Egypt-8 reasons why to go to Egypt

Kto ešte nebol v Egypte, musí to zmeniť. Egypt je obľúbená destinácia dovolenkárov z celého sveta a môžete tam ísť v každom ročnom období. Dôvodov, prečo sa oplatí túto krajinu navštíviť je hneď niekoľko. Egypt ponúka oddych na pláži, šnorchlovanie v jednom z najkrajších morí na svete a aj jeden zo 7 divov sveta! Kráčajte späť v čase a zažijete antické pamiatky na saharskej púšti. Tu je 8 dôvodov, prečo musíte Egypt navštíviť.

Veľa ľudí rado chodí do Egypta aj preto, že narozdiel od mnohých európskych destinácii je finančne veľmi dostupný. Za relatívne nízku cenu tu môžete ísť do 5-hviezdičkových rezortov s All inclusive. Za také isté služby by ste zaplatili v Grécku, či Španielsku možno aj dvojnásobok. Medzi 3 najnavštevovanejšie miesta s dovolenkovými rezortami patrí Marsa Alam, Hurgada a Šarm-aš-Šajch. To kam sa vyberiete už záleží hlavne na vašich preferenciách. Kým pyramídy sú situované na severe pri Káhire, tak Luxor je asi tak v strede krajiny kde je aj Hurgada a Marsa Alam. Ak sú pre vás prioritné pyramídy, ubytujte sa v Šarm-aš-Šajch. Ak ale preferujete more a šnorchlovanie, najlepší zážitok budete mať v Marsa Alam.

Egypt canva 200x300 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

Odvolanie: V článku sa nachádza niekoľko Affiliate linkov na fakultatívne výlety cez Viator. Ak si zakúpite výlet cez nasledujúce linky, budem mať z toho malú províziu bez dodatočných nákladov pre vás.

Poďme na to! Tu je 8 dôvodov, prečo sa oplatí ísť do Egypta.

1. Pyramídy- Jeden zo 7 divov sveta

Ak chcete niekedy v živote vidieť jeden zo 7 divov sveta, tak toto je vaša jediná šanca. Pyramídy v Gíze sú totiž posledný stojacim divom sveta. A ak ste niekdy počuli o Veľkom čínskom múre, či indickom Taj Mahale v súvislosti so 7 divmi sveta, tak to nie je úplne správne. To sú totiž novodobé divy sveta, ktoré síce navštíviť môžete, avšak  z tých skutočne pôvodných zostali len pyramídy. Pyramídy sú staré až 4500 rokov a fakt, že tak dávno dokázali postaviť tak impozantné monumenty je veľmi úctyhodný. Okrem pyramíd tu uvidíte aj sfingu, čo je rovnako ohromujúci zážitok.

IMG 3113 1 300x225 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

2. Šnorchlovanie

Máte radi more? Koralové útesy v Červenom mori sú považované za jedny z najkrajších koralových útesov na svete. Je to teda perfektné miesto pre potápačov, ale aj šnorchlistov. Vyznačujú sa veľkou rozmanitosťou a hojnosťou množstva druhou živočíchov. Na to, aby ste živočíchy videli dokonca nemusíte ísť vôbec ďaleko do mora. Už pri brehoch máte možnosť vidieť rôzne farebné ryby, chobotnice, murény, raje a v ojedinelých prípadoch aj žralokov, či delfínov.

Mne sa naríklad raz stalo, že hneď pri brehu v rezorte žil malý žralok. Bol úplne neškodný a ľudia mali z neho veľký zážitok.

