Paríž-Zoznam-27-miest-ktore-by-ste-mali-vidieť

Romantické mesto Paríž je druhé najnavštevovanejšie mesto na svete. Každý chce predsa vidieť Eiffelovu vežu a obraz Mona Lisa v Louvri. Avšak to nie je jediné, čo Paríž ponúka! Určite nesmiete vynechať ani umeleckú štvrť Montmartre, erotickú ulicu Moulin Rouge, či kaviarne, kde kedysi sedávali Picasso, Monet, či Van Gogh.

Paríž toho ponúka naozaj veľa a tu je zoznam 27 miest, ktoré sa v tomto meste lásky oplatí navštíviť.

 

PariZ canva sj 300x251 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

 

1. Eiffel tower

Najnavštevovanejšou stavbou v celej Európe je práve Eifelova veža. Možno vás teda prekvapí, že keď bola postavená pri príležitosti svetovej výstavy v roku 1889, Parížanom sa nepáčila a chceli Eifelovku zbúrať. Dnes môžeme byť len veľmi radi, že sa im to vtedy nepodarilo a my môžeme túto prekrásnu stavbu obdivovať dodnes. Aj s anténou je táto ako sa jej hovorí železná lady vysoká až 324 metrov a miesto, odkiaľ si môžu turisti vychutnávať prekrásny výhľad na mesto sa nachádza vo výške 300 metrov.


2. Louvre

Louvre je najnavštevovanejším múzeom na svete. Chodby tohoto múzea slúžili v minolosti ako palác kráľom a tak tam aj dnes môžete obdivovať prekrásnu kráľovskú výzdobu. Dovnútra sa dostatete známou louvre pyramídou a potom sa už lov na umenie môže začať. Samozrejme, že návštevníci sa najviac tešia na obraz Mona Lisa od Leonarda DaVinciho. Avšak nezabudnite sa zastaviť aj pri inych známch obrazoch, a to napríklad Milónska Venuša,  socha Victoire de Samothrace, obraz La Liberté Guidant le Peuple, či známu soch od Michelangela: The Rebellious Slave.

Hlavne nezabudnite, že študenti vrámci EÚ majú vstup do múzea zadarmo. Ja som bola v múzeu dvakrát a nakoľko som o tomto nevedela, kúpila som si najskôr lístok za plnú somu. Lístky je najlepšie objednať si online a to aj ak si kupujete ten zadarmo, e-lístky do Lovre si môžete zakúpiť jednoducho TU.

3. Víťazný oblúk

Víťazný oblúk, alebo po francúzsky Arc de Triomphe je jednou z najnavštevovanejších pamiatok na svete, ktorý sa vyníma na slávnej ulici Champ Elyseé. Mnoho ľudí ide okolo a vôbec si ani nevšmimne to, že na vnútorných a vonakajších stenách stavby sú napísané mená obetí francúzskej revolúcie a napoelónskych vojen.

 

4. La Defensé

Moderná štvrť La Defensé je známa ako najväčšie businessové centrum v Európe. Nachádza sa na západe od centra Paríža a dostanete sa tam pravidelnou linkou metra. V La Defensé sa budete skutočne cítiť ako v businessovej metropole.

5. Soucre Coer

Spolu s Notre Damom je Soucre Coer najznámejší kostol v Paríži. Nachádza sa na vysokom kopci v umeleckej štvrti Montmartre a naskytne sa vám odtadiaľ prekrásny výhľad na celý Paríž.

6. Montmartre

Montmartre je štvrť, ktorá sa rozprestiera na veľkom pahorku v Paríži. Známa je hlavne svojimi romantickýmu uličkami, kostolom Soucre Coer a  tamojšími umelcami. Tí tam na námestiach často kreslia či už samotné mesto, alebo aj okoloidúcich turistov. Určite sa vám teda naskytne príležitosť nechať si spraviť svoj vlastný portrét, či kľudne aj karikatúru.

 

7. Moulin Rouge

Moulin Rouge je svetoznámy kabaret v štvrti Montmartre. Spoznáte ho hlavne vďaka jeho charakteristickému červenému mlynu. Okrem toho, že Moulin Rouge ponúka mnoho zaujímavých vystúpení, sa oplatí navštíviť aj samotnú ulicu Boulevard de Clichy, ktorá má v noci skutočne zaujímavú atmosféru. Predovšetkým nájdete na ulici množstvo sex shopov a strip barov.

 

8. Notre Dame

Notre Dame sa preslávil predovšetkým vďaka románu Chrám Matky Božej v Paríži a jeho notoricky známej postave škaredého Quasimoda. Po tom, čo v apríli 2019 ale postihol chrám veľký požiar, je kostol v rekonštrukcii a tak ho nemožno vidieť v pôvodnom stave.

