San-Marino

Ak sa stretnete s obyveteľom San Marína, zaručene vás bude presviedčať o tom, že nie je žiadny Talian, ale pravý San Marínčan. Obyvatelia tohto piateho najmenšieho štátu sveta, situovaného v severnom Taliansku sú na svoj pôvod a na ich štát v štáte veľmi pyšný. Veď majú byť aj na čo. San Maríno je naozaj unikátna turistická destinácia a nájdete tam množstvo historických pamiatok.

Zaujímavé je, že aj takýto malý štát patrí k najbohatším na svete a ako jeden z mála nemá vôbec žiadne dlhy. Po kultúrnej stránke vyniká historickými pamiatkami, ako aj zaujímavými múzeami. Ako najlepšie strávite 24 hodín v San Maríne a ktoré miesta musíte navštíviť?

Dominantou San Marina je La Guaita

Hrad Guaita vytvára nezameniteľný obraz štátu San Maríno.Táto unikátna pevnosť sa nachádza na vrchole La Rocca a pravidelne sa objavuje v rebríčkoch najkrajších európskych hradov. Je vytesaný priamo do skaly kopca Monte Titano a viete sa naň pohodlne dostať aj lanovkou. Z hradu sa vám naskytne úžasný výhľad na San Maríno, ako aj na susediace Taliansko. Návšteva tohto miesta nepochybne stojí za to a preto hlavným bodom programu je práve tento hrad.

San Marino1 300x225 - San Marino-24 hodín v jednom z najbohatších štátov

San Maríno má množstvo zaujímavých múzeí

Múzeum kuriozít

Ako už názov prezrádza, v tomto múzeu nájdete skutočne nevídané kuriozity. Okrem toho, že sa tu môžete dobre zasmiať na neštandartných predmetoch, múzeum má aj edukatívny charakter. Dozviete sa tam o množstve fascinujúcich faktov zo sveta, ktoré si zapamätáte ešte dlho po odchode z múzea. K tamojším rekvizitám patria aj podobizne najvyžšieho muža na sveta, či naopak najnižšej ženy na svete, ktorá má iba 63 cm. Určite vás zaujme aj najťažšie dieťatko na svete, či žena, ktorá mala v žalúdku viac ako stovku predmetov, vrátane tých kovových. Určite ale neuhádnete, aké ďaľšie kuriozity v tomto neuveriteľnom múzeu nájdete, len sa nechajte prekvapiť.

San Marino muzeum kuriozit 300x225 - San Marino-24 hodín v jednom z najbohatších štátov

Múzeum mučenia a mučiacich nástrojov

Ajkeď je toto múzeum pomerne depresívne a návštevu odporúčam len silnejším žalúdkom, v tomto múzeu sa dozviete nie len o mučiacich praktikách z minulosti, ale aj o krutých vládcoch, ktorí v milolosti obľubovali hlavne násilie. V tomto múzeu nájdete aj voskové figuríny krvavej Bátoričky, či Vlada III., známeho ako Drákulu. Napriek tomu, že múzeum má prevažne negatívny charakter, v súvislosti s dejinami poskytuje pravdivé informácie a tak aj návšteva takéhoto miesta môže byť pre mnohých ľudí zaujímavá. Trúfate si?

San Marino muzeum mucenia 300x225 - San Marino-24 hodín v jednom z najbohatších štátov
Okrem už spomenutých múzeí sa v San Maríne nachádza aj múzeum zbraní. Za návštevu stojí aj Palazzo Publico, ktorý bol postavený v 19. storočí a nájdete tam originálnu san marínsku architektúru. Hlavnou atrakciou ale stále zostáva san marínska pevnosť. Na vrchu kopca sa môžte poprechádzať a to určite odporúčam, nakoľko hrad je fotogenický z každého uhla.

Reštaurácie a kaviarne nájdete skutočne na každom rohu a niektoré ponúkajú skutočne krásne výhľady.

Páči sa vám San Maríno a hľadáte tipy na cesty v okolí? Pozrite si aj Taliansko-Zoznam 7 miest, ktoré musíte vidieť a navštívte aj slávne Koloseum vo večnom Ríme.