Chystáte sa na Island a rozmýšlate čo všetko môžete na Islande zažiť? Odpoveď je, že táta krajina toho ponúka skutočne mnoho a najväčšou zábranou pre vašu dovolenku bude len budget a čas. A preto je dôležité si dobre rozmyslieť, ktoré miesta a zážitky sú pre vás prioritné a naplánovať si výlety podľa nich.
Ako sa hovorí, Island je krajina Ohňa a ľadu, a fakt tomu tak je. Na relatívne malom území nájdete vybuchujúce sopky ako aj obrovské ľadovce. Veď nie nadarmo sa tam natáčali strhujúce Hry o Tróny, či filmy ako Tajný život Waltera Mittyho a vesmírny Interstellar. Krajina je teda skutočne výnimočná a jej navštívenie patrí k celoživotným zážitkom. Ako si ale výlet naplánovať a aké miesta sa oplatí navštíviť? To sa dozviete v tomto blogu plného tipov na ubytovanie a transport a iného. V prvom rade tu ale nájdete zoznam 16 miest a zážitkov, ktoré by ste na Islande nemali vynechať.
Ubytovanie
Ubytovať sa na Islande patrí k logisticky pomerne náročným stránkam zájazdu. Prečo? V prvom rade Island je malá krajina len s 300 000 obyvateľmi a viac ako 60% obyvateľstva je sústredené v hlavnom meste Reykjavík. To sa odráža aj na ubytovaní a teda kým nájsť si ubytovanie v Reykjavíku sa dá veľmi jednoduchu (množstvo hotelov aj airbnb), mimo hlavného mesta sa hľadá ubytovanie náročnejšie. Toto obvzlášť platí pre letnú sezónu. Predsalen ale ubytovania na Islande sú, a ajkeď prevažne na západe, pár sa ich nájde aj na východe.
Ako si teda môžete zaistiť, že si vyberiete hotel podľa vašich predstáv? V prvom rade je nevyhnutné booknuť si hotel skutočne v predstihu. Opakujem, hlavne keď idete na Island v lete. V opačnom prípade sa vám môže stať, že hotely bude obsadené a tie voľné budú ponúkať za veľké peniaze. Island je inak 9. najdrahšia krajina na svete takže predísť zbytočne vysokým poplatkom za ubytovanie skutočne odporúčam. Vaše ubytovanie si môžete vybrať na stránke booking.com, ktorá vám vyhľadá širokú škálu dostupných ubytovaní a alebo sa obrátiť na airbnb. Ja som šla cez airbnb a ubytovala som sa v centre Reykjavíku, kde som zostala celý svoj pobyt. Lokalita vášho ubytovania samozrejme závisí od ďaľšieho faktoru a to je, ako sa chcete po ostrove pohybovať.
Doprava
Chcete vedieť, aký je najýhodnejší spôsob dopravy na Islande? Odpoveď je jednoduchá. Jednoznačne si prenajmite auto. Island nemá veľmi frekventovanú infraštruktúru a teda verejná doprava tu určite nepripadá do úvahy. Auto si môžete prenajať priamo na letisku v Keflavíku, alebo v hlavnom meste Reykjavíku a výrazne vám to uľahčí dopravu na ostrove. Ďaľšou možnosťou je prenajať si kempingové auto. Ak by ste však chceli kempovať hocikde, zaplatili by ste celkom mastnú pokutu. Musíte si teda pozrieť kde sa sa nachádzajú kempingové miesta a parkovať tam. Keďže kempingy sú však spoplatnené a prenájom karavanu je výrazne drahší ako osobné auto, táto možnosť dopravy je síce zážitková, avšak finančne náročnejšia.
Fakultatívne zájazdy
Ak aj nedisponujete vodičským preukazom, alebo sa bojíte šoférovať v cudzej krajine, aj tak existuje cesta. Môžete chodiť na fakultatívne výlety, ktorých cena závisí hlavne od vzdialenosti. Najjednoduchšie je v takom príade ubytovať sa v Reykjavíku, keďže práve oddiaľto sa fakultatívne výlety organizujú. Ja som šla tiež na fakultatívny výlet, nakoľko som bola v Reykjavíku a chcela som sa dostať na lagúnu vzdialenú 370 km, rozhodla som sa namiesto šoférovania ísť na fakultatívny výlet autobusom. Nevýhoda takéto výletu je, že si nemôžete moderovať ako dlho chcete na miestach zostať a vaša sloboda je počas výletu obmedzená.
