DSC05203 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

Ešte ste v tomto historickom meste neboli? Je načase to zmeniť. Rím-hlavné mesto Talianska totiž ponúka prekrásne pamiatky a je povinnosťou každého cestovateľa toto mesto aspoň raz za život návštiviť. Tu som pre vás pripravila krátky zoznam tých najkrajších a najnavštevovanejších pamiatok aké Rím ponúka, tak prosím, išpirujte sa.

1.Koloseum

Najväčší amfiteáter sveta pozná snáď každý. V Taliansku ho môžete nájsť vyobrazený na 5-centovej minci. Len málo ľudí ale vie, že dnes je Koloseum monumentom proti trestu smrti.

DSC05115 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

2. Chrám sv. Petra

Rím sa pýši aj prekrásnym chrámom, ktorý sa achádza  na Námestí sv. Petra. Vstup do chrámu je zadarmo ale kvôli nadmernému počtu turistov si musíte často vystáť radu. Vnútri sa nachádzajú známe sochy ako napr.Pieta od Michelangela či socha Sv. Petra, o ktorej sa hovorí, že keď sa chytíte jeho pravej nohy, budete mať šťastie. Bohužial to spravilo už tak veľa ľudí, že kameň sa zošúchal a sv. Peter už skoro žiadnu nohu nemá.

Chrám sv. Petra2 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

3. Námestie sv. Petra aj s pápežom

Dominantou námestia je  25 metov vysoký obelisk. Rada by som upozornila nato, že na namestí sa z oboch strán nachádzajú na zemi bielo vyznačené miesta. Stúpnite si na ne a rozhliadnite sa . Čo odtiaľ uvidíte? To vám neprezradím, nechajte sa prekvapiť. A ešte jedno prekvapenie, pokiaľ dojdete na toto námestie v nedeľu doopeda, môžete videiť samotneho Pápeža, ktorá z okienka úvadza omšu.

Pápež Rím 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

4. Fontána di Trevi

Fontána di Trevi je možno najznámejšia fontána sveta. Hovorí sa, že ak sa chcete do Ríma ešte niekedy vrátiť, musíte tam hodiť jednu mincu. Takto sa tu denno-denne nazbieraja približne 3000 eur. Samozrejme sa nemúžu tieto peniaze vo fontáne nechať, preto tam chodia v skorých ranných hodinách pracovníci, ktorý peniaze vyzbierajú a darujú rímskym charitám.

DSC05218 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

5. Španielske schody

Nachádzajú sa na Piazza di Spagna a ich vybudovanie bolo voľakedy objednané samotným pápežom. Tak čo? Vybehnete všetkých 138 schodov?

DSC05227 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

6. Vatikánske múzea

Ajkeď si za vstup do Vatikánskych múzeii musíte siahnuť trocha hlbšie do vačku a rady na vstup sú niekedy dlhé až 1km, určite sa návšteva  oplatí. Tešiť sa môžete hlavne na sixtínsku kaplnku kde nájdete aj Michelangelov obraz Stvorenie Adama.

DSC05230 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

7.Forum Romanum

Tento ,,stred Ríma” slúžil voľekedy hlavne politickým udalosti. Dnes sa tu nachádzajú ruiny bazilík, chrámov, obchodov, dudovy senátu, víťazného oblúka a iných.

Forum Romanum2 268x300 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

8. Anjelsky hrad

Anjelsky hrad získal svoj názov potom čo pápež Gregor Veľký videl nad hradom anjela a tým predpovedal koniec morovej epidémie. Dodnes stojí na hrade socha anjela s mečom.Voľakedy slúžil ako pápežská rezidencia či väznica. Dnes sa ale vnútri nachádza národné múzeum.

anjelsky hrad 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

9. Piazza Navona

Na tomto námestí je veľmi známa fontána štyroch riek od Berniniho. Sochy na fontáne predstavujú 4 najväčšie (vtedy boli tak známe) rieky sveta a to: Níl, Ganga, Dunaj a Rio de la Plata.

DSC05210 300x225 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

10. Cirkus Maximus

Cirkus Maximus je športovisko na ktorom sa voľakedy konali veľké preteky koní s vozmi. Ráno tu ale nájdete hlavne športovcov bežiacich dookola. Cirkus Massimo 300x214 - Rím-V každom zákutí tohoto mesta na vás číha kus histórie

 

 

Tak toto bol krátky zoznam pár pamiatok Ríma, ktoré určite musíte navštíviť. Pevne dúfam, že sa vám článok páčil a prosím neostýchajte sa zanechať mi tu nejaký ten komentár. 🙂