IMG 7193 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

 

9. La Maison de rose

Notoricky známa kaviareň La Maison de rose je obľúbeným miestom umelcov. Mnoho ľudí pozná túto budovu aj pod menom “ružový dom”. Kaviareň nájdete na ulici Rue de l’ Abreuvoir v umeleckej štvrti Montmartre a treba dodať, že ružový dom, ale aj ulica na ktorej sa nachádza  je skutočne fotogenická

IMG 7233 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

 


10. Ponte Alexandre III.

Jedným z najznámejších, ale aj najkrajších mostov v Paríži je Ponte Alexandre III. Spája štvrť Champs- Élysées so stranou, kde  je Invalidovňa a prechádza nad riekou Seina. Most lemuje pekná zlatá výzdoba a určite si ztadiaľ môžete spraviť peknú fotku na Eiffelovku.

IMG 7163 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

11. Trocadero

Neexistuje lepší výhľad na Eiffelovu vežu, ako z paláca Trocadero, ktorý sa nechádza na brehu rieky Seina. Palác dal postaviť Napoleón Bonaparte pre svojho syna, avšak skutočne výnimočné čaro mu prinieslo práve Expo v roku 1889. Práve vtedy bola totiž oproti Trocaderu postavená Eiffelovka a tak je toto miesto dnes obľúbené nie len pre turistov, ale aj pre domácich.

IMG 7254 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

12. Versailles

Versailles patrí k najznámejším zámkom na svete. Pôvodne bol vybudovaný v 17. storočí pre francúzskych monarchov a od 19. storočia slúži ako múzeum. Zámok vás ohromí svojou majestátnou výzdobou s množstvom barokového, ale aj antického umenia. Versailles má aj nádherné záhrady, ktoré sa rozprestierajú na území až 500 hektárov. V záhradách nájdete okrem iného aj vlastný dom Marie Antoinette.

IMG 7171 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

13. Stena lásky

Stenu lásky nájdete tak ako iné umelecké diela v štvrti Montmartre. Čo je na tejto stene zaujímavé, je, že tam nájdete preklad vety ,,Milujem ťa” až v 250 jazykoch. Je teda veľká pravdepodobnosť, že ak tam prídete, nájdete to tam aj v tom vašom jazyku.

IMG 7180 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť


14. Pantheon, Paríž

Pantheon je jedným z najväčších sakrálnych stavieb vo Francúzsku. Táto masívna budova sa nachádza v Latinskej štvrti a svojou architektúrou skutočne pripomína Pantheon v Ríme. Zaujímavé ale je, že v parížskom pantheone nájdete hrobky významých francúzskych vilikánov ako je Viktor Hugu,Voltaire, či Maria Curie.

IMG 7185 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

15. Le Bon Marché Rive Gauche, Paríž

Galéria Le Bon Marché Rive Gauche je zásadne známa hlavne pre dve veci. Bola založená v roku 1852 a to z nej robí najstaršiu stále fungujúcu nákupnú galériu na svete. Okrem toho, k jeho dizajnu a archiktúre prispel aj známy Gustav Eiffel, ktorý takisto navrhol Eiffelovu vežu. Preto keď pôjdete do Le Bon Marché Rive Gauche určite si pozrite ak tamojšiu architektúru spletitých schodov a celej budovy. 


16. Fontána Saint Michel, Paríž

Fontána Saint Michel je monumentálna fontána v Latinskej štvrti. Bola postavená počas projektu pri obnove parížskych pamiatok a dnes sa tento monument objavuje v mnohých filmoch. Mnoho ľudí si ju všimlo vďaka Netflix sérii Emily in Paris a tak sa fontána Saint Michel dostala do parížskeho to-do listu viacerých turistov.

IMG 7189 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť
17. Centre Pompidou, Paríž

Ak sa vám páči Louvre, tak potom Centre Pompidou nemôžete vynechať počas návštevy Paríža už vôbec. Centre Pompidou je najväčšie múzeum moderného umenia v celej Európe a je tam vystavených až 50 000 umeleckých diel! V čom sa ale táto galéria líši od iných je ešte podstatnejšie. V prvom rade, Centre Pompidou je postavené naopak. Čo to presne znamená? Rôzne rúry a potrubia, ktoré sú bežne skryté v stenách sú priamo viditeľné v interéri budovy a rovnako tak hlavné eskalárory, ktoré by boli obyčajne vo vnútri budovy sú vidieť už zvonka a sú dokonca priesvitné! V neposlednom rade bola táto galéria ako prvá myslená nie len pre malú skupinu ľudí obdivujúcich umenie, ale pre širokú verejnosť. Ak vás ale už Louvre vyčerpal, nevadí, na strechu s výhľadom na celý Paríž sa dostanete aj bez toho, aby ste išli priamo do galérie.


