Sopka Fagradalsfjall opäť vybuchla! Dňa 3. augusta 2022 len pár kilometrov od medzinárodného letiska v Reykjavíku láva prvýkrát dosiahla zemský povrch a lávová erupcia dosahuje výšku až 100 metrov.
Výbuch sopky sprevádzali intenzívne zemetrasenia aj o sile 5,2 na richterovej stupnici a nakoľko zemetrasenia pokračujú nemožno vylúčiť ďaľšiu erupciu. Zatiaľ sa však nepredpokladá, že by sopka spôsobila obmedzenia v leteckej doprave ako v roku 2010 kedy sopečný popol z islandskej sopky spôsobil zrušenie viac ako 100 000 letov nad Atlantickým oceánom.
Na Islande vybuchujú sopky v primere jedenkrát za 5 rokov a teda zažiť aktuálnu erupciu sopky je zážitok na celý život!
Ja som mala to šťastie, že som bola jedným z úplne prvých ľudí, ktorý túto erupciu videli. Bola som totiž na túre na sopku v presne ten istý deň a dokonca v presne tú istú hodinu keď samotná erupcia začala! Výbuch je možné pozorovať z dvoch lokalít a na obe som sa bola pozrieť v deň výbuchu. Toto je návod ako sa môžete dostať k sopke Fagradalsfjall a vidieť erupciu na vlastné oči!
Fagradalsfjall je vzdialená od hlavného mesta Reykjavíku približne 50 minút autom a od mesta Keflavík 30 minút autom. Po zaparkovaní auta je nevyhnutné ísť na sopku peši po turisticky vyznačenej trase.
Poznámka: Erupciu sopky sprevádza aj únik jedovatých plynov ktoré sú smrtelne nebezpečné. Bezpečnosť je vždy na prvom mieste a preto sa vždy pred výstopom informujte o prúdení vetra a rizikami spojenými s erupciou sopky a výšlapom na ňu.
Ako sa dostať na sopku?
Trasa A,B
Fagradalsfjall je oblasť ktorú turisti bežne navštevujú a preto tam sú 2 turistické trasy, označené ako A,B (tie sa spájajú) a C. Problém je v tom, že po výbuchu v roku 2021 láva zaterasila trasu A a B a po stvrdnutej láva je samozrejme stúpať zakázané. Stvrdnutý lávový kameň sa môže pod vami jednoducho preboriť a pod ním sa často nachádza stále horúca láva.
Aj napriek takejto prekážke sa môžete k sopke po trase A,B dostať. Trasa je však ťažko prechodná. Stuhnuté lávové pole treba obchádzať po kemenistej ceste, ktorá je z parkoviska vzdialená približne 6,5 km. Trasa je vhodná len pre zdatných turistov a mať vhodnú pevnú turistickú obuv je nevyhnutné. Keď sa vám podarí túto trasu zdolať, dostanete sa priamo k chrliacej sopke s lávou. Tí najodvážnejší si nad horúcou lávou opekajú párky a iní si len užívajú toto prekrásne prírodné divadlo.
Trasa C
Trasa C je omnohom jednoduchšia ako Trasa A,B. Z parkoviska má 5 km a v závislosti od vašej rýchlosti sa dá prejsť za 2-3 hodiny. Avšak nedovalí vám dostať sa až priamo ku sopke. Namiesto toho budete stáť na vysokom kopci a erupciu pozorovať z diaľky. Láva je odtadiaľto dobre viditeľná a pre ešte lepší zážitok odporúčam si so sebou zobrať ďalekohľad.
Čo ak nemám k dispozícii auto?
Na Islande sa vždy najviac oplatí prenajať si vlastné auto, nakoľko verejná doprava tam funguje len veľmi obmedzene. Čo však robiť ak auto k dispozícii nemáte? Aj tak existuje možnosť. Môžete si objednať fakulatívny výlet z Reykjavíku, kde vám lokálny sprievodca zavedie priamo k sopke. Cena takéhoto zájazdu sa pobyhuje okolo 70-150 eur na osobu.
Ďaľšou, menej namáhavou možnosťou výlet s výhliadkovým lietadlom, či helikoptérou, ktorý vám ukáže vulkán z vtáčej perspektívy. Cena takéhoto zájazdu sa pobybuje okolo 400-1500 eur na osobu. Prvý deň výbuchu však boli všetky výhliadkové lety okamžite vybookované a teda ak máte reálne o niečo takéto záujem, je vhodné rezervovať si let v predstihu.
Nech už si zvolíte akýkoľvek spôsob dopravy, návštevu aktívnej sopky si zapamätáte do konca života a ja túto návštevu skutočne odporúčam.
Zistite, aké krásne miesta môžete na Islande navštíviť: Island-20 miest, ktoré sú ako z iného sveta (čoskoro)