Neuschwanstein - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách

Rozprávkový zámok Neuschwanstein sa nachádza v bavorských Alpách v obci Schwangau. Je to jedna z najnavštevovanejších atrakcií v Nemecku.

O Zámku Neuschwanstein

Neuschwanstein patril kráľovi Ľudovítovi II. a ajkeď si väčšina ľudí myslí, že zámok je starý, bol postavený iba v 19.storočí. Ľudovít bol takisto známym zberateľom umenia a bol prezývaný tiež Rozprávkový kráľ.Bohužiaľ strávil Ľudovít na svojom vysnívanom zámku iba 172 nocí, následne totiž umrel.

Názov zámku Neuschwanstein je takisto veľmi zaujímavý. V doslovnom preklade ,,Nový labutí kameň? ” Nuž slovo labuť sa tam nenachádza len tak nadarmo. V okolí zámku sa za čias Ľudovíta vyskytovalo veľmi veľa labutí a tak dostal podľa nich zámok aj svoj názov.

Neuschwanstein castle 300x225 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách

Ubytovanie

Ubytovať sa môžete v obci Schwangau, alebo i v iných neďalekých mestách. Na stránke booking.com si môžete vybrať z množstva penziónov či hotelov.

Lístky a prehliadka

Nakoľko je Neuschwanstein skutočne známa turistická atrakcia, navśtevujú ho turisti z celého sveta. To však tiež znamená dlhé rady na lístky a obmedzený počet vstupov na deň. Môže sa stať, že pokiaľ dojdete poobede v lete počas najväćšej sezóny, vôbec sa do zámku nemusíte dostať.

Online sa lístky zakúpiť nedajú! Odporúčam prísť skoro ráno a zakúpiť si ich priamo na mieste. Následne sa na zámok dostanete buď autobusom, kočiarom a alebo peši. Ja som išla peši nakoľko to vôbec nebola dlhá vzdielenosť. Cenník prehliadky nájdete TU.

Prehliadku vám v žiadnom prípade neodporúčam vynechať. Dozviete sa tam mnoho zaujímavostí o Neuschwansteine a uvidíte aj krásny interiŕ hradu s jedným z prvých telefónov, ktoré si zaobstaral práve Ľudovít či ,,jaskynnou miestnosťou” z ktorej mal kráˇprekrásny výhľad na krajinu. Navyše sú prehliadky ponúkané v mnohých jazykoch. V slovenćine bohužiaľ nie.

Neuschwanstein zvútra 300x225 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
Nádvorie zámku Neuschwanstein

Výhľad na Neuschwanstein

Prekrásny výhľad na Neuschwanstein budete mať z Marienbrücke. Väčšina fotiek zámku bola robená práve odtiaľ. Ke’d som bola ja na zámku, stretla som miestneho ktorý mi poradil, aby som pri odpočke na Marienbrrücke išla ešte ďalej, tam som totiž mala výhľad ako na zámok, tak i na most.

Neuschwanstein s Marienbrucke 300x223 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
pohľad na Neuschwanstein aj s Marienbrücke

 

Zaujímavé miesta v okolí

V okolí Schwangau sa okrem zámku Neuschwanstein nachádzajú aj iné atrakcie. Nakoľko jeden zámok nikdy nestačí tak tu nájdte aj Hohenschwangau. To je pre zmenu zámok Ľudovítových rodičov a takisto stojí za návštevu.

Hohenschwangau 1 300x226 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
zámok Hohenschwangau

 

Pre tých, čo sa zaujímajú o históriu, to je aj múzeum bavorských kráľov.

Schwangau múzeum 300x225 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
Múzeum bavorských kráľov

Hneď vedľa múzea sa nachádza pleso pri ktorom odporúčam zastaviť sa hlavne pri západe slnka. Nakoľko sa za jazerom nachádzajú Alpy, neexistuje ideálnejšie miesto na pozorovanie západu slnka.

Schwangau lake 300x225 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
večerný západ slnka v obci Schwangau

Pri ceste z Neuschwansteinu na Marienbrücke si môžete takisto užiť prekrásny váhľad pleso, Alpy ako aj na Hohenschwangau.

Schwangau výhľad 300x225 - Neuschwanstein-rozprávkový zámok v bavorských Alpách
prekrásny výhľad na bavorskú prírodu a zámok Hohenschwangau

Pokiaľ sa chystáte na roadtrip a chcete spoznať aj iné zaujímavé miesta v Bavorsku a okolí, tak odporůčam navštíviť Mníchov, Stuttgart, či jednu z najkrajśích dedín sveta- Dinkelsbühl.