Mexiko-Chichen-Itzá

Mexiko je jedna z najnavštevovanejších krajín na svete. Je to rodisko našeho obľúbeného popcornu, tequily, či čokolády. Miesto s krásnymi plážami a rozmanitým životom. Pýši sa bohatou históriou a pamiatkami z obdobia mayskej civilizácie, ktoré sú sprístupnené každému. Pre turistov skutočný raj. Avšak tiež to je krajina s rozšírenou kriminalitou a vysokou mierou chudoby. Tu je 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii o ktorých ste nevedeli!

15 zaujimavych Faktov o Mexiku 300x212 - 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii

 

  1. Je známe, že Mayovia boli vynikajúci astronómovia. Možno vás však prekvapí, že najznámejšia Kukulkánová pyramída v Chichen Itzá neslúžila praktizovaniu ľudských obetí, ako si mnohí myslia. V skutočnosti to bol kalendár. Štyri strany pyramídy predstavujú štyri ročné obdobia. Na každej strane má presne 91 schodov, čo je po sčítaní presne 364 a teda jeden schod, predstavuje jeden deň v roku. Mayovia to mali vymyslené.

IMG 1547 300x225 - 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii

2. Mexiko má až okolo 10% svetovej biodiverzity. Vďaka tomu to je 4. najviac biodiverzná krajina na svete. Nájdete tu aj krokodíly, veľhadov kráľovských, žralokov, nosáľov, papagáje, opice a mnoho ďaľších živočíchov.

3. Mexiko je rodisko celosvetovo obľúbenej maliarky Fridy Kahlo. Je známa najmä vďaka jej portrétom a nájdete tu dokonca aj jej múzeum. Jej diela ovplyvnila hlavne autobusová nehoda, kvôli ktorej musela absolvovať množstvo bolestivých operácií.V čase nehodi mala ešte len 18 rokov. Do konca života trpela chronickou bolesťou a zachytávala ju aj vo svojich dielach. Stala sa z nej alkoholička, ale aj úspešná maliarka, ktorú dnes pozná celý svet.

Frida Kahlo 300x212 - 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii

4. Mexiko je známe aj pre svoje krásne jaskyne Cenotes. Nachadzajú sa prevažne na ostrove Yucatán a je ich tu viac ako 8 000. Mnohé sú prepojené a tak spolu tvoria najdlhší podvodný systém jaskýň na svete.

5.  Mayovia hrali loptové hry na ihrisku o velikosti dnešného futbalového ihriska. Dodnes nie sú presne známe pravidlá hry, avšak vie sa, že lopta bola vyrobená z kaučuku. Podľa niektorých zdrojov mal byť porazený tím obetovaný bohom. Iní ale tvrdia, že obetovaní boli víťazi. Ktorí tím musel naozaj zomrieť zostáva však dodnes záhadou.

6. Mayovia boli vynikajúci architekti. V záujme manipulovať obyvateľstvo postavili na pyramíde v Chichen Itzá otvorenú miestnosť, ktorá vydáva zvláštne zvuky, ak pred pyramídou zatlieskate. Zvuk pripomína mayskeho posvätného vtáka a je skutočne presný. Samozrejme, že obyvatelia nepovažovali takýto zvuk za nič iné, ako mágiu.

7. Mayskí kňazi presne vedeli kedy príde obdobie dažďov a podľa toho aj vykonávali nechválne známe krvavé rituáli. Obyvateľstvo tak držali v strachu a to verilo, že kňazi majú moc ovládať počasie. Ak sa blížilo obdobie sucha, nijaké obete sa nekonali.

8. Mexiko je 8. najnavštevovanejšia krajina na svete.

IMG 2486 300x225 - 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii

9. Čokoláda aj žuvačky boli vynájdená v Mexiku ešte v období mayskej a aztéckej civilizácie.

10. V období španielskej kolonizácie v rokoch 1519-1821 sa Mexiko volalo Nové Španielsko.

11. Mexičania majú hneď po Brazílii najviac kresťanov. Konkrétne až 81% populácie tvoria katolíci.

12. Oficiálne sa v Mexiku nachádza až 187 archeologických nálizísk mayskej a aztéckej civilizácie. Mnoho ďaľších ešte údajne nie je objavených a sú stále skryté v džungli.

IMG 2477 2 300x225 - 15 zaujímavých faktov o Mexiku a Mayskej civilizácii

13. Mexičania sú najväčším konzumentom coca-coly na svete. Ročne vypije v priemere každý Mexičan až 160 litrov tohoto sladkého nápoja a to predstavuje 0,5 litra každý deň. Coca-Cola nabrala až tak na popularite, že v meste San Juan Chamula je doslova uctievná.

14. Možno ste už videli vo filmoch Mayov, ktorí ako zbraň použili proti nepriateľom sršnie hniezdo. Takáto taktika vôbec nepatrí k výmyslom Hollywoodu. Srśňovú bombu skutočne Mayovia v boji využívali.

15. Mexičania sú najťažšie pracujúci ľudia na svete. Priemerný Mexičan pracuje týždenne viac ako 43 hodín do týždňa.

 

Chystáte sa na dovolenku do Mexika? Prečítajte si článok 11 miest, ktoré musíte v Mexiku navštíviť a nechajte sa inšpirovať na vašich cestách.

Poznáte ďaľšie zaujímavé fakty o Mexiku a Mayskej civilizácii? Píšte do komentárov a pozrime sa tak na zaujímavosti z tejto úžasnej krajiny.