10-EKO-Tipov
Život na našej planéte tu bol dávno pred prvými ľuďmi a bude tu aj dlho po ľuďoch. Zem sa  z dôsledkov našich činov spamätať môže, avšak to už bude pre nás ľudí neskoro. Vlastným zavinením sme spôsobili klimatickú krízu a najviac budú trpieť naše deti. Ajkeď blížiacej sa katastrofe sa nedá vyhnúť, môžeme ju zmierniť a alebo oddialiť. Existuje mnoho eko tipov, ktoré radia, ako byť priateľskejší k životnému prostrediu a dbať na jeho ochranu. Tu je aspoň 10 spomínaných eko tipov.

1. Šetrite vodu

Pravidlo šetrenia vody pozná každý. To ale neznamená, že ňou nadmerne neplýtvame. Pre mnohých je šetrenie vody náročnejšie, ako sa môže na prvý pohľad zdať. Veď polhodinová sprcha teplou vodou musí byť, či? Rýchlym osprchovaním studenou vodou nielenže šetríme životné prostredie, ale aj čas a našu peňaženku a okrem toho to je pre naše telo zdravšie.

Nadbytočná voda sa dá vždy použiť na poliatie rastlín. Riad sa dá umyť aj s malým množstvom vody a práčka zase nemá prať poloprázdna. Priemerný človek spotrebuje za deň až 120 litrov vody. Myslíte, že by ste vedeli toto množstvo zredukovať?

Dizajn bez názvu 6 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

2. Recyklujte odpad

Existuje hneď niekoľko dôvodov, prečo by sme mali recyklovať. Primárne tým znižujeme množstvo odpadu na skládkach, či v spaľovniach odpadu, čím zároveň redukujeme spotrebu energie. Práve plast je predsa najrozšírenejším odpadom. Vedeli ste ale, že z recyklovaných PET fľaší sa vyrába napríklad flísové oblečenie?

Priemerný Slovák vyprodukuje údajne za rok až 427 kg odpadu a z toho recyklujeme len 15%. Bohužiaľ na Slovensku skončí väčšina odpadu na skládkach, alebo ak ste z Bratislavy a Košíc, tak v spaľovniach odpadu a takto sa často stále dobrému materiálu nedostane nijakého využitia. Poďme v stopách eko riešení a tým najlepším je poctivo triediť odpad do správnych kontajnerov.

Pokiaľ si stále nie ste istý, ako sa odpad správne triedi, prečítajte si informatívnu brožúru od Envi parku: Triedenie odpadu

Dizajn bez názvu 5 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

3. Noste na nákupy plátené tašky

Byť  EKO friendly zahŕňa aj obmedzené používanie igelitových tašiek. Priemerný Slovák ich minie ročne až okolo 500. Na porovnanie napríklad so susediacim Rakúskom sme na tom výrazne horšie, nakoľko tam je spotreba igelittiek  až 4x nižšia ako u nás. Ani spoplatnenie igelitových tašiek od roku 2018 nezabraňuje zákazníkom tieto tašky používať a tým výrazne prispievajú k znečisťovanie.

Netreba ale vešať hlavu, pretože igelitky sa dajú jednoducho nahradiť plátenými taškami, ktoré sú omnohom praktickejšie a po opakovanom použití ich môžete vyprať. Ideálnym riešením je mať plátenú tašku vždy schovanú v kabelke a používať ju pri nákupe. Okrem toho, že plátenky sú omnohom ekologickejšie, budete sa cítiť štýlovejšie s peknou plátenou taškou podľa vášho vkusu, narozdiel od veľkej LIDL igelitky.

Dizajn bez názvu 4 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

4. Nepoužívajte slamky

Existuje dlhý rad nepotrebných plastov, ktoré stále využívame. K nim patria aj veľmi preceňované jednorázové slamky. Niektoré veľké obchodné reťazce, ako napríklad Lidl slamky úplne stiahol z predaja a tento čin poslúžil ako vzor pre viacerých. Pokiaľ vy ale slamky bezpodmienečne ľúbite a vzdať sa slamiek vám je vyslovene prosti srsti, nevadí. Existujú predsa alternatívy a tou najlepšou sú kovové slamky, ktoré môžete používať donekonečna! Ďaľšou možnosťou sú síce jednorázové, ale papierové slamky a tie sú stále lepšie ako jednorázové plastové.

straws 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

5. Kupujte slovenské potraviny

Zemiaky, rajčiny, uhorky, ale aj mnoho ďaľších potravín sa pestujú práve na Slovensku. Ich kúpou nie len že podporíte lokálnu ekonomiku, ale aj redukujete uhlíkovú stopu importovaných potravín, či už z Poľska, Nemecka, Španielska, alebo Talianska. Snažte sa preto pri výbere zeleniny, či iných potravín čítať obaly a brať pri výbere do úvahy faktor pôvodu potravín.

rajciny 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

 

6. Skúste oblečenie zo sekáčov

Udržateľná móda je už dlhšie horúcou témou v kruhoch ekológov a ekologických aktivistov. Veď práve bavlna je veľmi náročná na pestovanie, spotrebuje obrovské množstvo vody na rast a akoby nestačilo, pestuje sa hlavne v rozvojových krajinách ako je Bangládeš, kde na bavlnených plantážach pracujú deti od 7 rokov.