Coral reefs 300x199 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta
Fotka: Martha Steward 

3. Jeep Safari

Tento zážitok je jednoznačne pre milovníkov púšte. Z vašeho dovolenkového rezortu máte možnosť ísť na Saharskú púšť, kde vás bude jeep voziť po pieskových dunách. Je to naozaj zábava. V programe býva často zarátaná aj návšteva beduínskej osady. Ajkeď tieto osady sú zvyčajne závislé od príchodu turistov a teda nemožno povedať, že ich život tam je stopercentne autentický, dozviete sa tam viac o skutočnom živote beduínov. V Egypte žije pravdepodobne okolo 5 miliónov beduínov (presný počet je ťažké odhadnúť, nakoľko beduíni nemajú žiadne doklady a teda nie sú nikde zaregistrovaní) a takýto výlet vám dá náhľad o alternatívnom živote niektorých ľudí nie len v Egypte, ale aj v iných arabských krajinách.

IMG 3111 1 300x255 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

4. Plávanie s delfínmi

Kto už by len nechcel vidieť delfínov? Toto je jeden zo zážitkov, ktorý skutočne neoľutujete. Pozor, hovorím tu o plávaní s delfínmi na otvorenom mori a nie v akváriách, kde delfíny žijú v zajatí a v utrpení. Ja som išla na takýto zájazd cez Viator a musím poznamenať, že som bola veľmi spokojná. Na delfínov sme narazili asi po 20 minútovej plavbe loďou a plávali sme s nimi niekoľko minút. Delfíny sa vôbec nebáli a tak sme sa k nim dostali veľmi blízko. Ak nie ste aj dobrým plavcom, bude vám ponúknutá záchranná vesta a tak je tento zážitok úplne vhodný aj pre rodiny s deťmi.

IMG 3117 1 228x300 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

5. Luxor-po stopách antiky

Luxor bol nedávno označený za najlepšie open-air múzeum na svete. Nachádzajú sa tu významné monumenty z antickej doby a múzeum má skutočne historickú atmosféru. Nachádza sa v údolí Níla a v jeho okolí môžu turisti vidieť aj iné pamiatky. Je tu Chrám Hatšepsut, Údolie kráľov ale aj môžete cestou vidieť skutočný, bohužiaľ chodobný život v nílskom údolí. Cestovky zvyčajne ponúkajú jednodňové zájazdy do všetkých týchto destinácii a za mňa to bol jeden z najlepších výletov na akom som kedy bola. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o živote Egypťanov a ich tradíciách v Nílskom údolí, odporúčam článok Chudoba v Egypte.

Karnak 300x225 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

6. Údolie kráľov

Údolie kráľov je snom každého cestovateľa. Veď predsa sa tu nachádza hrobka Tutanchamóna a ľudia toto veľkolepé miesto poznájú z rôznych dobrodružných filmov. Táto archeologická pamiatka je úplne najznámejšia na svete a preto ak už ste raz v Egypte, toto miesto jednoducho musíte navštíviť.

Údolie kráľov hrobka 300x225 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

7. Štvorkolky- jazda po púšti

Jazda na štvorkolkách je zážitok pre deti a aj dospelých. Je to skvelá príležitosť kde zažijete skutočné čaro Sahary. Samotné šoférovanie štvorkolky je super zábavné a ak by ste aj nechceli štvorkolku, zvyčajne si môžete vybrať aj buginu. Samozrejme je treba aj dbať na bezpečnosť počas takejto jazdy. Existujú totiž prípady úmrtia na štvorkolách a deti pod 16 rokov by ich sami šoférovať nesmú. Pred jazdou je teda nutné pozorne počúvať bezpečnostné pokyny a potom si už môžete konečne jazdu vychutnať.

IMG 3112 1 225x300 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta

8. Oddych na pláži

Do Egypta chudia ľudia na zážitky, na pamiatkami, ale predsalen aj za oddychom. Egypt má krásne pieskové pláže a bola by predsa škoda neoddýchnuť si na dovolenke s dobrou knihou a drinkom v ruke. Medzi miesta s najkrajšími plážami patrí Marsa Alam, Hurgada, či Šarm-aš-Šajch.

IMG 3115 1 225x300 - Egypt- 8 dôvodov, prečo ísť na dovolenku do Egypta