Aarhus-ARoS

Vedeli ste, že Dánsko je údajne najšťastnejšia krajina na svete a ľudia žijúci v Dánsku sú tí najšťastnejší? Dánsko má naozaj vysokú životnú úroveň a to už či v hlavnom meste Kodaň, alebo v druhom najväčšom meste Aarhus, ktoré je okrem iného známe aj ako univerzitné mesto. Aarhus je naozaj vhodné miesto na život a to nie len pre študentov. Mesto sa môže pýšiť zaujímavou architektúrou, peknými plážami, či množstvom reštaurácií a barov. Tu je Zoznam 11 atrakcií, ktoré sa v Aarhuse oplatí zažiť.

 

1. ARoS

ARoS je múzeum moderného umenia a je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií Aarhuse a zároveň najväčšie múzeum moderného  umenia v celej Škandinávii. Známe je aj vďaka svojej dúhovej panoráme z ktorej sa vám naskytne krásny výhľad na celé mesto. V ARoSe je niekoľko stálych výstav a niektoré exhibície sa neustále menia. Tu si môžete pozrieť aktuálne výstavy múzea.

 
 
 

2. Den Gamla by

Den Gamla by je open-air múzem v centre mesta, ktoré pozostáva zo 75 autentických domov, dovezených z rôznych častí Dánska. Návšteva Den Gamla by pripomína cestu v čase, kde si návštevník priblíži život v Dánsku počas 1ýteho, 18teho a 19teho storočia. V interérovej časti múzea je veľmi dobre priblížená história mesta Aarhus. Zistíte viac o politických hnutiach, ktoré mesto formovalo a to veľmi ineraktívnym spôsobom.

3. The Infinity bridge

The Infinity bridge je drevený most okrúhleho tvaru s 360 stupňovým panoramatickým výhľadom. Nachádza sa na južnej strane Aarhusu na pieskovej pláži. A ak ste fanúšikom otužovania, tu máte perfektnú príležitosť schladiť sa vo vodách Severského mora a skočiť do vody priamo z tohoto mosta. Nekonečný most je obľúbenou atrakciou Aarhusu jeho návštevu môžete spojiť aj s deer parkom, ktorý sa nachádza len kúsok od mosta.

4. Deer park

Mali ste už niekedy možnosť dostať sa priamo ku srnkám a tie sa vás vôbec nebáli? V Aarhuse máte jedinečnú možnosť strétnúť sa s týmito mierumilovnými zvieratami, kŕmiť ich a dokonca aj hľadkať. Deer park je rezervácia kde môžete bezplatne pozorovať, fotiť, či aj kŕmiť srnky a jelene. Zvieratká sú na ľudí už naozaj zvyknuté a v areáli sa ich nachádzajú desiatky.

IMG 1867 1 300x200 - Aarhus-Zoznam 10 atrakcií, ktoré treba v Aarhuse zažiť

5. Aarhus Ø

Aarhus Ø je prístavná štvrť s modernou architekturou a luxusnými bytovými jednotkami. Pravdepodobne najznámejším komplexom budov je takzvaný ľadovec, ktorý dostal svoje meno vďaka špicatým strachám budov. Nájdete tu aj výhliadkovú vežu odkiaľ môžete pozerať budovy Aarhu Ø a aj Severské more.

6. Aarhus C

Chcete zažiť skutočnú atmosféru mesta Aarhus? Potom choďte do centra mesta. To pozostáva z romantických domov v Latinskej štvrti a klasických dánskych budov v centre mesta. Nachádza sa tu množstvo kaviarní, raštaurácii a obchodov śvemožných typov. Mestom preteká kanál čo pridáva mestu niečo z atmosféry Amsterdamu, avšak Aarhus má predsalen svoje jedinečné čaro.

7. Salling Rooftop

Chceli by ste vidieť Aarhus zhora? Potom Salling Rooftop v centre mesta jále idenym miestom. Táto výhliadka s reštauráciou sa nachádza na streche obchodného domu Salling. Môžete si tu vychutnať kávu s krásnym výhľadom na mesto a aj more.

IMG 1856 1 300x225 - Aarhus-Zoznam 10 atrakcií, ktoré treba v Aarhuse zažiť

8. Moesgaard Museum

Moesgaard múzeum je múzeum arocheolgie a etnografie. Návšáteva múzea vám priblíži celý vývin človeka od praľudí až po človeka dnešnej doby a nájdete tam aj zbierku archeologických nálezov, či už na území Dánska, alebo aj z iných častí sveta. 

Moesgaard museum 300x225 - Aarhus-Zoznam 10 atrakcií, ktoré treba v Aarhuse zažiť

9. Botanická záhrada

Aarhus má krásnu botanickú záhradu s bohatou zbierkou rastlín a sukulentov. Aby toho nebolo málo, botanická má aj svoju vežu a teda sa tak viete dostať až ku korunám stromov. V botanickej záhrada sa budete cítiť ako v skutočnom amazonskom pralese a tento zážitok len umocní prítomnosť vzácnych typov motýľov, ktoré vás budú vašou návštevou sprevádzať.

10. Aarhus Street art tour

Máte radi street art? Potom Aarhus je vhodné mesto na jeho obdivovanie. V úplne každej štvrti nájdete niekoľko exemplárov street artu a to prevažne v Aarhuse C. Najčastejším vyobrazením sú známe aarhusské vtáčiky, ktoré nájdete nakreslené pomaly v každom kúte mesta a alebo vyobrazenia morských živočíchov, ako sú žraloky, manta, či morská korytnačka. Určite si pozrite aj Zoznam najkrajších Street art obrazov v meste Aarhus.

 

Páčil sa vám Aarhus? Počas návštey Dánska určite nevynechajte ani návštevu hlavného mesta Kodane.