Beach-Pane-E-Pomodoro

Poznáte Bari? Toto mesto je obľúbená turistická lokalita na juhu Talianska. Turisti navštevujú Bari hlavne pre jeho okolité pláže, kvôli chutnému jedlu a tamojšej kultúre. V historickom centre mesta nájdete kostol, v ktorom je pochovaný svätý Mikuláš a za návštevu stojí aj neďaleká dedinka Alberobello.

Poloha Bari

Ak si predstavíme Taliansko ako čižmu, nájdete Bari priamo v podpätku. Inými slovami sa nachádza v regióne Puglia, ktorý do slovenčiny prekladáme ako Apúlia a je to jeho hlavné mesto. Záujemci o kúpanie v mori si nezaplávajú v nijakom inom ako v Jadranskom mori, ktoré si vzhľadom na jeho južnú polohu udržuje príjemnú teplotu až do konca septembra.

Bari mesto 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Bari promenada3 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

 

Čo navštíviť v Bari

Pláže

Napriek tomu, že Bari je prístavné mesto a teda nedá sa považovať za klasické letovisko, nájdete tam dve pláže. Obe sú od centra mesta vzdialené asi 15 minút chôdze a ajkeď odtadiaľ z bezpečnostných dôvodov nemôžete vyplávať na široké more, tak okúpať a aj zaplávať sa tam dá naozaj dobre. My sme navštívili pláž Pane E Pomodoro, ktorá je k centru mesta najbližšie a tam sa nám naozaj páčilo. Okrem toho to sú pekne spravené pieskové pláže a môžete si tam prenajať napríklad aj paddleboard, takže o zábavu je postarané. Počas dňa chodí na pláž pomerne veľa ľudí, preto sme ju my navštívili už skoro ráno a to sa nám aj oplatilo.

Bari beach 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

bari plaz 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Historické centrum mesta

Bari sa pýši aj pekným historickým centrom mesta, ktoré je obklopené mestskými hradbami. Nájdete tam množstvo obchodov so suvenírmi, predajcov s lokálnymi potravinami. No je tu aj mnoho predajcov s morskými plodmi, ktoré sú lovené hneď za hradbami mesta. Pravdepodobne najvýznamnejšou pamiatkou v centre mesta je ale Bazilika sv. Mikuláša.

Bari mesto2 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Bari centrum mesta 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Bazilika sv. Mikuláša

Bazilika sv. Mikuláša je významné miesto ako pre katolíkov, tak aj pre úplných ateistov a to pre jeho historickú hodnotu. Nájdete tu totiž pozostatky sv. Mikuláša, ktorý je patrónom všetkých veriacich. Sv. Mikuláš si vybral Bari ako miesto svojho odpočinku počas svojej cesty do Ríma. Avšak po jeho smrti bol pochovaný v dnešnom Turecku, odkiaľ aj originálne pochádza. Neskôr, keď padla Myra (miesto kde bol Mikuláš pochovaný) do rúk Moslimov, boli jeho pozostatky konečne prevezené do Bari, kde bola na jeho počesť postavená návštevy hodná  Bazilika sv. Mikuláša.

Bari St  Nicholaus collage 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Promenáda

Promenáda je skvelé miesto na pozorovanie večerného západu slnka, či na romantickú prechádzku popri špliechajúcich vlnách Jadranského mora. Popri pobreží je veľká koncentrácia rybárov a keď pôjdete po promenáde dlhšie, tak určite narazíte na jednu z už spomínaných  pieskových pláží.

Bari promenada2 300x228 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Bari promenada 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Nákupná pasáž a nočný život

Bari ako hlavné mesto Apúlie ponúka široké spektrum luxusných obchodov a aj tamojší nočný život je veľmi pestrý. Toto prístavné mesto je určite vhodná destinácia ak medzi ciele vašej dovolenky patria nákupy, alebo keď hľadáte neutíchajúci nočný život s množstvom barov a klubov.

Bari1 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

 

Kam ísť na výlet z Bari

Alberobello

Medzi obľúbené destinácie turistov v okolí Bari patrí aj mesto Pugliano A Mare (približne 1 hodina), Matera (približne 2-3 hodiny), Trani (približne 40 min), či UNESCO dedinka Alberobello. Alberobello je od Bari vzdialené približne 1 hodinu verejnou dopravou a patrí medzi najnavštevovanejšie miesta regiónu Apúlia. S Alberobellom sa spája aj zaujímavá história a naozaj možno toto miesto považovať za skutočne rozprávkové.

Alberobello1 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

Alberobello8 300x225 - Bari-prístavné mesto na juhu Talianska

 

Aké sú vaše pocity z Bari? Páči sa vám toto mesto a chceli by ste tiež doňho dakedy zavítať? Alebo ste tam už boli a máte nejaké iné skúsenosti, či zážitky? Teším sa na vaše komentáre. 🙂