Halíč

Hont a Novohrad sú historické regióny situované na juhu stredného Slovenska. Nájdete tam množstvo zaujímavých miest s mnohými pamiatkami, hradmi a aj prírodnýmu unikátmi. Tu je zoznam 10 miest, ktoré by ste na potulkách v regiónoch Hont a Novohrad mali navštíviť.

1. Lučenec

Lučenec je jedno z najväčších miest v banskobystrickom kraji. Turistov láka hlavne na jeho pekné centrum mesta ako aj na historickú synagógu, ktorá je spolu s tou trenčianskou jednou z najvýznamnejších na Slovensku. Okrem toho stojí za návštevu aj lučenecký mestksý park, ktorý je úplne dokonalý na poobednú prechádzku, či jednoducho na zrelaxovanie.

E9B2D9AC 8109 491F B8A0 17DC7AD1F7D0 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

2. Fiľakovo

Dominantou mesta Fiľakovo je Fiľakovský hrad, ktorý pochádza pravdepodobne už z doby medenej. Fiľakovský hrad možno považovať skôr za zrúcaninu, ale aj napriek tomu je dnes v hradnej bašte možno vidieť výstavu s informáciami o vzniku ako aj o zániku hradu a umožní tak výstižný náhľad do histórie mesta Fiľakovo.

Filakovo 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

3. Modrý Kameň

Napriek tomu, že Modrý kameň je najmenšie mesto na Slovensku, pýši sa krásnym hradom s pomerne často konajúcimi sa akciami. V Modrom Kameni môžete absolvovať napríklad aj premietanie filmov priamo na hrade. Zaujímavá predtava, nie?

Modry kamen 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

4. Riamvská Sobota

Rimavská Sobota je okresné mesto neďaleko maďarských hraníc. Má pekné historické centrum so starou radnicou a záujemci tu môžu navštíviť aj Gemersko-malohontské múzeum, ktoré patrí k tým najstarším na Slovensku.

Rimavska Sobota 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

5. Halič

Obec Halič je známa hlavne vďaka zámku Halič, ktorý sa pravidelne teší záujmu nie slovenských a aj zahraničných turistov. Po zničení bol zámok prerobený do renesančného štýlu a dnes slúži zámok Halič nie len ako turistické lákadlo, ale aj ako luxusný hotel.

C65C02C6 6EFE 4B60 AA79 FDEB91EECCB5 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

6. Brhlovce

Napriek tomu, že Brhlovce patria len malým obciam na Slovensku, historický význam tohto miesta je obrovský. Nájdete tu totiž skalné obydlia, ktoré boli v minulosti pravdepodobne použité počas tureckých nájazdov. Nakoľko sú obydlia vtesaná do skaly, bolo nemožné ich vypáliť a tak slúžili ako účinná obrana. Iní tvrdia, že ľudí vyhnala do skalných obydlí v Brhlovciach obyčajná chudoba. Nech je pravda akákoľvek, nič to nemení na fakte, že Brhlovce patria k významným miestam na Slovensku a toto miesto sa oplatí navštíviť.

Brhlovce 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

7. Veľký Krtíš

Veľský Krtíš je situovaný presne na hranici historických regiónov Hont a Novohrad. Toto mesto, ako aj iné v tomto regióne je nechváľne známe vysokou nezamestnanosťou. Napriek tomu sú miestni obyvatelia neuveriteľne milí a prívetiví. Centrum mesta naozaj nie je veľmi veľké a keď sme sa domácich spýtali, aké pamiatky by nám odporućili navštíviť, tak nám s úsmevom odvetili, že vo Veľkom Krtíśi toho veľa nie je, ale máme sa zastaviť v Modrom Kameni. Nás veľmi potešil ich humor a radi sme sa v ich meste ešte poprechádzali. Tí, čo sa radi kúpu určite ocenia nápad bio kúpaliska Krtko, ktoré nepoužíva v bazénoch chlór a ani nijaké iné chemikálie. Aj takéto jedinečné kúpalisko možno nájsť práve vo Veľkom Krtíši.

Velky Krtis 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

8. Poltár

Poltár patrí k miestam nechválne známym vysokou mierou nezamestnanosti, k čomu bohužiaľ prispeli aj tamojšie už zkrachované sklárne. Okrem spomenutých sklární môžete v Poltári vidieť aj jeden z najstarších mostov na Slovensku a to ešte z čias tureckej nadvlády. Turecký most sa týči nad riekou Ipeľ a nájdete ho v mestskej časti Zelené.

Turecky most 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

9. Divín

Obec Divín patrí k tým skutočne bohatým na pamiatky. Nájdete tam zrúcaninu hradu, odkiaľ si môžete vychutnať výhľad na celú obec, okolité hory a neďalekú vodnú nádrž. Okrem hradu sa tu nachádza aj významný renesančný kaštieľ a iné sakrálne stavby.

Divin 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

10.  Dudince

Dudince patria k najobľúbenejším kúpeľný mestám na Slovensku. Okrem širokého výberu z liečebných kúpeľov a procedúr tu môžete ochutnať aj z liečivého minerálneho prameňa, ktorý je voľne prístupný a vidieť unikátny soľný vrch, ktorý sa rok čo rok zväčšuje.

Dudince 300x225 - Hont a Novohrad- 10 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

Hont a Novohrad sú skutočne ako stvorené regióny na roadtrip. Ktoré zo spomínaných miest ste už navštívili vy?