Travel and culture blog

Práve čítate

Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

Bratislava-blog

Bratislava je mesto, kde sa história a moderná doba stretávajú, aby spolu vytvorili špecifickú atmosféru jedného unikátneho miesta. Hlavné mesto Slovenska navštevujú celoročne nie len slovenskí, ale aj zahraniční turisti. Ajkeď k najznámejším pamiatkám a atrakciám Bratislavy patrí dominujúci Bratislavský hrad, či kontroverzne vyzerajúce UFO, nájdete tu aj množstvo iných miest, ktoré stojí za to navštíviť.

 

1.Bratislavský hrad

Ako už bolo spomenuté, dominantou Bratislavy je Bratislavský hrad, ktorý zohrával významnú rolu v minulosti a aj dnes. Týčiac sa na bradle vedľa mohutného Dunaja je len ťažko nevšimnúť si túto pamiatku.  So štyrma obrátenými vežami, býva často prezývaný ako Obrátený stôl.  Súhlasíte s týmto výrokom?

Bratislava Bratislavský hrad 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

 

2. Dóm sv. Martina, Bratislava

Dóm sv. Martina je najväčší a najznámejší kostol v Bratislave. Na človeka zapôsobí už na prvý pohľad. Okrem turistov sa kostol páčil aj rakúsko-uhorskej panovníčke Márii Terézii, ktorá sa tu nechala korunovať.  V neposlednom rade je treba spomenúť malú korunu, pýšiac sa na špici veže kostola. Pripadá vám táto koruna malá? Väčšine ľuďom malá pripadá, ale v skutočnosti by sa do jej vnútra zmestilo jedno celé auto.

Bratislava Dóm sv. Martina 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

 

3. Čumil, Bratislava Old town

Jednou z najznámejších atrakcií v starom meste Bratislavy je veselá socha s menom Čumil. Tento vtipný pán, vytŕčajúci hlavu z kanála na Panskej ulici má znázorňovať robotníka, ktorý namiesto práce preferuje radšej obdivovanie okoloidúcich slečien. Veď nejako to meno Čumil získať musel. Jeho autorom je akademický maliar a sochár Viktor Hulík.

Bratislava Čumil 300x220 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

4. Hviezdoslavove námestie

Hviezdoslavovo námestie je najväčšie námestie v Bratislave. Na jeho konci sa nachádza Slovenské národné divadlo. V decembri sa tu zvyknú konať vianočné trhy a pre rodiny s ďeťmi tu býva sprístupnené aj klzisko. Vedľa je Námestie Eugena Suchoňa, kde nájdete slovenskú filharmóniu.

Bratislava Hviezdoslavovo námestie 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

5. UFO, Bratislava

Vo výške 95 metrov nájdete v Bratislave jednu veľmi netradičnú výhliadkovú plošinu. Výhliadková veža UFO sa nachádza na brehu Dunaja a ponúka výhľad až do vzdialenosti 100 kilometrov. Hore sa dostanete výťahom už za 45 sekúnd a UFO ponúka okrem výhliadkovej plošiny aj otáčaciu kaviareň s rovnako prekrásnym výhľadom.

Bratislava UFO 300x234 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

6. Morový stĺp, Bratislava

Morový stĺp na Rybnom námestí slúži ako pripomienka moru, ktorý zasiahol mesto začiatkom 18. storčia. Pri prehliadke Bratislavy nie je možné tento sĺp vynechať a nevšimnúť si ho, nakoľko sa nachádza hneď vedľa mostu SNP, dómu sv. Martina a ohraničuje priestranné Hviezdoslavovo námestie.

Bratislava Trojičné námestie 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

 

7. Modrý kostolík, Bratislava

Modrý kostolík je bezpochyby najkrajším kostolom v Bratislave a určite aj  jedným z najkrajších z celého Slovenska.  Turisti ho obľubujú hlavne vďaka jeho charakteristickej modrej farbe a páči sa aj návštevníkom, ktorí návštevy kostolov z pravidla veľmi neobľubujú.

Modr%C3%BD kostol%C3%ADk1 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

8. Slavín

Slavín je pamätník pre padlých sovietskych vojakov počas II. svetovej vojny. Nachádza sa sa vrchole kopca, odkiaľ si môžete vychutnať pekný výhľad na celé mesto. Keby vás aj náhodou výhľad omrzel, môžete sa prejsť po okolí, kde sa nachádzajú luxusné vily. Práve pozemky na Slavíne sú tými najdrahšími a najlukratívnejšími v celej Bratislave.

Slavín Bratislava 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

9. Michalská brána, Bratislava

Jedno z najikonickejších miest Bratislavy je práve Michalská brána v Starom meste na Ventúrskej ulici. Vo vnútri veže sa nachádza múzeum zbraní a je tam aj vyhliadková plošina.

BA Michalská brána 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

 

 

10. Prezidenstký palác

Bratislava ako hlavné mesto plní rôzne administratívne funkcie štátu. Pod týmto pojmom rozumieme, že sa tu nachádzajú viaceré centrály firiem, ako aj slovenský parlament, či Prezidentský palác. Tento palác je inak známy aj pod menom Grasalkovičov palác a nachádza sa na Hodžovom námestí.

Bratislava palác 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

 

11. Most Apollo

Most Apollo je najcharakteristickejší most Bratislavy. Táto ocelová konštrukcia týčiaca sa nad riekou Dunaj bola postavená v roku 2005 a je to najnovší most v meste.

Most Apollo 300x219 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

12. Motýlí dom

Motýlí dom je skutočne pozoruhodná stavba, ktorú nájdete len kúsok od hlavnej stanice. Spoznáte ju, vďaka jej nepravidelnej architektúre ale hlavne až prehnane farebným vzhľadom. Tento dom slúži ako hotel, no nájdete tam napríklad aj obchod s výživovými doplnkami.

Bratislava Mot%C3%BDl%C3%AD dom 300x225 - Bratislava- Zoznam 12 miest, ktoré v Bratislave musíte vidieť

Rozmýšlate nad jednodňovým výletom z Bratislavy? Skutočne návštevy-hodným mestom na západnom Slovensku je Trnava, prezývaná aj ako slovenskí Rím, alebo mesto hraničiace s Maďarskom-Komárno. Na strednom Slovensku turisti veľmi radi obdivujú unikátne UNESCO mesto Banská Štiavnica.

Pridaj komentár