V článku budem odkazovať na niekoľko affiliate linkov na fakultatívne výlety z Reykjavíku cez Viator. Ja som s Viatorom skutočne spokojná a to z viacerých dôvodov. Viator má dobrý zákaznícky servis a v prípade problému sa s nimi viete rýchlo skontaktovať. Na Islande som si objednala cez nich zájazd na veľryby a puffinov a cestovka bohužiaľ zájazd zrušila. Bála som sa, že mi nevrátia peniaze nakoľko to zrušila tretia strana. Peniaze ale poslali do niekoľkých dní a ja som bola skutočne spokojná.
Teraz už viete ako funguje doprava a ubytovanie na Islande, poďme sa teda pozrieť, aké miesta sa tu oplatia navštíviť a čo musíte na tomto ostrove zažiť. Tu je zoznam 16 zážitkov na Islande, pri ktorých si budete pripadať ako na inej planéte!
1. Geysir
Rozmýšlali ste niekdy nad tým, kde vznikol názov Geysir? Rozmýšlate dobre, bolo to na Islande. Geysir je známa geotermálna lokalita v oblasti Haukadalur Valley. Je to jednou zo zastávok z takzvaného Golden circle. Ak ste o ňom ešte nepočuli, Golden circle je okruh, ktorý sa dá jednoducho spraviť autom za jeden deň a uvidíte pri ňom viacej prírodných atrakcií, vrátane tohoto gejzíru. Frekvencia erupcie gejzíru je rôzna a záleži aj o aktuálnej tektonickej aktivite na Islande. Keď som tam bola ja, na Islande bolo zrovna veľa zemetrasení a gejzír vybuchoval asi každých 5 minút. Ak je tektonickej aktivity menej, môže sa stať, že si na vystreknutie gejzíra počkáte aj 30 minút. Avšak verte mi, ze ten zážitok sa počkať oplatí. V tejto geotermálnej lokalite sa nachádza aj niekoľko pekných termálnych prameňov. Avšak pozor, kúpať sa v nich nedá, voda tam môže mať aj 80 stupňov!
2. Blue Lagoon
Blue lagoon je jednou z Top atrakcií na Islande. Lagúna so svetlo modrou mliečnou vodou je jedinečným zážitkom. Toto miesto nie je len atraktívnym miestom pre turistom, ale aj pre milovníkov Spa. Bolo potvrdené, že Blue Lagoon má liečivé účinky proti viacerým ochoreniam. V cene budete mať aj bahnové pleťové masky. Teplota vody v lagúne sa pohybuje okolo 38 stupňov, takže sa nemusíte báť, že Blue Lagoon neuvidíte ak aj prídete na island v zime. Určite si však musíte rezervovať lístky vopred na ich oficiálnej stránke bluelagoon.com, nakoľko vstup je obmedzený len pre istý počet ľudí na deň. Prípadne ak idete s fakultatívnym zájazdom, cestovky zvyčajne garantujú dostupnosť v deň rezervácie.
3. Fagradsfjall- Vyśtup na sopku
Vidieť sopku na vlastné oči je proste sen každého cestovateľa. Island je jedna z mála krajín, kde sa vám tento sen môže splniť. V priemere tu vybuchujú sopky raz za 5 rokov. Posledný výskum však ukázal, že frekvencia výbuchov sa bude v blízkej dobe zvyšovať. Ak by ste aj nevideli vybuchujúcu sopku, stále máte možnosť vidieť aj neaktívnu sopku s vysušenou lávou. Ja som mala to neskutočné šťastie, že som šla na tento výstup 3.augusta 2022 keď sopka Fagradsfjall vybuchla. Aké je už len náhoda takéhoto načasovania. Ajkeď sopka 22.8. 2022 vyhasla a aktuálna tam lávu neuvidíte, vždy tam zostáva možnosť opätovného výbuchu. Ak vás zaujíma, ako sa na sopku dostať, prečítajte si Fagradsfjall-Ako sa dostať na islandskú aktívnu sopku.
4. Vodopád Gullfoss
Hneď po švajčiarskom Rhine Falls, Dettifoss je druhý najsilnejší vodopád v Európe. Nachádza sa v Vatnajökull National Park a je súčasťou Golden Circle. Gullfoss je masívny vodopád, ktorý ponúka prekrásnu scenériu a nádherné pohľady z každého uhľa. Ďaľšou výhodou tohoto vodopádu je, že ho môžete navštíviť v každom ročnom období. Určite patrí k miestam, ktoré na Islande nesmiete vynechať.
