Istanbul-Food-guide

Istanbul je mesto prekvitajúce orientom. Napriek tomu, že Turecko leží ako na ázijskom, tak aj ja európskom kontinente, podobnosť s Európou by ste tam hľadali asi len ťažko. Ich kultúra pripomína silno kultúru blízkeho východu a to sa odráža na tamojšej ľudskej náture, ako aj na ich miestej kuchyni, ktorá patrí medzi najlepšie najzdravšie na svete. Aké nápojde musíte počas návštevy Istanbulu vyskúšať a aké pokrmy nesmiete zabudnúť ochutnať, to všeko sa dozviete v tomto článku.

 

1. Baklava

Neodmysliteľnou súčasťou tureckej kuchyne je medový koláč menom baklava. Tú môžete dnes poľahky kúpiť aj u nás na Slovensku, avšak atmosféra ochutnávania baklavy v orientálnej krajine je nezabudnuteľná. Baklava je najviac rozšírená práve v Turecku, strednej Ázii a na Balkáne. Dobrú chuť!

IST jedlo4 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

2. Istanbul a turecká káva

V našom ponímaní je turecká káva obyčajná zaliata káva, nad ktorou mnoho ľudí len tak pokrčí nosom. Turci by ale s takýmto pomenovaním zalievanej kávy určite nesúhlasili, nakoľko turecká káva je úplne iná, ako si myslíme my. V skotočnosti to je špeciálne pripravovaná káva za pomoci tzv. džezu a táto zrnková káva je v nej priamo varená. Výsledkom je, že táto káva je omnohom silnejšia a má intenzívnejšiu chuť. Takáto káva je príjemným zážitkom, či už kávičkár ste ale nie ste.

 

turecká káva 300x228 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

3. Pide-turecká pizza, Istanbul

Pide je pizza na turecký spôsob. Je to vlastne podlhovasté pečivo s s nejakou výplňou. Najčastejšie sa ako výplň dáva zelenina, syr, alebo mäso, hlavne kebab. Mne osobne veľmi chutilo pide s kozím syrom. Pide nájdete v každej jednej istanbulskej reštaurácii a ak máte chuť na niečo iné, ako našu klasickú pizzu, tak pide je určite dobrá voľba.

tur. pizza 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

4. Istanbul a turecký čaj

Turecký čaj je jedným z najobľúbenjśích nápojov v Turecku, na Balkáne a na Cypre. Je to pomerne silný čierny čaj, ktorý sa pestuje v oblasti zvanej Rize. Býva servírovaný v malých prehliadnych pohároch na dekorovaných tanierikoch. Pravdepodobne najčastejśím vzorom je tulipán. S tým suvisí aj fakt, že práve tulipán býva vysádzaný počas sezóny pri chráme Hagia Sofia a tvorí najväčší živý koberec na svete. Zvykom je, že tento čaj sa sladí dvoma, až troma kockami cukru, čo mu pripáva skutočné sladkú a výnimočnú chuť.

IST cajturecký čaj2 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

 

5. Istanbul a turecký med

Tradičnou cukrovinkou v Turecku nie je nič iné ako turecký med. Táto pochutina je pripravová z vaječného bielku, medu, cukru a sekaných orieškov. V Istanbule je turecký med predávaný skutočne na každom rohu. Našťastie tu predajcovia svoj sortiment rozšírili a okrem medu podľa tradičných receptov tu nájdete vsemožné druhy s príchuťami od výmyslu sveta. Vo väčšine stánkov je možné turecký med ešte pred tým ako si ho kúpite, zadarmo ochutnať.

turecký med1 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

 

6 . Kebab, alebo turecké mäso

Napriek tomu, že ja osobne mäso už dlhší čas výrazne obmedzujem, tak nemôžem nespomenúť, že turecká kuchyňa je plná mäsitých jedál a práve jahňací, či hovädzí kebab patrí k najrozšírenejšiemu jedlu v Turecku. Vďaka vyváženej strave s množstvom zeleniny a mäsa patrí dokonca turecká kuchyňa k najzdravším na svete.

Turecko mäso 300x199 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

7. Korenie a čaje na tureckých bazároch

Istanbul je mesto farieb a tomu prispieva hlavne veľká škála všemožných korenín, ktoré sa tu predávajú doslova všade. V Grand Bazaare či v Spice bazaare nájdete koreniny od výmyslu sveta. Klasické prísady ako chilli, či kurkumu pozná každý. Avšak čo tak vyskúšať niečo výnimočné. V Istanbule nájdete aj najdrahšiu koreninu na svete. Je ňou šafrán, ktoré sa získava z blizne kvetu šafranu siateho. Len jeden gram tejto zázračnej kvetiny stojí až 20 000 eur. Ak ale máte šťastie, ochutnávku čaju zo šafránu vám ponúknu aj obchodníci v bazárových stánkoch. Na oplátku si tam vy môžete kúpiť nejaké tie suveníry, či iné, lacnejšie koreniny.

Istanbul korenie 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

8. Simit-najobľúbenejšie Istanbul street food

Simit je tradičné pečivo, ktoré vzniklo ešte za čias osmanskej ríše. Je posypaný sezamovými semiačkami a v Turecku to je úplne najobľúbenješí street food. Na námestí Hippodrome v Istanbule nájdete minimálne 5 stánkov, ktoré semit ponúkajú a ochutnať ho môžete už za necelé 3 eurá. Toto sladké pečivo tiež zvyčajne servírujú na raňajkách v hoteloch.

Jedlo mešita 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

 

9. Muhallebi- mliečny pudding

Tradičný recept na mliečny pudding muhallebi pochádza pôvodne z Perzie a jeho hlavnými ingredienciami sú ryža, cukor, múka a mlieko. Tieto pudingy môžete ochutnať vo väčšine reštauráciách a iných podnikoch. História týchto pudingov siaha až do 7. storočia, kedy jeden kuchár naservíroval tento puding arabskému generálovi, ktorému chutil až tak veľmi, že ho pomenoval sám po sebe. Táto teória ale samozrejme nie je nijako potvrdená.

4Bq5jC3hTxqi6cTKdbMnQ thumb 89ec 300x225 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

10. Lokum- turecké želé, Istanbul 

Turecké želé už ochutnal hádam každý. Avšak ochutnať ho práve v Turecku má skutočne veľké čaro. Navyše túto dobrotu nájdete doslova na každom rohu a aj to v rôznych príchutiach.

Lokum turecké želé 300x220 - Istanbul food guide-týchto 10 vecí musíte ochutnať

Food guide pre Istanbul by sme mali. Avšak aké pamiatky by ste v tomto prekrásnom orientálnom meste mali navštíviť sa dozviete v článku Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť.

Dúfam, že sa vám istanbulský food guide páčil. Ak máte nejaké otázky, alebo pripomienky, tak sa poteším vašim komentárom.