Rím-Fontána-di-revi

Rím je hlavné mesto Talianska a patrí k najnavśtevonajśím miestam nie len v Európe, ale aj vo svete. Pokiaľ ste v Ríme ešte neboli, je načase to zmeniť. Je povinnosťou každého cestovateľa toto mesto aspoň raz za život návštíviť. Tu som pre vás pripravila krátky zoznam 20-tich najkrajších a najnavštevovanejších pamiatok v Ríme.

1.Koloseum

Samozrejme, že najnavštevovanejšou pamiatkou v Ríme je Koloseum. Najväčší amfiteáter sveta pozná snáď každý. V minulosti slúžil na gladiátorské zápasy.V Taliansku môžete Koloseum nájsť vyobrazené na 5-centovej minci. Len málo ľudí ale vie, že dnes je Koloseum monumentom proti trestu smrti.

 

Koloseum 2018 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Koloseum

2. Forum Romanum

Tento ,,stred Ríma” slúžil voľekedy hlavne politickým udalostiam. Dnes sa tu nachádzajú ruiny bazilík, chrámov, obchodov, budovy senátu, víťazného oblúka a iných.

Forum Romanum rome 2018 300x212 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Forum Romanum

 

3. Fontána di Trevi

Fontána di Trevi je možno najznámejšia fontána sveta. Hovorí sa, že ak sa chcete do Ríma ešte niekedy vrátiť, musíte tam hodiť jednu mincu. Takto sa tu denno-denne nazbieraja približne 3000 eur. Samozrejme sa nemôžu tieto peniaze vo fontáne nechať, preto tam chodia v skorých ranných hodinách pracovníci, ktorí peniaze vyzbierajú a darujú rímskym charitám.

Fontana di Trevi 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Fontana di Trevi

 

4. Chrám sv. Petra

Chrám sv. Petra sa nachádza, v tak trochu inom štáte. Tým štátom je Vatikán a teda štát v štáte. Vstup do chrámu je zadarmo ale kvôli nadmernému počtu turistov si musíte často vystáť radu. Vnútri sa nachádzajú známe sochy ako napr.Pieta od Michelangela či socha Sv. Petra, o ktorej sa hovorí, že keď sa chytíte jeho pravej nohy, budete mať šťastie. Bohužial to spravilo už tak veľa ľudí, že kameň sa zošúchal a sv. Peter už skoro žiadnu nohu nemá.

Petersdom 2 300x222 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Chrám sv. Petra

 

5. Námestie sv. Petra a výhľad na Rím

Dominantou námestia je  25 metov vysoký obelisk. Najkrajší výhľad na toto námestie budete mať z kupoly chrámu sv. Petra. Tam sa dostanete buď výťahom, alebo po 323 schodoch. V oboch prípadoch sa to za ten výhľad oplatí.

Piazza saint Pietr 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Námestie sv. Petra

 

6. Španielske schody

Nachádzajú sa na Piazza di Spagna a ich vybudovanie bolo voľakedy objednané samotným pápežom. Tak čo? Vybehnete všetkých 138 schodov?

Piazza di spagna 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Španielske schody

 

7. Anjelsky hrad

Anjelsky hrad získal svoj názov potom čo pápež Gregor Veľký videl nad hradom anjela a tým predpovedal koniec morovej epidémie. Dodnes stojí na hrade socha anjela s mečom.Voľakedy slúžil ako pápežská rezidencia či väznica. Dnes sa ale vnútri nachádza národné múzeum.

Engelsburg Rome 2018 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Anjelsky hrad

8. Bazilika sv. Paula

Bazilika svätého Paula sa nenachádza v centre mesta, a preto ju aj nie každý turista pozná. Napriek tomu to ale je krásna stavba, ktorú Rím ponúka a určite sa ju oplatí navštíviť.

basilica san.... Rome 2018 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Bazilika sv. Paula

9. Palazzo della Civilila

Naozaj impozantná stavba! Je škoda, že Palazzo della Civilita je tak málo navštevované turistami, pravda je,  že o ňom naozaj vie iba málokto. Stavba tejto budovy bola inšpirovaná koloseom a dnes tam sídli medzinárodná módna značka FENDI.

Palazzo civilita 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Palazzo della Civilita

10. Piazza Navona

Na tomto námestí je veľmi známa fontána štyroch riek od Berniniho. Sochy na fontáne predstavujú 4 najväčšie (vtedy boli tak známe) rieky sveta a to: Níl, Ganga, Dunaj a Rio de la Plata.