5. Jokulsarlon Glacial lagoon
Ľadovcová lagúna Jokulsarlon je jedným z najkrajších divov na Islande. Nachádza sa na južnom pobreží a je to zároveň islandské najhlbšie jazero s hĺbkou 248 metrov. Jokulsarlon je európskym najväčším ľadovcom a jeho odlomené kúsky sa dostávajú práve do tejto lagúny. Celá scenéria je prekrásna. Ľadovce vytvárajú očný klam a zdá sa vám, že majú modrú farbu, ajkeď sú v skutočnosti priesvitné. V lagúne môžete ísť na plavbu obojživeľnou loďou a vidieť tak ľadovce zblízka. Ak sa ale aj rozhodnete na loď neísť, môžete sa prejsť dookola po lagúne a zážitok bude rovnako skvelý. A aby toho ešte nebolo málo, v lagúne žije cez 200 tuleňov, ktoré tu majú zabezpečenú ochranu pred kosatkami.
6. Thingvellir National Park
Národný park Thingvellir je tiež súčasťou Golden circle a od Reykjavíku je vzdielalený len 40 minút jazdy autom. Tento park je jednou z najobľúbenejśích atrakcií na Islande a to pre jednu podstatnú vec. Toto miesto je totiž rozhranie dvoch tektonických dosiek. Je to hranica Euroázijskej a Severoamerickej tektonickej platne a tiež aj dôvod, prečo je na Islande tak veľa zemetrasení. Trhlina, ktorá predstavuje práve túto hranicu vidíte po úseku niekoľkých kilometrov a je to skutočne skvelý zážitok. Aby toho nebolo bálo, prídu si tu na svoje aj fanúšikovia Hier o tróny. Thingvellir je totiž miesto natáčania hneď niekoľkych scén z tohoto fantasy seriálu.
7. Diamond beach
Diamandová pláž sa nachádza hneď vedľa Jokulsarlon lagúne a patrí k úplným highlightom Islandu! Ako názov hovorí, na pláži sa nachádzajú diamandy. Avšak nerobte si falošné nádeje. Skutočné diamonty to teda nie sú. Namiesto nich tam sú odlomené kusy ľadu, ktoré vytvárajú skutočnú ilúziu diamantov. V okolí uvidíte znova plávajúcich tuleňov a na pláži vás zaujme aj jej čierny piesok.
8. Kerid kráter
Vulkanický kráter Kerid patrí k ďaľším zastávkam na Golden circle. Pravda je však taká, že veľa cestoviek pri organizácii zájazdu na zlatý okruh toto významné miesto vynecháva. Ak chcete kráter vidieť, je preto lepšie si zistiť, ktoré zájazdy do svojho itinerára Kerid pridávajú a alebo ísť na kráter autom. Kráter je zaujímavý aj vďaka svojej azurovej vode s kontrastom s červenými vulkanickými skalami. Pre fotografov je toto miesto teda skutočne must-go.
9. Vodopád Seljalandsfoss
Seljalandsfoss je úplne unikátne miesto. V čom sa tento vodopád ale líši od ostatných? Seljalandsfoss si môžete doslova pozrieť zo všetkých 360 stupňov. V praxi to znamená, že kráčate za vodopádom! Takýto netradičný prírodný úkaz sa nachádza iba na dvoch miestach v Európe. Jedným z dvoch vodopádov je islandský Seljalandsfoss a druhý je vodopád Peričnik v Slovinsku. (link na článok o Slovinsku čoskoro). Vodopád je však skutočne mohutný a odporúčam so sebou zobrať pršiplášť ak chcete kráčať spoza vodpopád. Videla som tam dokonca turistov, ktorí si sebou priniesli nepremokavé gate a obliekli si ich pred vodopádom. Nech už sa ale rozhodnete zmoknúť za vodopádom a alebo aj nie, Seljalandsfoss je miesto, ktoré si zamamätáte celý život.
10. Reykjavík
Reykjavík je malé hlavné miesto. To ale neznamená, že tam nie je čo vidieť. K najobľúbenejším atrakciám v Reykjavíku patrí kostol Hallgrimskirkja, ktorý sa pravidelne radí so rebríčka najkrajších kostolov na svete. Okrem kostola tu môžete navštíviť aj islandské múzeum Perlan, alebo známu sochu vikingskej lode The Sun Voyager.
11. Kirkjufell
Hora Kirkjufell je jednou z najkrajších 10 hôr na svete. Možno je dokonca spoznáte ako “Arrow Head Mountain” zo seriálu Hry o Tróny. Určite sa nemožno tvorcom seriálu diviť, že si práve Kirkjufell vybrali. Aj s tamojším vodopádom vytvára prekrásnu scenériu a preto by táto hora určite nemala chýbať na vašom zozname miest, ktoré na Islande navštíviť.
