15-Najlepších-múzeí-v-Európe

Jedným z najlepších miest na cestovanie je pre turistov Európa, ktorá je domovom niektorých z najúžasnejších svetových múzeí. Tu je zoznam 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré jednoducho musíte vidieť, ak sa chcete dozvedieť o vývoji ľudstva od najstarších fosílií až po moderné umenie.

Dozviete sa o najúžasnejších múzeách v Európe, vrátane Britského múzea v Londýne, Tate Modern, ultramoderného Center Pompidou, či nezvyčajného múzea sexu v Prahe.  

  1. Louvre, Paríž

people waiting for mona lisa 300x225 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: Smithsonian Magasin

Louvre vo francúzskom Paríži je najnavštevovanejším múzeom na svete. Chodby tohoto múzea slúžili v minolosti ako palác kráľom a tak tam aj dnes môžete obdivovať rozmanitú kráľovskú výzdobu. Dovnútra sa dostatete známou Louvre pyramídou a potom sa už lov na umenie môže začať. Samozrejme, že návštevníci sa najviac tešia na obraz Mona Lisa od Leonarda DaVinciho. Avšak nezabudnite sa zastaviť aj pri inych známch umeleckých dielach, ako napríklad Milónska Venuša,  socha Victoire de Samothrace, obraz La Liberté Guidant le Peuple, či známa socha od Michelangela: The Rebellious Slave.

Otváracie hodiny: 

Pondelok, Utotok, Streda, štvrtok, Sobota, Nedeľa: 9:00-18:00

Utorok: Zatvorené

Piatok: 9:00-21:45

Vstup: 17€, študenti z EÚ zadarmo

2. Tate Modern, Londýn

tate modern 300x169 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Tate modern je múzeum moderného umenia v Londýne, kde môžete vidieť umelecké diela trvajúce viac ako storočie, od modernizmu, začiatku dvadsiateho storočia až po špičkové súčasné diela. Zahrnuté sú obrazy, sochy a ďalšie diela umelcov z celého sveta vrátane Pabla Picassa, Emily Kame Kngwarreye, či Jenny Holzera. Turbínu v Tate Modern určite  musíte vidieť nakoľko sa radí k najobľúbenejším tamojším dielam. Ako umelci prichádzajú s novými nápadmi, môžete vidieť v budove Natalie Bell. Podzemné nádrže budovy Blavatnik sú venované predstaveniam, inštaláciám a multimediálnym umeleckým dielam.

Otváracie hodiny: Pondelok-Nedeľa 10:00-18:00

Vstup: zadarmo

 

3. Galleria degli Uffizi, Florencia

Galeria uffizi 300x200 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: Get your guide

Galéria, ktorú navrhol Giorgio Vasari, je jedným z najznámejších svetových múzeí so svojou neuveriteľnou zbierkou starožitných sôch a malieb (od stredoveku po súčasnosť). Nájdete tam mená ako Giotto, Simone Martini, Piero della Francesca, Beato Angelico, Filippo Lippi, Botticelli, Mantegna, Correggio, Leonardo, Raffaello, Michelangelo a Caravaggio, ako aj majstrovské diela európskych maliarov, najmä nemeckých, holandských a flámskych. Zbierka antických sôch a búst rodiny Medici je v kontexte talianskeho umenia veľmi významná. Zbierka, ktorá zahŕňa staroveké rímske artefakty, zdobí sály galérie. Väčšina návštevníkov sa ale najviac teší na svetoznámy obraz Zrodenia Venuše od Sandra Botticelliho a Michelangelovej sochy Dávida.

Otváracie hodiny: Utorok-Nedeľa 8:15-18:30

Pondelok: Zatvorené

Vstup: Dospelý: 20€, študenti a deti zadarmo

4. Rijksmuseum, Amsterdam

Rijksmuseum je jedným z najznámejších  múzeí nie len v  Amsterdame, ale na celom svete. Jeho rozsiahla zbierka zahŕňa obrazy od Rembrandta, Van Gogha a nespočetných ďalších holandských velikánov, ako aj rozmanité množstvo artefaktov, ktoré odrážajú viac ako 800 rokov holandskej a svetovej histórie. Najvyhladávenejšími umeleckými dielami v tomto múzeu sú Nočná hliadka od Rembrandta a The Milkmaid od Johannesa Vermeera.

