Marrakech, krajina Tisíc a jednej noci, je nepochybne jedno z najkrajších miest Afriky. Vo viacerých rebríčkov sa práve Marrakesh umiestnil na prvom mieste najlepšieho mesta na cestovanie v roku 2015. Čím si Marrakech, po slovensky aj Marakéš, zaslúži toľko obdivu a s ním dopyt turistov? Okúzli vás kontrastom suchej púšte a zasnežených hôr, chutným jedlom, milými ľuďmi a dychberúcov orientálnou architektúrou. V tomto článku nájdete tipy, ako efektívne stráviť 3 dni v Marakéši a aké miesta by ste mali navštíviť.
Pred a po príchode do Moroka
Let a podmienky
Slovenskí občania nepotrebujú kvôli návšteve Maroka (ktorá nepresiahne 30 dní) žiadne vstupné víza. Je však potrebné mať na pamäti, že bez cestovného pasu sa ďaleko nedostanete a je nutné, aby bol platný až 6 mesiacov po návrate z krajiny. Ak teda túto podmienku váš pas nespĺňa, nezabudnite si vybaviť nový cestovný doklad!
Na Marrakech sa vám bude hodiť marocká SIM karta
Určite ste už aj vy zažili ten pocit obsolútneho nešťastia, keď ste si v zahraničí zabudli prečítať SMS s cenami za prenos dát a s cenami hovorov v zahraničí a následne vám došiel účet za mobil. Nuž, ja som takýto pocit zažila už niekoľkokrát a naozaj nemám v úmysle platiť také nekresťanské peniaze za prenos dát, či hovory zo zahraničia znova. V Maroku sme si s priateľom Adamom hneď v deň príchodu kúpili SIM kartu a 4GB dát. Tie nám mimochodom veľmi pomohli, keďže sme takto mohli využívať Google maps a to všetko za príjemných 7 €.
Ubytovanie
Podľa marockých štandartov nájdete v Marakéši hneď dva 7-hviezdičkové hotely. Samozreme, že skutočný 7 hviezdićkový hotel existuje na svete len jeden, a to v Dubaji. To ale nič nemení na veci, že tieto hotely sú skutočne luxusné a dajú sa navštíviť aj keď v nich nie ste ubytovaní. My sme napríklad navštívili hotel La Mamounia s prekrásnymi záhradami. Pred vstupom musíte prejsť detektorom kovu a fotiť vnútri hotela je prísne zakázané. Tento hotel vás očarí svojimi luxusnými priestormi a prekrásnymi záhradami a teda sa nám návšteva oplatila.
Ak však hľadáte niečo viac kultúrne a hlavne menej drahé, odporúčam miestne riády, čo sú hotely v historickom centre mesta- Medina. Tieto hotely sú charakteristické štvorcovým základom a bazénom uprostred. Vyznačujú sa sýtou dekoráciou a charakteristickou orientálnou architektúrou. Ak plánujete cestu do Marrakéša tak ubytovanie určite v riáde!! Vhodné ubytovanie podľa vašich predstáv nájdete na stránke booking.com s množstvom komentárov a hodnotení.
Riad
Riad je v preklade Guesthouse. Čo to ale skutočnosti je? Rozhodne nie obyčajný hotel. Väčšina ubytovacích zariadení v historickom centre mesta (Medina) sú práve spomínané riády a sú to vlastne hotely s typickou štvorcou architektúrou s bazénom uprostred. Ak sa ubytujete v riade, marocká kulúra vám bude o kus bližšia. Cítiti sa ako uprostred malého paláca a všade na vás dýcha arabská kultúra.
Doprava
Spôsob dopravy v Maroku vás naozaj pobaví. Mimo centra mesta sú dopravné predpisy možno dodržované, avšak v historickom centre si jazdí každý, ako sa mu zachce. V závere to znamená, že na jednej a tej istej uličke idú chodci, cyklisti, somáre s vozmi, skútre, autá, či tuk-tuky. Mimochodom jazdu na tuk-tuku treba v Maroku určite využiť. Veď predsa kedy by ste to už len videli, alebo vyskúšali na Slovensku.
Mena v Maroku-marocký denár
V Maroku sa platí marockým denárom, ktorý je v prepočte na 0,094eur. My sme si to pri počítaní cien zaokrúhlili a hovorili si, že 10 marockých denárov je jedno euro. Peniaze nie je nutné vymieňať si dopredu, nakoľko funkčné bankomaty sú aj na letisku a aj na hlavnom námestí. Výber z bankomatu tam stál okolo 4eur, čo je podľa mňa stále lepšie ako meniť si peniaze podľa kurzov v zmenárniach.
Pozor na radcov!
Ktože sú radcovia? No, radca je takmer každý Maročan, ktorí sa vo svojom voľnom čase pritrafí turistom a chce im byť velice nápomocný pri hľadaní správnej cesty k nejakej pamiatke, alebo im len proste chce robiť sprievodcu. Nezabúdajte ale, že títo ľudia si budú žiadať trinkgeld a to aj keď vy možno nijakého sprievodcu nepotrebujete. V takom prípade je lepšie odmietnuť ich rovno.
