Banská Štiavnica ležiaca v Štiavnických vrchoch sa nachádza na strednom Slovensku. Už v časoch habsburskej monarchie patrila k najbohatším mestám široko ďaleko a to hlavne vďaka ťažbe zlata a striebra. Neskôr tu bola dokonca založená prvá banícka škola a mesto sa stalo centrom vedy.
Centrum mesta, Banská Štiavnica
Banská Štiavnica patrí do svetového dedičstva UNESCO a preto niet divu, že ju každoročne navštívi nie len veľa turistov zo Slovenska, ale aj zahraničia. Napríklad keď som bola v Banskej Štiavnici cez leto, stretli sme tam aj Nemcov cestujúcich po Slovensku.
Skutočne jedno z najkrajších miest na Slovensku… Ajkeď Banská Štiavnica ani zďaleka nepatrí k najväčśím mestám Slovenska, mnohým turistom sa páči omnohom viacej ako hlavné mesto Bratislava, či európske hlavné mesto kultúry-Košice. Na mňa osobne spravilo toto mesto takisto veľký dojem. Okrem romantického centra sa vám ponúka aj množstvo výletov do prírody, ako sme to spravili aj my.
Super ubytovanie v centre mesta sme si našli na stránke booking.com.
Kalvária, Banská Štiavnica
Banskoštiavnická kalvária je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku. Pozostáva z dvadstiatich dvoch sakrálnych stavieb. Na vrchu kopca nájdete výrazný červený kostolík, odkieľ je prekrásny výhľad nie len na Banskú Štiavnicu, ale aj na ale aj na okolité Štiavnické vrchy. Príroda v Bansko-bystrickom kraji je skutočne prekrásna a ajkeď výstup na kalváriu nie je pre každého, oplatí sa.
Nový hrad
V Banskej Štiavnici nájdete dva hrady a teda Starý a Nový. Nový hrad slúžil voľakedy ako hodinová veža a dnes je z najvyžšej veže výhliadková plochu pre turistov. Ajkeď treba povedať, že človek ani nemusí ísť na vyhliadkovú plošinu, aby si vychutnal prekásny výhlad na mesto, stačí vyjsť na hocijaký okolitý kopec, a alebo na už spomenutú kalváriu.
Tyrkysový tajch
Jedna z vecí, na ktoré som v Banskej Štiavnici tešila hádam úplne najviac bol tyrkysový tajch-Vodárenská tajch. Bolo pre mňa veľkým sklamaním, keď som po pól hodinovom šlapaní do kopca (nie že by to bolo veľa :D), došla k obyčajnému tajchu s obyčajnou vodou. Dajme tomu, že s veľkou dávkou predstavivosti by to tyrkysovú farbu malo. Ja som však bola sklamaná, veď som sa tešila, že uvidím tyrkysovú vodu..
Až pár dní po návrate zo Štiavnice, som sa od jedného biológa dozvedela, že tajch tyrkysovú farbu skutočne má. Ako je ale možné, že ja som ju nevidela? Pravda je taká, že tyrkysové zafarbenie tajchu spôsobujú špeciálne sinice. Tieto sinice sa rozmnožujú od mája až do začiatku júna. Pokiaľ teda chcete vidieť takúto hračku prírody, je nutné dojsť práve v spomínaných mesiacoch. Nakoľko ja som tam bola až koncom augusta, boli sinice už dávno preč a pozerala som sa len na obyčajný tajch, nie že by sa mi vychádzka nepáčila.
Ďaľšie pekné miesto v Bansko-bystrickom kraji, ktoré je hodné návštevy je o niečo väčšie ako Banská Štiavnica a je to hlavné mesto tohto krásneho kraja-Banská Bystrica.
Dúfam, že sa vám článok aj fotky páčili a v prípade nejakých pripomienok sa mi nebojte zanechať tu nejaký ten komentár. 🙂