Londýn

Londýn, hlavné mesto Spojeného Kráľovstva a tiež tretia najväčšia metropola Európy sa pýši rôznymi pamiatkami , a preto je veľmi oblúbený pre turistov z celého sveta. Tu som pre vás zostavila rebríček 23 najoblúbenejších a zároveň najkrajších pamiatok Londýna, ktoré určite musíte navštíviť, ak sa už raz v tomto výnimočnom meste nachádzate.

Ak sa chystáte najbližsšie do Londýna a ste aj filmovým fanúšikom, čo tak pridať do vaśeho programu aj návśtevu niektorých filmových lokalít? Môžeta tam vidieť miesta natáčania z Harryho Pottera, Bridget Jones a mnohých ďaľších. Pozrite si filmové lokality 12 skvelých filmov, ktoré sa natáčali v Londýne a sprestrite si tak vašu dovolenku.

 

1. Hause of Parlament & Big Ben

Pri slove Londýn sa mnohým ľuďom vybaví práve Big Ben.Ten sa teda dá považovať za istý symbol tohoto mesta .Len málo ľudí však vie že Big Ben je názov len pre zvonicu v Elisabeth Tower. Tá patrí k  Westminsterskému palácu či Hause of Parlament a to je miesto stretnutí britského parlamentu.

London blog 2 300x235 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Big Ben

2. Tower Bridge

Jeden z najznámejších mostov sveta je dlhý 250 metrov a tečie nad riekou Temža. Ako turista sa po ňom môžete prejsť autom ale aj pešo. Pre nadšencov sa dá ísť aj dovnútra jednej z vežičky a vyjsť až navrchol.

London blog7 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Tower Bridge

3. Tower

Voľakedy slúžil Tower ako väzenie. K väzňom patrila napríklad aj žena Henricha VIII. Dnes sú tu ale uložené britské korunovačné klenoty. Je to teda vždy budova Toweru, kde záporáci v amerických akčných filmoch kradnú kráľovskú koruny či rôzne šperky. V októbri tu dobrovoľníci vysádzajú tisíce keramických vlčích makov ako pamiatku na padnutých vojakov I.svetovej vojny.

London blog9 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Tower

4. London Eye

Ajkeď lístky do londýnskeho oka nie sú zrovna najlacnejšie, siahnuť hlbšie do vrecka sa určite oplatí. Jedno otočenie trvá 30 min a pokiaľ máte záujem (a peniaze) môžete tam zorganizovať aj párty či dokonca svadbu.

DSC05627 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
London Eye

6. Buckingham Palace

Ako iste viete, práve Londýn je domovom anglickej kráľovskej rodine. Ich sídlom je Buckinghamský palác,ktorý  má až 775 izieb a z toho 78 kúpeľní. Pokiaľ si to tu chcete prezrieť zvútra,musíte si lístky objednať minimálne pól roka dopredu.A pokiaľ sa nepodarí, určite nezúfajte, pretože exteriér paláca je samozrejme tiež hodný návštevy.

London blog8 300x200 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Buckingham palace

5.Uhorka

Aj mesto ako Londýn má svoje mrakodrapy. Zaujímavé meno Uhorka patrí až 180 metrov vysokému mrakodrapu. Meno (ang. gherkin) získal vďaka svojmu tvaru uhorky. Vnútri sa nachádzajú kancelárie a zopár bytov.

DSCN3472 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Uhorka

7. Madame Tousand

Najvýznamnejšie osobnosti svetového showbiznisu,politiky,športu umenia ale aj vedy nájdete práve v tomto múzeum voskových figurín. Určite odporúčam naplánovať si návštevu aspoň na 3 hodiny.

DSCN3566 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Múzeum voskových figurín-David Cameron

8. St. Paul Cathedral

Táto monumentálna katedrála je štvrtou najväčšou na svete. Je vysoká až 62 metrov.

london1 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
St. Pauls Cathedral

9. Millenium Bridge

Tu je ďalší unikát slávny vďaka filmu Harry Potter-Polovičný princ. V šiestej časti bol totiž zničený smrtonosmi. Samozrejme bola táto scéna spravená iba graficky.

London5 300x194 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Millenium Bridge

10. Westminster Abbey

Westminster Abbey je gotická katedrála známa aj tým, že sú to pochovaní známí vedci či spisovatelia ako Charles Darwin, Isaac Newton či Charles Dickens.