Piazza Navona 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Piazza Navona

 

11. Pantheon

Pantheon je skutočne zaujímavá stavba. Do vnútra Pantheonu preniká svetlo cez veľky otvor v streche. O ňom sa hovorí, že keď v Ríme prší, do vnútra Pantheona sa nedostane vôbec žiadna voda a to napriek tomu, že v otvore na streche nie je vôbec žiadny zachytávač vody. Nuž, ja som mala to šťastie byť v Pantheóne práve keď pršalo, a zistila som, že do vnútra Pantheónu teda poriadne prší, dokonca tam musia mať odtok na vodu. Inak nájdete v Pantheóne aj Raffaelovu hrobku.

Pantheon 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Pantheon

 

12. Vittorio Emanuele

Munumentálny pamätník Viktora Emanuela nájdete na veľkom námestí Piazza Venezia. Na prvý pohľad si len málokto všimne, že na vrchole pamätníka sa dá dostať moderným výťahom, odkiaľ si môžete užiť prekrásny výhľad na celý Rím.

Vittorio Emanuele 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Pamätník Viktora Emanuela

 

13. Villa Borghese

Aj v Ríme si môžete oddchýchnuť a relaxovať v krásnych zelených zahradách Villa Borghese. Nájdete tam aj Villu Medici, ktorá voľakedy slúžila ako ,,sídlo pápeža” . Dnes si tam môžete vychutnať dobré talianske capuccino.

Villa Borghese 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Villa Borghese

14. Santa Maria in Cosmedin

V kostole Santa Maria in Cosmedin nájdete niečo skutočne zaujímavé. Sú tam Ústa pravdy. Je to kamenná tvár, ktorá odhalí všetkých klamárov.. Hovorí sa, že pokiaľ do jej úst dáte ruku a hovoríte klamstvo, ústa sa zavrú a vaša ruka zostane v nich. Trúfate si takúto výzvu podstúpiť?

The mounth of truth 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Ůsta pravdy

 

15. Circus Maximus

Circus Maximus je športovisko na ktorom sa voľakedy konali veľké preteky koní s vozmi. Dnes ja na mieste verejný park, kde si môžete ísť zabehať, alebo len tak relaxovať pri pohľade na antické pozostatky.

Circo Massimo 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Circo Massimo

 

16. Vatikánske múzea

Ajkeď si za vstup do Vatikánskych múzeii musíte siahnuť trocha hlbšie do vačku a rady na vstup sú niekedy dlhé až 1km, určite sa návšteva  oplatí. Tešiť sa môžete hlavne na Sixtínsku kaplnku, kde nájdete aj Michelangelov obraz Stvorenie Adama.

Vatikánske múzeá 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Vatikánske múzeá

17. Pyramída

Kto by bol povedal, že práve Rím je miesto, kde by ste našli pyramídu! Nedosahuje síce veľkosti tých v egyptskej Gíz, ( článok o Egypte nájdete TU), avšak s prižmúrením oka ju s nimi porovnať môžeme.

Pyramide 300x230 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Pyramída

 

18. Piazza del Popolo

Jedným z najznámejších námestí v Ríme je práve Piazza del Popolo (námestie ľudu). Je to veľké námestie s egyptským obeliskom uprostred a tiež miesto kde býval Martin Luther počas svojho pobytu v Ríme. Krásny výhľad na Piazza del Popolo zo záhrad Villa Borghese, ktoré sú hneď vedľa námestia.

Piazza del Popolo Rome 2018 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Piazza del Popolo

 

19. Aventine Keyhohe

Túto atrakciu pozná skutočne len veĺmi málo turistov. Aventine keyhole je vlastne kľúčová dierka, ktorá vám poskytne prekrásny výhľad na kupolu katedrály sv. Petra. Nájdete ju na obyčajných zelených dverách a pokiaľ by ste išli okolo týchlo dverí, s veľkou pravdepodobnosťou by ste si danú kľúčovú dierku vôbec nevšli.

Aventine keyhole 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Aventine keyhole

20. Konštantínov víťazný oblúk

Víťazný oblúk nájdete hneď pri Koloseum. Ako už aj jeho meno hovorí, bol postavený ako pamiatka na víťazstvo cisára Konštantína.

Triumpfbogen Rome 1 300x225 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť
Konštantínov víťazný oblúk

 

 

Tak toto bol krátky zoznam 20-tich pamiatok Ríma, ktoré určite musíte navštíviť. Pevne dúfam, že sa vám článok páčil a prosím neostýchajte sa zanechať mi tu nejaký ten komentár. 1f642 - Rím- 20 najvýznamnejších pamiatok, ktoré určite musíte vidieť