IMG 0408 scaled - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

Vedeli ste, že Kodaň je údajne najšťastnejšie mesto na svete? Podľa svetovej správy o šťastí sa na prvom priečku najšťastnejšej krajiny sveta umiestnilo práve Dánsko a rovnako tak jeho hlavné mesto možno považovať za mesto s najväčším indexom šťastia. Aký je recept dánskeho šťastného života? Podľa Dánov to je ich filozofia zvaná hygge a ajkeď toto slovo žiadny preklad nemá, znamená to hlavne relax a pohodu doma, či s rodinou alebo s kamarátmi.

No a aké miesta sa oplatí navštíviť ak sa ocitnete v najšťastnejšom meste na svete? Tu je zoznam 9 miest, ktoré by ste nemali vynechať.

Kodan 2 300x251 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

1. Malá morská víla

Socha Malej morskej víly je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Kodani. Predstavuje postavu morskej panny z rozprávky od dánskeho spisovateľa Hansa Christiana Andresena. V Disneyho verzii má síce rozprávka šťastný koniec, avšak v origináli sa morská premení na chladnú morskú penu, nakoľko nemôže získať svojho princa. Práve preto má socha smutný pohlad. A mamichodom, údajne je tiež Malá morská víla najfotografovanejšou sochou na svete.

IMG 0409 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

2. Nyhavn, Kodaň

Nyhavn je najkonickejšie a najkrajšie miesto v Kodani. V tomto prístave nájdete mnoho dánskych farebných domčekov s dobrými reštauráciami a barmi. V minulosti bol ale tento prístav veľmi chudobný a unavení námorníci tu trávili čas v krčmách a s prostitútkami. Vtedy by ste len ťažko verili, že dnes bude toto miesto tak známe. Okrem iného tu žil aj Hans Christian Andersen a teda precházkou po tomto prístave vlastne doslova kráčate v stopách tohoto dánskeho spisovatela.

IMG 0412 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

3. Rosenburg

Renesančný zámok Rosenburg nájdete v centre Kodane. Už 400 rokov tu sú uložené kráľovské korunovačné klenoty a teda je návšteva zámku skutočne žiarivá.

IMG 0404 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

4. Strøget, Kodaň

Strøget je nákupná pasáž v centre Kodane, ktorá patrí k najdlhším nákupným uliciam v Európe. Nájdete tu luxusné značky od známych dizajnérov ako Prada, Louis Vuitton, Hermés a mnohé ďaľšie. Ľudia tu doslova stoja v radoch pred drahými obchodmi a rada vás v nektorých prípadoch môže stáť aj hodiny čakania. Preto ak si skutočne chcete nakúpiť bez masy ľudí, odporúčam prísť ešte počas ranných hodín. V Strøgete ale samozrejme nájdete aj viac budgetové ochody ako sú H&M, Zara, či Vero Moda.

IMG 0405 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

5. Tivoli park

Kodaň sa môže pýšiť aj 3. najstarším zábavným parkom na svete. Tivoli park, zvané aj Tivoli záhrady ponúkajú rôzne jazdy pre deti, ale aj dospelých. V areáli sa nachádza aj krásny hotel postavený v orientálnom štýle, kde sa určite oplatí ubytovať.

IMG 0417 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

6. Amalienborg palace

Amalienborg je sídlo dánskej kráľovskej rodiny a nachádza sa v historickom centre mesta. Toto miesto je známe aj pre čestnú výmenu stráže, ktorá sa koná každý deň o 12-tej hodine.

Screenshot 2022 02 06 at 20.46.31 300x208 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

7. The round Tower

The round tower, ktorá sa nachádza v  nákupnej pasáži Strøget určite neprehliadnete. Je to dominanta centra a dnes slúži aj ako amatérske observatórium. Turisti môžu vyjsť po jej točitom schodisku a užiť si tak výhľad z Roud tower na celé mesto.

IMG 0410 300x225 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

8. Botanická záhrada

Najväčšia dánska kolekcia rastlín sa nachádza práve v Kodani v tamojšej botanickej záhrade. Skladá sa z krásnej vonkajšej záhrady a v ineréri sa nachádza aj dom paliem, dom motýľov a ďaľšie zaujímavé zbierky, ktoré sa oplatí vidieť.

IMG 0427 300x200 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste

9. Ny Carsberg Glyptotek

Jedným z najkrajších múzeí v celom Dánsku je práve Ny Carsberg Glyptotek. Nájdete tam krásnu kolekciu umenia s veľkým množstvom antických sôch. Ny Carsberg Glyptotek pripomína botanickú záhradu spojenú s umením a vytvára tak úžasnú atmosféru pre svojich návštevníkov.

Screenshot 2021 12 29 at 17.25.35 300x200 - Kodaň-9 miest ktoré navštíviť v dánskom hlavnom meste
Zdroj: wikipedia

 

Páčila sa vám Kodaň? Určite si prečítajte aj o dánskom Aarhuse, alebo nemeckom Berlíne.