Farby-Istanbulu

Krásny a farebný Istanbul. Presne takými slovami sa dá opísať hlavné mesto Turecka. Táto orientálna metropola hrá všemožnými farbami. Svietia na vás z tureckých bazárov s korením, z vydekorovanej orientálnej architektúry a dokonca aj z úplne obyčajných vecí, ako napríklad takých dúhových schodov.

 

Farby dúhy

Istanbul sa ako mesto skutočne nesie vo farbách dúhy. To možno vidieť nie len na architektúre, ale aj na maličkostiach na trhoch a na obyčajných doplnkoch mesta ako dekorácia z dúhových dáždnikov, či vystaveného ovocia v stánkoch s ovocnými šťavami. Najviac ale svietia farby dúhy na tzv. rainbow steps, ktorých je mimochodom v meste hneď niekoľko.

Dúhové schody

Ako som už spomínala, v Istanbule nájdete hneď niekoľko dúhových schodov. Na niektorých sa už podpísali roky a farba na nich je už zotretá, avšak iné žiaria akoby boli natreté úplne nanovo. Tie najkrajšie (vyobraz. na obrázku) nájdete na tejto adrese: Pürtelaş Hasan Efendi, Salı Pazarı Ykş. No:2, 34427 Beyoğlu/İstanbul, Turecko 

Balat a jeho farby

Paradoxne v jednej z úplne najchudobnejších štvrtí Istanbulu sa nachádza ulica s hádam najfarebnejšími domami v celom meste. Kým sa na adresu uvedeú nižšie ale dostanete, treba si uvedomiť, že táto plejáda domov je v štvrti Balat niečo naozaj pomerne netradičné a pekné a práve to je dôvod, prečo aj táto ulica patrí k veľmi navštevovaným miestam u turistov.

Vo zvyšku štvrte sa ale víri prach a neustále od vás žobrú deti.  Vtipné na tejto štvrti je tiež to, že napriek tomu, že miestne deti anglicky vôbec nevedia, tak jediné slovo, ktoré ovládajú na jednotku je slovo ,,money” a za darovanú almužnu vám vôbec nepoďakujú, len zutekajú preč. 

Tým ale samozrejme nechcem nijako zľahčovať ťažkú sociálnu situáciu v chudobnej štvrti Balat, v ktorej sa miestni obyvatelia nachádzajú. To by bolo k pomerom v Balate. Záverom ale stále zostáva fakt, že farebná plejáda týchto domov určite stojí za návštevu.

Adresa farebných domov:Balat Mahallesi, Kiremit Cd. No:28, 34087 Fatih/İstanbul, Turkey

Viac o Balate Už čoskoro v samostatnom článku.

 

Palác Topkapi a orientálny dizajn

Hľadáte originálny a orientálny dizajn? Potom určite navštívte palác Topkapi. Tureckí sultáni si na dekorácii svojich ,,skromných” príbytkov vždy potrpeli a vďaka nim dnes môžu turisti obdivovať skvosty orientu vo forme krásnej architektúry. Tieto fotky boli spravené práve v paláci Topkapi a poukazujú na farebnosť doby ako aj a farby istanbulu.

 

Grand Bazaar

Jedným z najfarebnejších miest v Istanbule je práve Grand Bazaar, ktorý je zároveň najväčším krytým bazárom na svete. Či už hľadáte turecký med, korenie, čaje, suveníry, šperky, alebo farebné lampy, to všetko v Grand bazaare nájdete. Pravda ale je, že väčšina predajcov má veľmi podobný tovar, a preto je len na vás, koho sa rozhodnete navštíviť. Nech sa páči, tu sú fotky z tureckého bazáru:

 

Ak sa vám Photo diary Farby Istanbulu páčil, tak si určite prečítajte aj o pamiatkách, ktoré v tejto tureckej metropole určite musíte navštíviť- Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré určite musíte navštíviť.