London blog18 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Westminster abbey

11. Natural History Museum

V tomto múzeum si na svoje prídu dospelí, ale ja deti. Nájdete tu model veľryby, kostry dinosaurov ale aj miestnosť, ktorá stimuluje zemetrasenie. A čo je na tom najlepšie.. je to zadarmo!

London blog4 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Natural History Museum

12. Greenwich

V tejto oblasti sa nachádza park, staré obsrvátorium a známa knižnica, ale hlavne je Greenwich miesto cez ktoré prechádza nultý poludník a tým rozdeluje východ a západ.

 

13. Kings Cross

Najväčia železničná stanica Londýna je známa najmä nástupiskom 9¾ kde nastupuje aj Harry Potter na svoj Rokfordský express. Okrem toho je ale Kings Cross najväčšou a zároveň najznámejšou železničnou stanicou V Londýne.

 

14. Harrods

Harrods je najdrahšie obchodné centrum Anglicka. Nájdete tu napríklad x-box zo zlata, diamantové šaty či kožuchy za pekných 100-tisíc dolárov. Aj ako turista by ste mali do budovy vkročiť upravený a pekne oblečený.

 

15. Trafalgar Square & Nelsons Colum

Uprostred tohoto známeho námestia je 50metrov vysoký Nelsolnov stĺp, ktorý počas vojny porazil Francúzov. Takisto sa tu nachádza britské Museum.

London blog16 225x300 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Nelsonov stĺp

16. Hyde park

Londýnsky park v ktorom môžete okrem krásnej prírody obdivovať aj vytrénovaných bežcov či bežkyne. Mne osobne sa tiež páčilo kŕmenie odvážnich veveričiek z ruky.

London blog 1 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Hyde Park

17. Downing Street

Na tejto ulici býva britský premiér (Prime Minister). Jeho bydlisko sa skutočne stalo turistickou atrakcoiu a ajkeď je chránené vojakmi a teda priblížiť sa nemôžete ani k jeho dverám, oplatí sa toto miesto vidieť!

London blog11 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Downing Street

18. Picadilly Circus

Táto križovatka je stará už 200 rokov. Voľakedy bola označovaná ako ,,Stred sveta.” Dnes je zaujímavá vďaka množstvo reklám na okolitých domoch.

London blog 10 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť

 

19. Divadlo Globe

Toto malé okrúhle divadlo bolo pôsobisko najväčšieho anglického spisovateľa v dejinách a teda, Williama Shakespeara. Všetky Shakespearove priemiéry sa hrali práve tu, v londýnskej časti zvanej Southwark.

 

20. Flying House

Londýn má dokonca svoj vlastný lietajúci dom.Tento optický klam mnohokrát prekvapil nejedného turistu. Avšak po dlhšom skúmaní zistíte, že tento dom na naše veľké prekvapenie…nelieta.

London blog6 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Flying House

21. Baker Street

Žeby vám táto ulica niečo hovorila? Ale samozrejme! Tam je predsa dom Sherlocka Holmesa, fiktívnej postavy od Arthura C. Doyla. Dom najznámejšieho detektíva sveta bude turistom jasne vyznačený takže sa nemusíte báť, že by ste ho prehliadli.

London blog14 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Baker Street

22. The Shard

Tak tento cez 300 metrov vysoký mrakodrap nieje najvyžší iba v Londýne, ale aj v celej Európe. Určite sa jedná o jednu z najzaujímavejších stavieb v Londýne a to hlavne pre jej modernú architektúru.

London blog13 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
The Shard

23. British Museum

British museum je spolu s Towerom a múzeom moderného umenia Tate modern. V tomto múzeum môžete okrem iného obdivovať obraz Slnečnice od Vincentha Van Gogha. Skvelou správou tiež je, že vstup do múzea je FREE.

London blog15 300x225 - Londýn- 23 pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
British Museum

Tak to bol zoznam dvadsiatichtroch pamiatok Londýna, ktoré mňa osobne zaujali a samozrejme patria k najväčším skvostom Londýna.Pevne dúfam, že som vás obohatila o nejaké tie informácie a možno aj inšpirovala k výletu do tochto mesta. Pokiaľ máte nejaké pripomienky či otázky, poteším sa vašim komentárom 🙂

Pokiaľ by ste si radi informovali o pamiatkách a zaujímavých miestach aj v iných európskych metropolách tak odporúčam napríklad Paríž, Berlín, Kolín či Prahu 🙂