Kolárovo-drevený-most

Kolárovo je pomerne malé mesto na Žitnom ostrove, ktoré sa môže pýšiť unikátom celoeurópskeho rozmeru. Nachádza sa tu totiž významný vodný mlyn a najdlhší drevený zastrešený most v Srednej Európe. Okrem vodných stavieb tu nájdete aj krásnu prírodu lužných lesov so svojou jedinečnou faunou a flórou.  Ročne zavíta do tohto výnimočného mesta až do 30 tisíc turistov a návšteva skutočne stojí za to. 

 

Drevený most v Kolárove

O tomto moste sa často píše, že to je najdlhší drevený most v Európe, avšak to nie je tak úplná pravda. Tento drevený most je najdlhší celodrevený a zastrešený most v Strednej Európe a má 86 metrov. Dlhší zastrešený európsky drevený most je napríklad  Kaplnkový most, ktorý by ste mohli hľadať v švajčiarskom meste Luzern. To ale nič nemení na fakte, že most v Kolárove patrí k európskym unikátom a je určite hodný návštevy. Práve cez neho sa dostanete k ďaľšej významnej pamiatke a tou je vodný mlyn.

Kolárovo6 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

Kolárovo3 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

 

Kolárovo sa pýši hlavne unikátnym vodným mlynom

Kolárovo patrí k obľúbeným slovenským mestám hlavne vďaka jeho vodnému mlynu. Ten vznikol už v roku 1982 podľa vzoru vodného mlynu v Radvani nad Dunajom. Pôvodný mlyn bohužiaľ za záhadných okolností vyhorel, a tak dnes môžete vidieť už len ten v Kolárove. Nový vodný mlyn stojí na dvoch člnkoch, ktoré sú zakotvené k brehu. Dostanete sa k nemu cez už spomínaný drevený most, ktorý patrí k európskym unikátom.

Kolárovo2 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

Kolárovo4 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

 

Prechádzka cez krásne lužné lesy

Okrem zaujímavých vodných stavieb môžete v Kolárove vidieť a poprechádzať sa v krásnych lužných lesoch. Tie majú odlišnú faunu a flóru a tým vytvárajú zaujímavé prostredie pre návštevníkov. Nachádza sa tu množstvo chodníčkov vhodných ako na pešiu turistiku, tak aj na bicyklový výlet.

Kolárovo8 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

Kolárovo7 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

Kolárovo9 300x225 - Kolárovo-Plávajúci mlyn a najdlhší drevený most v Európe

 

Pevne verím, že vás toto unikátne mesto zaujalo. Návšteva Kolárova môže byť naozaj skvelý tip na víkend, tak neváhajte a navštívte ho aj vy. Pokiaľ hľadáte, alebo rozmýšlate aj o iných zaujímavých miestach na Žitnom ostrove, tak určite odporúčam pozrieť si Komárno a 6 dôvodov, prečo toto mesto navštíviť. Práve z Komárna môžete prejsť cez Alžbetin most až do susediaceho Maďarska.