Orava-10-miest-ktoré-musíte-vidieť

Orava je často označovaná ako najkrajší historický región Slovenska. Tvrdeniu prispieva aj fakt, že je vsadaný do prostredia krásnych Tatier. Orava ponúka bohatý výber výletov a okrem návštevy prírody tu nájdete aj množstvo historických pamiatok. Toto je 10 miest, ktoré by ste mali na Orave určite navštíviť.

IMG 5829 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

1. Múzeum oravskej dediny

Múzeum oravskej dediny patrí k najvýznamnejším skanzenom na Slovensku. Nachádza sa pri obci Zuberec a len kúsok od známeho lyžiarského strediska Spálená. V tomto skanzene nájdete domy roľníkov, remeselníkov, ale tiež sakrálne stavby. Avšak na mieste, kde sa múzeum nachádza v minulosti nijaká dedina neexistovala. Všetky stavby sú buď originálne rozobraté domy z rôznych regiónov Oravy, alebo úplne nanovo postavené presné repliky. Návšteva skanzenu vám poskytne zaujímavý obraz o spôsobe života na slovenských dedinách už od 15. storočia.

IMG 5821 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

 

2. Oravský hrad

Oravský hrad sa týči na hradnom brale nad Oravským Podzámkom, neďaleko Dolného Kubína. Tento hrad je dominantou oravského regiónu a určite hodný návštevy. Verejnosti je samozrejme sprístupnený a konajú sa tam pravidelné prehliadky.

IMG 5822 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

3. Drevený kostolík Leštiny

Drevený Kostolík Leštiny je v oblasti pamiatok skutočným slovenským unikátom, nakoľko patrí k len 6 zachovaným artikulárnym kostolom na Slovensku. Výraz artikulárny predstavuje kostol postavených podľa tzv. 79 artikúl, teda pravidiel, podľa ktorých museli byť v minulosti evanjelické kostoly stavané. Kostoly museli byť postavené iba z dreva, bez použitia čo len jedného klinca, museli byť postavené mimo dediny a nesmeli byť nápadné. Tieto a ďaľšie pravidlá trebalo splniť, ak chcela mať obec evanjelický kostol a práve kostol Leštiny patrí k týmto významným artikulárnym stavbám. Na prehliadku treba dopredu zavolať, kontakt nájdete na ich webovej stránke.

IMG 5820 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

4. Socha Ježiša Krista v obci Klín

Na Orave sa na kopci ponad vieskou Klín týči pomerne netradičná socha. Nepripomína vám  práve tú v Rio de Janeire? Pravdepodobne áno, nakoľko inak zvaný aj Rio de Klín je presnou replikou svetoznámej sochy v Brazílii. Táto socha má až 9,5 metra a je to najväčšia socha Ježiša Krista na Slovensku.

IMG 5828 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

5.  Kvačianska dolina

Kvačianska dolina patrí k najkrajším dolinám na Slovensku. Dostanete sa do nej z obce Kvačany, Veľké Borové a alebo z obce Huty. V tejto prekrásnej doline sa môžete tešiť na starý mlyn zasadený do prostredia mohutných hôr, Ráztocký vodopád, či na výhliadku na celú dolinu. Turistika v Kvačianskej doline sa určite oplatí zažiť.

IMG 5832 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

6. Prosiecka dolina

Len neďaleko od už spomenutej Kvačianskej doliny sa rozprestiera úplne najväčšia dolina na Slovensku a tou je Prosiecka. Turistika Prosieckou dolinou zahřňa zdolanie rebríkov, ktoré sprevádzajú väčšinu vodopádov. Nájdete tu aj náučný chodník a je to úplne ideálne miesto aj na turistiku s deťmi. Turistiku v Prosieckej doline je možné prepojiť s návštevou tej Kvačianskej. Obidve doliny ležia na hranici regiónov Orava a Liptov.

IMG 5947 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

7. Drevený kostolík Tvrdošín

Kostol všetkých svätých v Tvrdošíne je jedným z približne 60 zachovaných drevených kostolíkov na Slovensku. Pochádza z 15. storočia a jeho interiér zdobí barokový olrár. Tento kostolík je veľkou pýchou mesta a bol zapísaný do svetového dedičstva UNESCO.

IMG 5831 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

8. Oravská priehrada

Oravská priehrada je najväčšia vodná priehrada na Slovensku. Tvorí ju až neuveriteľných 35km² vody, vďaka čomu sa stala ideálnym prostredím pre letnú rekreáciu. Dovolenka na Oravskej priehrade sa dá prirovnať k letu na mori. Tu máte totiž okrem kúpania sa obrovskú ponuku vodných športov a to vrátanie windsurfingu, wakeboardingu, či člnkovania.

IMG 5952 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

9. Slanický ostrov umenia

Orava sa pýši aj unikátnym ostrovom v strede Oravskej priehrady. Na Slanický ostrov umenia sa môžete dostať loďkou, ktorá premáva každú 1,5 hodinu a okrem samotného ostrova je aj samotná plavba skvelým zážitkom.

IMG 5818 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

10. Roháčske plesá

Roháčske plesá patria k najkrajším plesám na Slovensku. Nájdete ich zasadené do krásnej prírody v prostredí západných Tatier. Výstup k nim je možný aj z parkoviska lyžiarskeho streduska Spálená a turistiku na Roháčske plesá môžete skombinovať s návštevou len neďalekého Múzea oravskej dediny.

IMG 5946 300x225 - Orava-10 miest, ktoré musíte navštíviť

 

Ak aj vy radi spoznávate Slovensko, nechajte sa aj inšpirovať návštevou 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku a alebo návštevou krásnej Španej Doliny.