Otváracie hodiny: Pondelok-Nedeľa: 9:00-17:00

Vstup: Dospelý: 20€, deti do 18 r zadarmo

5. Guggenheimovo múzeum, Bilbao

Guggenheimovo múzeum dlho slúžilo ako križovatka pre inovatívne umenie a nápady. Múzeum vytvoril renomovaný architekt Frank Lloyd Wright, aby sa v ňom nachádzala zbierka diel v jedinečnom prostredí a tak sa zaradilo do zoznamu najlepších múzeí na svete. Múzeum je aj dnes obľúbenou turistickou destináciou, ktorá láka turistov z celého sveta. Solomon Robert Guggenheim bol americký zberateľ umenia a obchodník. Je známy predovšetkým zakladaním Guggenheimovej siete umeleckých inštitúcií. K najznámejším umeleckým dielam patria obrovská socha pavúka ,,Maman” od Luise Bourgeois, ktorý je vystavený pred vchodom do múzea. Ďaľšou významnou sochou je ,,Puppy” od Jeffa Koonsa a k známym obrozom, ktoré v Guggenheimovom múzeu v Bilbau nájdete patrí aj ,,The Renowed Orders Of The Night” of Anselm Kiefer.

Otváracie hodiny: Utorok-Nedeľa 11:00-19:00 (v letných mesiacoch sú otváracie hodiny rozšírené)

Pondelok: Zatvorené

Vstup: Dospelý 16€ online /18€ na mieste

Študent: 8€ online/ 10€ na mieste

6. Dom Anny Frankovej, Amsterdam

Múzeum Anny Frankovej v Amsterdame je dom, kde sa Anna Franková skutočne ukryla v roku 1942. Židovské dievča Anna utekala so svojou rodinou z nacistického Nemecka, avšak v roku 1945 bola jej skrýša objavená a ju odviezli do koncentračného tábora, kde nakoniec aj zomrela. Anna si počas 2. svetovej vojny písala denník, kde podrobne opísala ako sa z rodinou skrývali a tak jej príbeh slúži ako zdokumentovaná život Židov nad úteku pred Nemcami.

Poznámka: Múzeum Anny Frankovej patrí do zoznamu vysoko navštevovaných múzeí, a preto je nevyhnutné si rezervovať lístok dopredu s konkrétnym dátumom a časom na oficiálnej stránke múzea!

Otváracie hodiny: Každý deň 9:00-22:00

Vstup: Dospelý: 14€

Mládež 10-17 rokov: 7€

 

7. Britské múzeum, Londýn

British Museum 300x199 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: secretldn

Bristké múzeum je jedným z najvýznamejších múzeí na svete. Nachádza sa tu až neuveriteľných 8 miliónov diel s veľkou historickou hodnotou. Pravdepodobne najdôležitejším kúskom je takzvaný Rosetta Stone. Tento kameň bol nájdený počas Napoleonskych ťažení a vďačíme mu za rozlúśtenie egyptských hieroglyfov. Je totiž napísaný v troch rôznych jazykoch vrátane antických hieroglyfov a tak dokázali historici tento dovtedy nepreložený jazyk rozlúštiť.

Z prostredia antického Egypta tam nájdete aj zbierku až 140 múmií a sargofágov a slávnu Knihu mŕtvych. Spomedzi množstva umeleckých diel tu nájdete obrazy od slávnych mien ako napríklad Leonardo Da Vinci, Raphael, Michlangelo, či Sandro Botticelli.

Otváracie hodiny: 10:00-17:00

Vstup: zadarmo

8. Centre Pompidou, Paríž

IMG 7245 300x225 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Centre Pompidou je najväčšie múzeum moderného umenia v celej Európe a je tam vystavených až 50 000 umeleckých diel! V čom sa ale táto galéria líši od iných je ešte podstatnejšie. V prvom rade, Centre Pompidou je postavené naopak. Čo to presne znamená? Rôzne rúry a potrubia, ktoré sú bežne skryté v stenách sú priamo viditeľné v interéri budovy a rovnako tak hlavné eskalárory, ktoré by boli obyčajne vo vnútri budovy sú vidieť už zvonka a sú dokonca priesvitné! V neposlednom rade bola táto galéria ako prvá myslená nie len pre malú skupinu ľudí obdivujúcich umenie, ale pre širokú verejnosť. Ak vás ale už Louvre vyčerpal, nevadí, na strechu s výhľadom na celý Paríž sa dostanete aj bez toho, aby ste išli priamo do galérie.

Otváracie hodiny: Pondelok-Nedeľa 11:00-21:00

utorok: zatvorené

Vstup: Dospelý 14€

študenti: zadarmo

9. Natural History museum, Londýn

London naturalhistorymuseum 300x200 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: Mylondon.news

Natural History museum v Londýne ponúka skutočne širokú škálu zážitkov pre navštévníkov z celého sveta. Nájdete tam známu výstavu stavovcov v životnej veľkosti, zbierku minerálov, skamenelín dinosaurov a mnoho ďaľšieho. Múzeum je nesmierne interaktívne a teda je vhodné aj na návštevu s deťmi.