Mne s Adamom sa takto veľmi prívetivo ponúkol jeden Maročan, ktorého služby sme ale odmietli. On ale povedal, že sa nemáme báť, vraj nechce nijaké peniaze. Nakoľko nám pripadal milý, tak sme ponuku prijali a nechali sme ho, aby nás zaviezol do tamojšej výrobne liekov, ktorá bola koniec koncov naozaj zaujímavá. Samozrejme by nám ale bolo nepríjemé, nedať mu žiadnu tú províziu a tak sme mu predsa len niečo dali, veď predsa aj ten náš sprievodca tu určite očakával, aj keď spočiatku peniaze s úsmevom odmietal. 🙂
Tipy na miesta, ktoré treba v Marakéši vidieť a čo musíte zažiť
1. Navštívte Bahia Palast
Najväčší palác Marakéša je zároveň tamojšia najvýznamnejšia historická pamiatka. Meno Bahia mu bolo dané podľa mena manželky marockého ministra Ahmeda bin Musa. Očarí vás svojou vyšperovanou architektúrou. Tento palác určite nemožno vynechať.
2. Zažite právú africkú atmosféru na námestí Jamma El f’na
Chcete byť v skutočnom srdci Afriky a zažiť tú pravú marockú atmosféru? Potom choďte na námeste Jamma El f’na. Niektorí turisti prirovnávajú toto námestie k obyčejným mestským trhom a nijakým spôsobom ich neuchváti. Či aj vy patríte medzi nich, to povedať neviem. Čo ale viem je, že pre mňa bolo práve toto námestie najkrajším miestom v Marakéši. Neustále tu hrala africká hudba, ženy tu obchodovali s hennou a na zemi sedeli muži hrajúc na píšťalky exotickým kobrám.
3. Nakupujte na miestnych trhoch
Na miestnych trhoch nájdete skutočne všetko. Či to sú suveníry, taniere do kuchyne, ,,značkové tričká“ a topánky, orientálne sladkosti, alebo korenie a čaje. Práve to je podľa mňa jedna z najkrajších vecí na Maroku. Prečo? Pretože každú vašu cestu marrockými uličkami tak sprevádzajú všemožné vône. Či to sú príjemné vôňe ovocných čajov, či prenikavý zápach myrhy, to je jedno. Mestu to dodáva perfektnú atmosféru, ktorú sa jednoducho oplatí zažiť. Nákup na takýchto trhoch je dvojakým potešením, môžete postupne ovoňať všetky čaje a koreniny a k tomu si zoberiete so sebou domov praktický suvenír. No nie je to skvelé?
4. Navštívte záhrady Jardin Majorelle, Marrakech
V záhradách Jardin Majorelle nájdete komplex úžasnej exotickej flóry s jazierkami s japonskými kaprami a fontánkami. Medzi bambusmi a kaktusmi sa pýši výrazná žlto-modrá vila, ktorá dnes slúži ako múzeum berberskej kulúry. Čím sa ale toto miesto skutočne preslávilo? Francúzskemu maliarovi Jacquesovi Majorelletovi trvalo desaťročia, kým bola záhrada tak pekná, aby ju mohli turisti obdivovať dodnes. Toto miesto však okúzlilo aj módneho návrhára Yves Saint Laurenta, ktorý záhrady aj s villou neskôr odkúpil a nasťahoval sa do nej aj s jeho partnerom.
5. Marocká kuchyňa-Ochutnajte miestny kuskus a tajini
Tajini je typický marocký pokrm, ktorý sa spravidla pripravoje v rovnomennom hrnci. Ten zaisťuje, aby sa odparená šťava dostávala naspäť do jedla a tak zostane pokrm šťavnatý. Tajini býva buď mäsové, alebo zeleninové a treba povedať, že Maročania vedia tajini pripraviť naozaj perfektne. Kuskus je ďaľším tradičným jedlom severnej Afriky. Samozrejme tu ale nájdete aj klasické jedlá ako napríklad chutnú pizzu.
6. Nezabudnite na jazdu na ťavách, Marrakech
Z Marakéša nie je problém objednať si hneď niekoľko turistických výletov. Môže to byť 2-dňový výlet do púšte, celodenný zájazd do pohoria Atlas, či hodinová jazda na ťavách. Nepochybne sú skvelé všetky, avšak my sme si vybrali jazdu na ťavách a rozhodnutie sme určite neoľutovali! Cez našeho delegáta sme si hneď v deň príchodu rezervovali výlet na ťavách a na ďaľší deň sme už nasadali na tieto čudné stvorenia. Moja ťava bola asi ,,ťava nováčik“ nakoľko sa ma snažila neustále kopať a ja som sa neraz zľakla, že spadnem, ale našťastie sa mi nič nestalo a spokojne takýto typ výletu odporúčam aj naďalej.
7. Nakoľko je Marrakech bezpečný?- pri návšteve tohto miesta sme mali naozaj husiu kožu
Centrum mesta, krásna a farebná Medina, ohromí každého návštevníka. Ako to ale vyzerá hneď po opustení bezpečného centra? Netreba zabúdať na to, že Maroko je stále chudobná krajina a situáciu netreba podceniť. Skutočne máme s Adamom z tohto výletu aj jeden pomerne nepríjemný zážitok. Bol to v areáli na spracovanie a farbenie zvieracej kože a poviem vám, mali sme naozaj šťastie. Viac v článku Marrakesch-Sem radšej nechoďte! (odkaz už čoskoro).
Už čoskoro aj: Marrakech-Photo diary
Tip z Afriky: Páčilo sa vám Marroko a dychtíte po návšteve ďaľšieho afrického štátu? Potom je Egypt tá správna voľba! Navštívte historické mesto Luxor a spoznajte rozmanitý život Červeného mora!