Historický-vláčik-Port-de-Sóller

Ostrov Mallorca je bezpochyby jedným z najkrajších na Baleároch. Na Mallorku som sa rozhodla vycestovať mimo turistickej sezóny a to koncom februára 2019. S priateľom to bola naša prvá návšteva Španielska a ajkeď sme dopredu vedeli, že kúpať v mori sa asi veľmi nebudeme, tak napriek tomu mala Mallorka neuveriteľné čaro, ktoré určite možno objavovať aj mimo letnej sezóny.

Leteli sme z Viedne so spoločnosťou Laudamotion. Let trval aj s boardingom asi 2,5 hodiny, čo nám ale pri krásnom lete ponad Alpy rýchlo ubehlo. Na obed sme už boli v hlavnom meste Mallorky a teda v Palma de Mallorke.

Palma de Mallorca3 filter2 1 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

V hlavnom meste sme sa hneď aj ubytovali a musím povedať, že táto lokalita mala obrovské výhody a to hlavne kvôli doprave. Letisko sa nachádza iba 8 km od hlavného mesta a teda tam vždy premáva autobus. Tiež tam je hlavná stanica, z ktorej sa pohodlne dostanete do ostatných častí ostrova a to už buď busom, metrom, či inými dopravnými prostredkami.

My sme sa počas nášho výletu sústredili na spoznanie hlavného mesta a na krásne prístavné mesto Port de Sóller ako aj mesto Sóller hneď vedľa. V prípade že by sme boli na Mallorke viac ako 3 dni, tak by sme určite  navštívili aj ďaľšie mestá, či pláže, avšak toľko času nám bohužiaľ nevyšlo. Nuž, máme aspoň dôvod sa na tento ostrov vrátiť.

Palma de Mallorca

Palma de Mallorca je hlavné a zároveň najväčšie mesto ostrova Mallorka. Popri nábreží sa tu môžete prejsť až k prekrásnej pláži. Tam sa môžete v závislosti od ročného obdobia buď kúpať, alebo si ako to bolo v našom prípade len tak sadnúť do piesku a sledovať západ slnka.  Najvýznamnejšou pamiatkou v hlavnom meste je katedrála. Tú vidieť skutočne už aj z diaľky. Hneď pri nej nájdete umelo vytvorené jazierko s gejzírom.  Nakoľko Palma de Mallorca je prístavné mesto, nájdete tu aj veľké množstvo ľodí.

ja na Mallorke3 206x300 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

 

Palma de Mallorca cathedral 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Palma de Mallorca6 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Palma de Mallorca pláž 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

 

Port de Sóller

Prechádzka mestom &  kúpanie sa v mori

Palma de Mallorca je skutočne krásne mesto, avšak čo sa mi páčilo ešte viac, bolo prístavné mesto Port de Sóller. Tam sme sa dostali z hlavnej stanice a ceste trvala necelú hodinu. Pôvodne som si myslela, že si v autobuse pospíme, avšak to bolo naozaj nemožné! Cez okná sme sa nevedeli vynadívať na krásnu španielsku príroda. Všade na stromoch rástli pomaranče a citróny a to sme si pritom pri prílete na Mallorcu robili srandu pri pohľdade na obrázok s pomarančovníkom, že vo februári tu pomaranče asi rásť nebudú (Haha, my sme sa ale na  tom naozaj zasmiali :D).  Takže cesta prebehla skutočnne rýchlo.

 

Port de Sóller bolo skutočne prekrásne mesto. Nádherná pláž a slnko k tomu. Najvýznamnejšou pamiatkou tu je historický vláčik, ktorý premáva z Palmy Mallorky do Port de Sóller. My sme týmto vlakom avšak nešli nakoľko oproti obyčjnému autobusu sú lístky až 5krát drahšie. Nepochybujem ale o tom, že cesta týmto vláčikom musí byť veľký zážitok. My sme ale výber obyčajného autobusu naozaj neoľutovali.

Historický vláčik Sóller highlight 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

V Port de Sóller sme vystihli akurát prekrásny deň a tak sme nejaký ten čas aj chytali na pláži bronz (čo malo ale neskôr za dôsledok úpal). Bolo asi len 22 stupňov, ajtak som ale  mala plavky  pre prípad neústale so sebou. Avšak keď som čo i len bosou nohou so toho mora stúpala, myšielnky na kúpanie ma okamžite prešli. Za to priateľ ten bol odvážnejší viac a hodil sa do mora celý. Ako inak to bol jediný odvážlivec široko ďaleko, zatiaľ čo ostatní sa len prizerali 🙂

port de Sóller drink 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

ja na Mallorke6 225x300 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Port de Sóller3 1 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Port de Sóller4 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Port de Sóller2 filter1 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Výhľad na more

Okrem toho, že sme si oddýchli na pláži a prešli sa španielskými uličkami sme sa rozhodli ísť aj trocha na kopec, odkadiaľ sme mali prekrásny výhľad na more a na útesy. Najskôr sme išli na výhliadkovú terasu, kde sm spolu s mnohými ďaľšími, v tomto prípade nemeckými turistami obdivovali more a potom sme sa vydali pátrať po ďaľšom krásnom výhľade. Úprimne povedané, istú chvíľu sme kvôli tomu blúdili, avšak o to viac sme z tohoto mesta videli. Takto sme náhodou našli ďaľšie krásne miesto s úžasným výhľadom, práve útesy s takýmito výhĺadmi patria k najkrajším miestam, aké Mallorka ponúka.

Mallorka1 Highlighted 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

ja na Mallorke2 Fotor 200x300 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Mallorka výhľad 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Sóller

Z mesta Port de Sóller vedie vláčik do ďaľšieho romantického mesta a tým je pre zmenu nie Port de Sóller, ale len Sóller. My sme túto trasu zvládli aj pešo, nakoľko to bolo vzdialené len nejaké 3 km.  Avšak oproti prístavnému už tak často spomínanému mestu Port de Sóller na nás toto nijaký veľký dojem nespravilo. Teda okrem toho, že bolo obklopené prekrásnou prírodou. Mesto je zasadené do údolia, všade naokolo sú hory a pomaranče a citrónovníky tu rastú naozaj všade. My sme neváhali a daaké tie pomaranče si aj natrhali a pár ich aj prepašovali na Slovesnko ako suveníry. 😀

ja na pomaranćoxh 185x300 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Z tohoto mesta sme sa autobusom (lístky sa kupujú priamo u vodiča) dostali naspäť do Palmy, kde sme ešte absolvovali večernú prechádzku s návštevou baru. Vtipné bolo, že po náročnom dni sme boli pomerne unavení a chceli sme si niekde len tak sadnúť, avšak na Mallorke to večer naozaj žije a všade boli len diskotéky. Pre párty ľudí je teda Mallorka naozaj ideálne miesto na dovolenku.

 

Navštíviť tento ostrov bol pre nás skutočný zážitok. Už spočiatku som sa tam veľmi tešila a vedela, že ostrov sa mi bude páčiť, teraz už ale viem, že  to tam bolo ešte krajšie ako som si predstavovala! A naozaj vôbec nevadilo, že sme išli mimo sezóny, ajkeď myslím, že podniknúť ešte jednu takúto poznávaciu dovolenku na Mallorke v lete určite nie je zlý nápad.

let na Mallorcu1 Heated 300x225 - Mallorca-najkrajší ostrov na Baleároch

Pokiaľ máte radi ostrovy, určite si prečítajte aj o gréckych ostrovoch Zakynthos, Rhodos či Kréta, ktoré sú takisto ideálnymi miestami pre vašu letnú dovolenku.