18. Galerie Lafayette

Galerie Lafayette je sieť luxusných nákupných centier nie len v Paríži, ale aj v iných európskych mestách. V Paríži sa však z tohoto prekrásneho nákupného domu stal doslova symbolom luxusných nákupov. Nájdete tu širokú škálu luxusného, ale aj dostupného módneho tovaru a galéria je známa aj svojou art deco kupolou.

19. La Consulat

Keď si budete prezerať fotky z Paríža, určite narazíte aj na malú kaviareň Le Consulat. Ale prečo je zrovna táto kaviareň v štvrti Montmartre taká známa? Bol to totiž obľúbený lokál viacerých významných umelcov. Ak teda povečeriate v práve v Le Consulat, buďte si istý, že pred vami tu boli aj osobnosti ako Vincent van Gogh,  Picasso, či Monet.

IMG 7183 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť


20. La Samaritaine

Ak máte radi nákupy, určite nevynechajte ani galériu La Samaritaine, v ktorej nájdete až 650 luxusných značiek. La Samaritaine bolo v roku 2005 zavreté a znovuotvrená až po tom, čo galériu kúpila módna značka Luis Vuitton. Dnes sa teda teší vysokej návštevnosti nie len turistov, ale hlavne domácich Parížanov.

IMG 7165 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť


21. Luxemburské záhrady

Druhým najväčším verejným parkom v Paríži sú práve Luxemburské záhrady (Jardin du Luxembourg). V strede parku sa pýši fontána Medici a nájdete tu aj kaviareň, ktorá je ideálnym miestom na pokojne strávené poobedie.

IMG 7181 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť
22. Champ-Éllysées

Ulica Champ-Éllysées je pravdepodobne najznámejšia ulica na svete. Táto 2 km dlhá ulica je obklopená množstvom luxusných obchodov, divadiel a kín. Na jej konci sa nachádza Víťazný oblúk a teda pekný výhľad tu je zaručený. Mnoho ľudí však nevie, že Champ Éllysées vznikla hlavne vďaka Napoelónovi, ktorý chcel aby táto parížska ulica bola netradične široká. Jednak aby boli parížske ulice bezpečné, ale aj preto aby rebeli nemohli ulicu zaterasiť.

IMG 7248 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

23. Kvetinový trh Marché aux Fleurs

Ak máte radi kvety a rastliny, potom určite navštívte aj parížsky trh kvetín Marché aux Fleurs Reine Elizabeth II, ktorý sa nachádza hneď pri katedrále Notre Dame. Čo je na tomto trhu skutočne zaujímavé je, že v nedeľu sa tento trh mení na výstavu,či  trh s vtákmi. Môžete tam tak vidieť, či dokonca kúpiť rôzne exotické papagáje, andulky, kanáriky a mnoho ďaľšieho.

IMG 7255 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

 

24. Klesajúci dom

Postavte sa na schody pred katedrálu Soucre Coer v Monmartri a pozrite sa doprava. Vyzerá to zaujímavo, však? Klesajúci dom je červeno béžový, úplne obyčajný dom, avšak z istého uhla vytvára úžasnú ilúziu klesajúceho domu.

IMG 7172 300x229 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť


25. La plazza de la Concorde

Toto parížske námestie je známe hlavne vďaka množsve verejných popráv, ktoré sa tu v minulosti vykonávali. Tak ako to už bolo počas francúzskej revolúcie bežné, Francúzi popravovali gilotínou. Medzi osobnosti, ktorým bola práve na tomto námestí zoťatá hlava patrí aj francúzski monarcha kráľ Ľudovít XVI., Maria Antoinetta, či revolucionár Maximilián Robespierre.

IMG 7191 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

26. Invalidovňa

Invalidovňa nie je len jeden kostol. Je to celý komplex budov s viacerými funkciami. Nachádza sa tam napríklad múzeum armády, ale predovšetkým je Invalidovňa známa ako miesto odpočinku najväčšieho francúzskeho hrdinu a teda predsa Napoleona Bonaparteho.

IMG 7174 225x300 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť


27. Ponte Neuf, Paríž

Historický most Pont Neuf je ako aj jeho názov v preklade hovorí, najstarší most v Paríži. Zároveň to aj bol prvý most v meste, ktorý bol navrhnutý hlavne pre chodcov a kvôli jeho historickému významu patrí ak tento na prvý pohľad obyčajný most k významným miestam v Paríži.

IMG 7251 300x225 - Paríž-TOP 27 miest, ktoré musíte vidieť

Paríž je skutočne prekrásne romantické mesto. Nie je to však jediné mesto v Paríži, ktoré sa teší vysokej návśtevnosti. Pozrite sa aj na prekrásne prímorské mestá ako Nice, Cannes, Port Grimaud, či Saint Tropez.