Kúpou lacného oblečenia často  priamo podporujeme detskú prácu, ajkeď o tom nevieme a zvyšujeme našu uhlíkovú stopu. Kúpou oblečenia zo second handu nepodporujeme nadbytočnú výrobu oblečenia a neudržateľný módny priemysel. Okrem toho aj v sekáčoch môžete nájsť mnoho skutočne vkusných trendy kúskov 🙂 Ak vás táto téma zaujíma, určite si prečítajte aj článok, ktorý poukazuje na kruté stránky rýchlej módy.

clothes2 300x189 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

7. Zbierajte odpad

Jedným z najväčších postrachov dnešného sveta je práve znečistenie chemickým, plastovým, či iným odpadom. Ako možno túto skutočnosť zmeniť? V prvom rade je dôležité odpad čo najviac redukovať. Asi najlepším príkladom sú tzv. Zero wasterky/ri, ktorých odpadková stopa je zredukovaná takmer na nulu. Avšak aj v menšom merítku je redukovanie odpadu veľmi dôležité a ak chcete spraviť ešte niečo navyše, okrem jeho redukovania, tak ho poďte zbierať. Je to veľká pomoc pre prírodu, ktorá väčšinu odpadu rozkladá desiatky až stovky rokov, alebo ho  dokonca nerozkladá vôbec.

odpadky 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

8. Nezahadzujte/ Zbierajte špaky

Samostatnou kategóriou je aj ZBIERANIE ŠPAKOV, alebo teda cigaretových ohorkov, ktoré sú mimochodom najrozšírenejším odpadom na svete. Ročne ich je údajne odhodených 1,69 miliárd kilogramov. A ajkeď si mnoho ľudí myslí, že zvyšky cigariet sú vyrobené z papiera, pravda je taká, že pozostávajú z plastov. Cigarety obsahujú až 70 karcinogénnych látok, ktoré sú škodlivé nie len pre telo, ale aj pre rastliny. O samotnom škodlivosti fajčenia sa tu rozpisivať  nejdem. Aktuálnou témou sú cigaterové ohorky, ktoré dnes ľudia bez hanby hádžu na zem. Tieto špaky sa následne kanalizáciou dostávajú do podzemných vôd, riek, morí, či oceánov, kde následne škodia živočíchom a rozkladajú sa na mikroplasty.

Bohužiaľ prosenie fajčiarov, aby sa spamätali a špaky na zem nehádzali je len v málo prípadoch účinné a tak je najlepším riešením tieto špaky zbierať. Samozrejme, že takáto aktivita nemusí byť každému po vôli, ale ako motivácia môže slúžiť práve vedomie, že pre prírodu to je obrovská služba a možno ak sa do toho pustíte, tak inšpirujete aj ďaľších. 🙂

cigaretts butts 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

9. Nevyhadzujte oblečenie

Je mnoho spôsobov, ako staré a nenosené oblečenie využiť a byť viac eko. Úplne najrýchlejším a najjednoduchším je vyrobiť z nich handry, ktoré sú mimochodom omnohom ekologickej ako kuchynské utierky, či papierové vreckovky. Ak sa chcete oblečenia zbaviť nadobro, nie je lepšia cesta ako ich darovať. Či už do second handu, na tzv. burzy oblečenia, kde si môžete oblečenie aj vymeniť s niekým iným, alebo len dať  ho bezdomovcom na ulici. Možností, ako znova využiť starý textil je naozaj veľa a je len na vás, ktorý si vyberiete.

Dizajn bez názvu 3 300x225 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

 

10. Obmedzte mäsitú stravu

Príliš radikálne riešenie? Nie tak ako dôsledky konzumácie mäsitých výrobkov. Živočíšna výroba spotrebuje údajne až 29% svetovej spotrebnej vody. Z celkového množstva vody na planétu sú len 3% pitné a aj to málo je míňané na živočíchy, najčastejšie hovädzí dobytok, ktorí okrem vody kvôli potrebnému priestoru na chov zabíja pľúca našej zeme a teda dažďové pralesy. Aj kvôli hovädziemu dobytku zmizne každú sekundu plocha daždového pralesa o veľkosti futbalového ihriska. Viete si to vôbec predstaviť? Jedno, druhé, tretie, štvrté futbalové ihrisko vyrúbaných stromov a mŕtvych živočíchov práve v tomto momente.

Poďme toto množstvo zredukovať! Obmedzením mäsitej stravy šetríte našu planétu vo viacerých smeroch a rovnako tak zachraňujete životy zvieratám, ktoré žijú v otrasných podmienkách. V súvislosti s touto témou je vhodný aj film Earthlings, ktorí poukazuje na hrôzy stojace za mäsiarenským priemyslom. Buďme viac eko a skúsme sa pozrieť aj na náš jedálny lístok.

Prikladám aj odkaz na blog so skvelými veggie receptami: dcerka.sk

fullsizeoutput 5719 300x251 - 10 EKO tipov, ktoré určite poznáte, ale neriadite sa nimi

 

V závere, na to, aby sme boli viac eko netreba veľmi veľa a v mnohých prípadoch je eko spôsob života omnohom úspornejší aj pre naše financie ako ten často kritizovaný konzumný spôsob života. Každý z nás je schopný odoprieť si zopár vecí za účeľom lepšieho prostredia pre nás a ďaľšie generácie. Výsledok tohoto snaženie je totiž aktuálnou prioritou a naozaj stojí za to.