12. Ytri tunga- pozorovanie tuleňov
Na Islande sa nachádza viacero lokalít na pozorovanie tuleňov. Jedou je aj Diamond beach na južnom pobreží. Viac známou lokalitou je však pláž Ytri tunga. Nachádza sa tu niekoľko druhov tuleňov ktoré vidieť vo vode, a alebo keď oddychujú na skalách. Ytri tunga sa nachádza na poloostrove Snæfellsjökull a okrem samotného pozorovania tuleňov tu môžete ísť na útesy, či na horu Kirkjufell.
13. Pozorovanie puffinov
Puffin je farebný skutočne zlatý vtáčik a vidieť ho na vlastné oči je zážitok pre milovníkov prírody. Je ich však možné spozorovať len na dvoch miestach na sveta a to je Island a Faerské ostrovy. Aj to sa však nedá v každom ročnom období. Puffinovia sa na Islande nachádzajú od neskorého apríla po koniec augusta, niekedy do septembra. V tomto období na týchto dvoch ostrovoch kladú vajíčka a turisti ich môžu pozorovať v ich prirodzenom prostredí. Sú dve možnosti ako puffinov vidieť. Prvá je ísť ich osobne hľadať na útesy, kde ich môžete vidieť naozaj zblízka. Problém je, že takýmto spôsobom narúšate ich teritórium a vystavujete tak puffinov stresu.
Druhou možnosťou je ísť na výlet loďou, ktorá vás zavezie na miesta kde žijú a uvidíte ich z niekoľkometrovej diaľky. Ani toto však nie je ideálne, lebo loď vám neumožní priblížiť sa k puffinom veľmi blízko, zato vám však poskytnú ďalekohľad. V obidvoch prípadoch sú nejaké nevýhody, avšak výlet loďou je aspoň menej stresový pre puffinov. Ja som sa napríklad rozhodla ísť na puffinov loďou. Je tiež nutné spomenúť, že v niektorých reštauráciach na Islande puffinov servírujú. Preto by som rada dala do pozoru, že je dobré si dopredu zistiť, ktoré reštaurácie to sú, aby ste sami toto nepodporili. Tým vyšlete vláde signál, že chcete puffinov vidieť živých a nie na tanieri.
14. Pozorovanie veľrýb
Island je jednou z mála krajín kde môžu turisti vidieť veľryby na vlastné oči. Najčastejšie je možné vidieť veľryby v blízkosti miest Husavík a Akureyri. Preto aj keď idete na výlet na veľryby z Reykjavíku, tak vás loďou pravdepodobne zoberú do jedného z týchto dvoch miest. Ak je počasie dobré, tak šanca vidieť veľrybu po zakúpení zájazdu je takmer isté. Avšak ak počasie nie je dobré, cestovky zvyčajne zájazd zrušia, nakoľko by ste veľrybu asi nevideli.
To sa bohužiaľ stalo aj mne, mala som zakúpený zájazd cez Viator a cestovka mi deň pred zájzdom napísala, že kvôli zlému počasiu zájazd zrušia. Mala som na výber buď zmeniť termín, alebo plnú refundáciu. Nakoľko to bol však môj posledný deň na Islande, musela som bohužiaľ výlet na veľryby zrušiť a Viator mi poslal peniaze. Aspoň mám dôvod ísť na Island znova. Rovnako ako pri puffinoch, aj pri veľrybách platí, že na Islande je legálne veľryby loviť. Mnoho reštaurácii ponúka turistom veľrybie mäso. Zistením si, ktoré reštaurácie veľrybie mäso ponúkajú môžete pomôcť zabrániť loveniu týchto krásnych a vzácnych cicavcov a vyslať tak vláde signál, že lov veľrýb nepodporujete.
15. Vík
Vík je malebné mestečko na južnom pobreží s mohutnými skalnatými útesmi a malým romantickým kostolom. Ajkeď mesto je malé s len niečo cez 300 obyvateľmi, má romantickú krásnu atmosféru. Okrem samotného mestečka sa na tu ale nachádza aj čierna pláž a na tamojších útesoch môžete v letných mesiacoch vidieť aj puffinov.
16. Hellnar viewpoint
Poloostrov Snaefellsnes ponúka tak povediac koncentráciu všetkého, čo môžete na Islande zažiť. Sú tu sopky, pláže, vodopády a prekrásne útesy. Ideálnym spôsobom, ako si tamojśie útesy vychutnať je isť na túru z dedinky Hellnar do Arnarstapi, kde pôjdete pozdĺž tohoto prírodného úkazu. Ale aj aj nechcete ísť na túru, do Hellnaru sa dá ísť priamo autom a zaparkujete jednoducho pred výhliadkovým miestom.