Dudince-traverínový-vrch

Vedeli ste, že Dudince boli v minulosti podľa počtu obyvateľov najmenším mestom na Slovensku? Dnes sú Dudince jedno z najznámejších kúpeľných miest a každoročne sem zavíta množstvo návštevníkom, kvôli liečebným účinkom miestnych prameňov. 

 

Rímske kúpele v Dudinciach

Najobľúbenejšou turistickou atrakciou v Dudinciach sú pozostatky rímskych kúpeľov vyhĺbené do travertína. Tieto jamy mali slúžiť ako kúpele a dajú sa teda považovať za predchodcu tých dnešných dudinských. Neskoršie výskumy avšak ukázali, že travertínové jamy sú omnohom mladšie ako sa predpokladalo. Konkrétne sú staré len okolo 200 rokov a nie pôvodných 2000, ako si ľudia mysleli. Ani tento fakt ale nemení nič na veci, že tieto jamy sú naozaj najstarším kúpeľným miestov v meste. Takýchto kamenných bazénov tu nájdete až 32 a celým miestom vedie náučný chodník.

Dudince3 300x225 - Dudince-navštívte unikátne kúpeľné mesto

Travertínový vrch

Tento jedinečný travertínový vrch vznikol vyvieraním sírovodíkovej vody a je stále aktívny. Vyviera už od 1. polovice 20 storočia a neustále sa svojou činnosťou zväčšuje. Tento vrch patrí k najvýznamnejším pamiatkým v Dudinciach a na Slovensku je jediný svojho druhu.

Dudince1 300x225 - Dudince-navštívte unikátne kúpeľné mesto

 

Minerálne pramene v Dudinciach

Dudince sa stali významným mesto vďaka množstvu minerálnych prameňov, ktoré tu vo veľkej miere vyvierajú. Tieto minerálne pramene sa nevyužívajú len v kúpeľoch. Mnohé z nich sú pitné a voľne prístupné. Miestni obyvatelia majú na tieto vody s výrazným a špecifickým zápachom pomerne expresívny názov a to ,,prdlavka”. Pravda ale je, že zlý zážitok z nepríjemného zápachu nahradia skutočne priaznivé účinky na vaše zdravie. Nazdravie!

Dudince.mineralny pramen 300x223 - Dudince-navštívte unikátne kúpeľné mesto

Dudinské kupele

O tom, že dudinská voda je liečivá, niet žiadnych pochýb. Tohto faktu sa chytilo množstvo kúpeľov a dnes ponúkajú v Dudinciach možnosť liečby rôznych ochorení. Okrem liečebných kúpeľov tu ale návštevníci môžu ísť na rôzne masáže, wellness, alebo aj cvičenia. Dudince vedia vyhovieť naozaj širokému spektru zákazníkov. Je len na vás, aký druh pobytu si vyberiete.  Medzi najznámejšie kúpeľné domy patrí napríklad Diamand, Rubín, či Smaragd a turisti sa tu tešia aj kúpalisku Dudinka.

 

 

Pevne verím, že vás Dudince zaujali a že ich aj vy v blízkej dobe navštívite (ak ste tak teda už neurobili :)) Ak plánujete cestu do Dudiniec, určite si prečítajte aj článok Hont a Novohrad-10 miest, ktoré musíte navštíviť, kde nájdete tipy na zaujímavé miesta v okolí.