Hallstatt-rakúska dedina fascinuje turistov

Ešte pred niekoľkými rokmi nepoznal Hallstatt takmer nikto. Táto romantická dedina v rakúskych Alpáchbola donedávna očiam turistom skrytá. Kto by bol čakal, že tak navštevovanou sa stane práve vďaka instagramu. Na tejto populárnej sociálnej sieti sa extrémne zviditeľnila a dnes vidíte v Hallstatte masy turistov, pózujúcich pre ich novú fotku na instagram a ľudí prechádzajúcich sa so selfie-stickmi. 

hallstatt4 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

Čo robiť v HALLSTATTE

Nakoľko je Hallstatt skutočne len veľmi malé mestečko, rátajte s tým, že tam pobudnete pár hodiniek. Povedzme, že za také 4 hodiny si prejdete celé mesto a ešte si stihnete aj sadnúť na kávu či porobiť pár tých fotečiek. V prípade, že ste sa vybrali na celodenný zájazd, potom tu je aj lanovka, ktorá vás vyvezie na Soľnú horu-Salzberg, kde si môžete vychutnať úžasný výhľad na mesto, ako aj na okolité hory a jazero.

Hallstatt naturalistic8 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

Okrem iného nájdete v Hallstatte aj jednu veľmi netradićnú zbierku. V Kaplnke sv. Michala nájdete totiž až 600 lebiek. Na nich sú rôzne maľby, ornamenty, či mená zosnulých. Údajne sa jedná o najväčšiu zbierku v lebiek v Európe.

Mne osobne ale úplne stačila prehliadka mesta. Veľké čisté jazero a monumentálne rakúske Alpy ,obklopujúce mesto, dodávajú Hallstattu neuveriteľné čaro a práve krása mesta je podľa mňa najdôležitejším faktorom, pre ktorý sa Hallstatt oplatí navštíviť.

Hallstatt naturalistic9 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

 

 

Hallstatt naturalistic7 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

 

 

Kedy navštíviť Hallstatt

Je jedno v ako ročnom období mesto navštívite. Ja som sa tam vybrala koncom februára, počas jarných prázdnin. Mesto má svoje čaro naozaj v každom ročnom období, avšak je dôležité spomenúť, že u turistou tu je najviac v lete. Pokiaľ masy ľudí vyslovene neobľubujete, tak leto určite nie je najvhodnejším obdobím. Určite sa budete chcieť aj prejsť po meste alebo si dakde sadnúť a v lete to môže byť skutoćný problém. . Veď dokonca aj vo februári, keď som tam bola ja, ich tam bolo až-až. Koľko ich tam je v lete to naozaj nepotrebujem ani zisťovať a vám to neodporúčam tiež.

Hallstatt5 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

Hallstatt1 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

 

Hallstatt musí čeliť obrovským masám turistov

Vedeli ste o tom? Že dnes je moderné nie len kopírovať pesničky či módu, ale aj celé mestá? Hallstatt zožal u čínskych turistov až tak veľký úspech, že v Číne postavili duplikát tohoto prekrásneho miesta. Pravda je však taká, že na kráse pridávajú Hallsattu hlavne majestátne rakúske Alpy a tie v ,,čínskom Hallstatte” postrádajú. Podĺa mňa, nemá čínsky Hallstatt ani zďaleka tak veĺké čaro ako ten originálny. Ale minimálne mi tento fakt pripadá extrémne zaujímavý. Veď sa na ten duplikát pozrite samy: https://www.youtube.com

Vďaka tomuto činu sa  malé mestečko preslávila ešte viac a dnes čelí návalom turistov z východnej pologule. Je ich tam dokonca tak veľa, že miestne všetky informačné tabule, či dokonca názvy obchodov sú tu písané v štyroch jazykoch, tými sú: nemčina (veď samozrejme) , angličtina (tá byť jednoducho musí) a potom tam nájdete japončinu a čínštinu. Asi nepoznám tak malú dedinku, ktorá je tak prispôsobená zahranićným turistom ako Hallstatt.

Hallstatt supermarket 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

 

Avšak každá minca má dve strany. Toto mesto je hlavne v letnej sezóne natoľko prepelnené turistami, že miestni obyvatelia postrádajú všetko súkromie. Na mnohých domoch nájdete cedule s nápismi, ktoré varujú, že sa jedná o súkromý majetok. Tieto celdule sú tam naneštastie naozaj nutné, nakoľko sa domácim bežne stáva, že pri pohľade von oknom, nájdu na svojej záhrade turisov robiac si svoje selfiečka.

Hallstatt naturalistic50 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

Hallstatt ja 240x300 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov
Tak ako ostatní turisti, ani ja som nepovedala nie jednej fotke na instagram

 

Tento fakt mi pripadá naozaj zaujímavý a počas svojej návštevy Hallstattu som bola veľmi prekvapená, koľko veľa turistov pricestovalo do tak malej dedinky z takej diaľky. Nuž, je pravda, že Hallstatt je skutočne očarujúce mesto a niet divu, že si u turistov získalo v posledných pár rokoch veľkú popularitu.

 

 

hallstatt naturalistic6 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

Hallstatt2 300x225 - Hallstatt- rakúska dedinka fascinuje japonských turistov

 

Ak máte aj vy radi Rakúsko a páčil sa vám Hallstatt, určite odporúčam aj navštiviť historické mesto Salzburg, ktorý je od Hallstattu vzdialený iba 75 km, čo je približne hodina a pól cesty autom (predsalen to je cesta cez hory :D), ale určite treba navštíviť aj Salzburg.

Dúfam, že sa vám tento krátky článok o Hallstatte páčil a prípadne aj inšpiroval k návšteve.