Soľný-vrch-Madarsko

Egerszalók je malá obec na severe Maďarska neďaleko mesta Eger, ktoré sa preslávoli hlavne vďaka vinárstvu. Ajkeď Egerszalók nepozná každý, nachádza sa tu jeden svetový unikát. Nájdete tu totiž soľný vrch, ktorý silno pripomína soľné jazierka Pamukkale v Turecku.

Z hĺbky až 410 metrov tu vyviera liečivý prameň, vďaka ktorému vznikli dva soľné vrchy a hneď vedľa bolo postavené moderné termálne kúpalisko. Stekajúca voda tu vytvára jazierkové útvary a čo je naozaj impozantné, podobné úkazy nájdeme už len na ďaľších dvoch miestach na svete, a to v Pamukkale v Turecku a v americkom národnom parku Yellowstone. Máme teda skutočné šťastie, že takáto prírodná zaujímavosť sa nachádza tak blízko našich hraníc.

 

Solný vrch Madarsko 300x225 - Egerszalók- unikátny soľný vrch v Maďarsku Soľný vrch 300x225 - Egerszalók- unikátny soľný vrch v Maďarsku

Zaujímavé je, že tieto soľné vrchy vznikli úplnou náhodou a to keď sa v roku 1961 na tomto území hľadala ropa, a náhodou narazili na termálny prameň, ktorý vyteká dodnes a vytvára tieto krásne soľné útvary.

Nakoľko sú tieto vyvierajúce pramene liečivé, boli na tomto mieste vybudované aj termálne kúpele s wellness s názvom Saliris rezort. Cena na jednu noc sa pohybuje okolo 120 eur. K dispozícii tu máte balkónové izby odkiaľ si môžete vychutnať krásny výhľad na soľné vrchy.

Pokiaľ by ste sa radšej ubytovali niekde v okolí, odporúčam hľadať ubytovanie cez booking.com.

soľný vrch7 300x225 - Egerszalók- unikátny soľný vrch v Maďarsku

soľný vrch8 300x225 - Egerszalók- unikátny soľný vrch v Maďarsku

 

Či už sa rozhodnete zavítať do kúpeľov, alebo vám stačí vidieť samostatné soľné vrchy, zážitok budete mať v oboch prípadoch. Napriek tomu, že Egerszalók nie je u nás na Slovensku nejako veľmi známy, ide o veľmi zaujímavý prírodný úkaz, ktorý sa oplatí navštíviť.