Salzburg2 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

Salzburg je veľkomesto v Rakúsku a patrí k najzelenejším mestám Európy. Je známe hlavne vďaka skladateľovi Wolfgangovi A. Mozartovi, ktorý sa v meste narodil. Nájdete tu aj jeho rodný dom. Zaujímavou pamiatkou je aj hrad, či pevnosť Hohensalzburg. V tomto článku si môžete prečítať o pamiatkách a zaujímavostiach mesta.

Lokalita

Salzburg sa nachádza na úplnom severe Rakúska, neďaleko nemeckých hraníc.Rakúsko je hornatá krajina s množstvom lesov a ani mesto Salzburg nie je výnimkou. Je obklopený horami, vďaka čomu sa stal vaľmi dobrou lokalitou  na život. Miestne hory sú vhodné na turistiku a v zime môžete v okolí aj lyžovať, čo je v Rakúsku najpopulárnejší šport.

Salz3 300x225 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Prehliadka mesta

Salzburg môžete pohodlne preskúmať počas jedného dňa. Je pomerne jednoduché prejsť sa po meste pešo, avšak pokiaľ preferujete menej náročný spôsob dopravy, v ponuke sú napríklad aj koče zapriahnuté koňmi. Jedná sa o bežnú turistickú atrakciu a v meste nájdete takéto koče skutočne na koždom rohu.Tak čo, vyskúšate?

Salzburg4 300x225 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Pamiatky

V meste nájdete aj mnoho historických pamiatok. Najnavštevovanjšou je pevnosť Hohensalzburg. Má charakteristickú bielu farbu a je turisticky ľahko prístupný pešo, ajkeď na vrchol (keďže je pevnosť situovaná na kopci) sa dá dostať aj lanovkou.

Salzburg6 300x225 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Ďaľšou veľmi známou stavbou je katedrála svätého Ruperta a Virgila. Jedná sa o najznámejší kostol mesta. Pri pohľade na fotky zachytávajúce Salzburg ste už určite postrehli tyrkysové vežečky, ktoré toto mesto takpovediac charakterizujú. Práve tieto vežičky patria tejto katedrále. Zaujímavosťou je, že sám W.A. Mozart komponoval mnohé jeho skladby práve pre tento chrám a teda ho určite odporúčam navštíviť.Salz5 300x225 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Salzburg a významné osobnosti

Salzburg je známy aj tým, že je rodiskom jedného z najväčších hudobných skladateľov všetkých čias. Narodil sa tu totiž už spomínaný Wolfgang Amadeus Mozart. V suvenírových stánkoch nájdete mnohé predmety, ktoré odkazujú priamo naňho. Dokonca v podzemných podchodoch je zobrazený steetartistami. Samozrejme, že si tu na mnohých miestach môžete kúpiť aj preslávené cukrovinky mozartove gule. Čo je ale snáď najznaujímavejšia pamiatka, ktorá sa s týmto velikánom spája, je jeho rodný dom, ktorý je dnes prístupný verejnosti.

Salzburg5 300x227 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Miestna móda a nákupy

Ďaľším aspektom, ktorý si pri návšteve tohoto mesta musíte všimnúť je miesta móda. Je totiž celkom typické, že ženy nosia kroje. U nás na Slovensku si občania bežne kroje neobliekajú avšak v Salzburgu sa jedná o tradičnú vec. Tieto kroje však vóbec nie sú lacné, ich cena sa pohybuje okolo 2000 eur, a preto si kroj nemôže dovoliť každý. Je ale veľmi úctyhodné, ako si obyvatelia Salzburgu svoju kultúru vážia a snažia sa uchovať miestne zvyky a tradície. V obchodoch tu ale nájdete napríklad aj šperky, vyrobené miestnymi umelcami, či dizajnérmi, ktoré sú takisto veľmi cenné. Veď prosím, všimnite si cenu šperkov na obrázku, zobrazujúci výklad jedneho z mnohých obchodov v Salzburgu.

Salz6 300x225 - Salzburg- Čím je toto rakúske mesto tak výnimočné?

 

Výlety v okolí

Nakoľko sa Salzburg nachádza sa severe Rakúska len kúsok od nemeckých hraníc, odporúčam aj návštevu pekného nemeckého mesta Mníchov, ktorý je od Salzburgu vzialený iba 1,5 hodiny cesty autom, alebo navštívte romentické mesto Hallstatt, takistovzdialené iba 1,5 hodiny cesty.

Salzburg treba určite navštíviť

Salzburg je skutočne výnimočné miesto. Pôsobí veľmi kultivovane a je naozaj čisté. Má bohatú koltúru a históriu a patrí k mestám, ktoré určite musíte navštíviť. Ku kráse mesta prispievajú aj okolité hory či milí ľudia, ktorí chodia často oblečení v miestnych krojoch, na ktoré sú skutočne hrdí.