Otváracie hodiny: Pondelok-Nedeľa 10:00-17:50

Vstup: zadarmo

10. Museum Albertina, Viedeň

Albertina  300x171 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Albertina múzeum je jedno z najznámejších múzeí umenia. Návštevníci sa do Albertiny tešia zvyčajne hlavne kvôli obrazu ,,Lekná” od francúzskeho maliara Claude Moneta. Od Moneta tam nájdete aj obraz ,,Dom pri ružiach” a samozrejme tam nechýbajú ani iní významní umelci ako Pablo Picasso, Gustav Klimt, Edward Munch a ďaľší.

Otváracie hodiny: 10:00-18:00

Pondelok: Zatvorené

Vstup: Dospelý 17,9 €

Senior 65+, Navštevníci pod 26 rokov: 13,9€

Deti do 19 rokov: zadarmo

11. Múzeum II. svetovej vojny, Gdansk

Gdansk museum of II. world war 300x225 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: reddit

Toto múzeum bolo založené len v roku 2008 a nájdete v ňom expozícii s témami II. svetovej vojny. Múzeum možno spoznať aj vďaka nepravidelnom tvere jeho budovy, ktorá vznikla vďaka návrhu z architektonickej súťaže.

Otváracie hodiny: 10:00-20:00

Pondelok: Zatvorené

Vstup: Dospelý 5€

Zľavnený vstup: 4€

12. Múzeum rozpadnutých vzťahov, Zagreb

museum of broken relationships 300x200 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Vedeli ste, že v Chorvátsku sa nachádza takéto netradičné múzeum? Toto múzeum rozpráva príbehy rozpadnutých vzťahov tak, ako sa skutočne stali. Tento unikátmny nápad vznikol ako projekt, snažiaci sa pomôcť ľuďom prekonať ich traumu zo zničených vzťahov a tak ak aj vy sa spamätávate z rozchodu, možno vám pomôže prispieť svojim príbehom do kolekcie múzea.

Otváracie hodiny: (Leto 1.júna- 30.septembra):Každý deň 10:00-21:00

(Zima 1.október-31. mája): Každý deň 10:00-21:00

Vstup: Dospelý 7€

Vstup: študent, dôchodca  6€

13. Múzeum sexu, Praha

sex museum 300x200 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť

Múzeum sexuálnych hračiek v Prahe je skutočne netradičné múzeum a je jediné svojho druhu v Európe. Bolo otorené v roku 2001 a návštevníkom ponúka zaujímavú prehliadku sexuálnych pomôcok z minulosti, ale aj z dnešnej doby, pozbierané z celého sveta. Vstup osobám mladším ako 18 rokov však nie je povolený.

Otváracie hodiny: 10:00-23:00 každý deň

Vstup: Dospelý 9€

študent: 5€

14. Neónové múzeum, Varšava

neon muzeum warsaw 300x192 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: The Culture Trip

Jediné múzeum svojho druhu v celej Európe! Pozostáva zo zbierky stoviek neónových napísov, ktoré boli vo východnej Európe veľmi populárne počas studenej vojny. Navštívte toto jedinečné múzeum a zostanete v nemom úžase nad kreativitou jeho tvorcov.

Otváracie hodiny: Pondelok-Sobota 12:00-18:00

Nedeľa: 11:00-17:00

Vstup: Dospelý: 3,5€

Zľavnený lístok: 3€

15. Centro de Arte Reina Sofia, Madrid

guernica museo nacional reina sofia madrid c madrid destino cesar lucas abreu.jpg 1014274486 300x200 - 15 najlepších múzeí v Európe, ktoré sa určite oplatí navštíviť
Foto: Spain.Info

Múzeum kráľovnej Sofie je múzeum národného umenia 20. storočia v španielskom madride. Medzi najslávnejšie diela, ktoré v tomto múzeu nájdete patrí nepochybne obraz Guernica od Pabla Picassa. Tento obraz zobrazuje Picassove svedectvo pri bombardovaní Španielska nacistickým Nemeckom. V múzeu určite neprehliadnete ani diela od ďaľšieho význameného  kubistického maliara Juana Grisa.

Otváracie hodiny: Pondelok-Sobota: 10:00-21:00

Utorok: Zatvorené

Nedeľa: 10:00-14:30

Vstup: 12€

Poznámka: Vstup je zadarmo počas týchto dátumov:  18.4., 18.5. a 12.10. (zadarmo lístky sa nedajú rezervovať vopred)