Luxor-Egypt

Historické mesto Luxor ponúka úžasnú príležitosť dozvedieť sa viac o egyptskej kultúre. Toto až 3000 rokov staré mesto ukrýva až polovicu UNESCO pamiatok celého Egypta. Leží na brehu rieky Níl asi 700 km južne od hlavného mesta Egypta Káhiry.

Podľa starovekých egyptských náboženstiev symbolizuje východ zrodenie života a dobro. Naopak západ predstavuje smrť a všetko zlé. Preto boli všetky chrámy a paláce stavané na východnom brehu Níla a naopak hrobky boli na západnom brehu Níla. Podľa toho sú rozložené aj najvýznamnejšie pamiatky Luxoru ako chrám Karnak, Údolie kráľov, chrám Hatšepsut, či Memnónové kolosy. 

Karnak egypťan kópia 225x300 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Karnak, Luxor

Karnak je najväčší chrámový komplex V Egypte. Na jeho stavbe sa podielalo niekoľko generácii faraónov, vrátane Hatshepsut, Tuthmose III., či Ramesses II. Karnak je zasvätený egyptskému Bohu Slnka Amonovi-Re. Amonovým posvätným zvieraťom bol baran, zvyčajne znázornený ako barania sfinga. Preto je vstupná cesta do Karnaku, ako aj cesta spojujúca Karnak a Luxorom ozdobená takýmito baraními sfingami.

Karnak 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Karnak3 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

ja a egypťan Karnak 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Memnónové kolosy

Až 16,6 metrov vysoké sochy predstavujú jedného a toho istého faraóna- Amonhotepa III. Nájdete ich na západnom brehu Níla pri slávnom thébskom pohrebisku. Tieto sochy sa preslávili pod menom spievajúce kolosy, nakoľko dlhú dobu lákali cestovateľov kvôli tajuplným zvukom, ktoré vydávali. V roku 27. p.n.l. sa sochy poškodili počas silného zemetrasenia. Vo vnútri vznikli trhliny a kvôli zmenám teplôt začali vydávať podivné zvuky. V staroveku boli považované za pozdrav Memnónovej zosnulej matke. V roku 170 nechal Septimius Severus   sochy opraviť a tajuplné zvuky zmizli.

Memnónové kolosy 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Memnónové kolosy a ja 225x300 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Chrám kráľovnej Hatšepsut, Luxor

Napriek tomu, že v starovekom Egypte bolo zvykom, že krajine vládli iba muži, aj tu sa našla jedna výnimka. Jedinou faraónkou v histórii egyptských vládcov bola kráľovná Hatšepsut (Hatshepsut). Namiesto toho, aby Hatsepsut vládla po boku svojho nevlastného syna-Thutmosa III., poslala ho do vojny a sama vládla krajine. Zvykla nosiť mužské oblečenie a falošnú bradku. Bola skvelá obchodníčka a staviteľka. Práve jej chrám bol skvelým dôkazom jej vynaliezavosti a ohúril ako v minulosti, tak aj dnes. Nanešťastie všetky jej mená boli z chrámov odstránené a to Thutmosom III., ktorý sa chcel krutej matke pomstiť. Nechváľne známy je aj Luxorský masaker z roku 1997, kedy 6 teroristov preniklo do chrámu Hatšepsut a postupne zabíjali zajatých turistov. Tento masaker výrazne uškodil turizmu nie len v Luxore, ale aj v celom Egypte.

Temple of Hatsepsut 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Hatsepsut3 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

ja v Luxore2 242x300 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Údolie kráľov, Luxor

Tak ako všetky ostatné staroveké egyptské pohrebiská, tak aj Údolie kráľov nájdete na západnom brehu Níla. Toto údolie sa pýši až 63 hrobkami egyptských kráľov a každý rok sú verejnosti sprístupnené iné hrobky, vrátane hrobky Tutanchamóna (Tut Ankh Amon).

Každá hrobka má svoje označenie, začínajúc skratkou KV z angl. KINGS VALLEY a číslom, označujúcim poradie, v akom bola daná hrobka nájdená. Tak napríklad hrobka faraóna Thutmose III.  bola nájdená v poradí ako 43. Preto má označenie KV34.

Príklad:

Údolie kráľov hrobka 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Údlie kráľov 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Hrobka Tutanchamóna (Tut Ankh Amon), Luxor

Kto by nepoznal slávneho Tutanchamóna. Tutanchamón bol v staroveku pomerne bezvýznamný panovík, ktorý umrel už vo veku 19 rokov. Jeho hrobka je jedna z najmenších, nakoľko veľkosť hrobiek sa určuje podľa dĺžky vládnutia daného panovníka. Prečo teda práve jeho meno pozná každý?

Je známe, že egyptskí panovníci sa pochovávali s veľkým množstvom pokladov, vyrobených zo zlata a iných drahokamov. Niet divu, že poklady lákali aj vykrádačov hrobiek. Tie zvyčajne našli za pomoci veľkňazov, ktorí ako jediní poznali ich lokalitu a vedeli prerušiť kliatbu, ktorá bola zoslaná na každého, kto by sa hrobiek čo i len dotkol. Takýmto spôsobom vykradli v Údolí kráľov všetky hrobky, až na jednu. Tak hádajte, ktorá to bola.

Práve Tutanchamónovú hrobku nevedeli vykrádači objaviť. Bola skrytá pod ďaľšou hrobkou a taký fakt nikoho nenapadol. Keď Howard Carter hrobku objavil, našiel v nej všetky 3000 rokov staré poklady. Jedná sa teda o jedinú hrobku, ktorá bola objavená v pôvodnom stave. Všetky exponáty môžete dnes vidieť v káhirskom múzeum. Čo ale v Káhire neuvidíte, je samotná múmia Tutanchamóna. Tú nájdete priamo v jeho hrobke. Veď aspoň niečo tam predsa museli nechať.

Tut ank amon 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Najznámejším pokladom nájdeným práve v Tutanchamónovej hrobke bola jeho posmrtná maska. Tak ako ostatné predmety bola prevezená do káhirského múzea. Na fotke vidieť kópiu tejto masky, ktorá sa stala opakovaným podnetom pre rôzne suveníry v celom Egypte.

Tut ank amonova maska 300x225 - Luxor-egyptská história na jednom mieste

Ak rozmýšlate o dovolenke v Egypte, prečítajte si aj článok Egypt-Prečo áno a prečo naopak nie.
Dúfam, že sa vám článok páčil a že ste sa niečo nové dozvedeli. Mne osobne priniesol zájazd do Luxoru skutočne veľa nových vedomostí a takýto poznávací zájazd práve na toto historické miesto určite odporúčam.