Senec-Slnečné-jazerá

Senec je okresné mesto na západe Slovenska situované neďaleko našeho hlavného mesta. Patrí medzi skutočne veľmi obľúbené rekreačné miesta. Nájdete tu aquapark s tobogánmi a aj takzvané Slnečné jazerá s možnosťou kúpania sa a absolvovania hneď niekoľko vodných športov. Okrem rekreácie si tu ale na svoje prídu aj pamiatkári. V centre mesta sa totiž nachádzajú jedinečné stavby, ktoré určite stoja za návštevu. Tu je zoznam 7 miest, ktoré by ste v Senci mali vidieť.

 

1. Synagóga, Senec

Táto až 200 rokov stará židovská synagóga sa nachádza na Mierovom námestí  v Senci. Posledné roky zostala nepovšimnutá a chátrala pred očami miestnych obyvateľov. Našťastie po dlhom čakaní sa bratislavský samosprávny kraj rozhodol zafinancovať rekonštrukciu tejto významnej historickej pamiatky a tak po rokoch chátrania bude táto synagóga znova navštevovaná a sprístupnená verejnosti aj za účelmi konania rôznych koncertov, festivalov, workshopov a iných akcií.

synagoga Senec3 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

2. Turecký dom

Turecký dom je renesančný kaštieľ a  patrí k najstarším a najvýznamnejším pamiatkám Senca. Bol postavený v čase bojov proti Turkom a teda oblúky na streche nemajú len estetickú, ale aj praktickú funkciu. V Tureckom dome dnes sídlia dve mestské inštitúcie, ale hlavne slúži ako múzeum. Návštevníci tu môžu vidieť stálu expozíciu živej a neživej prírody v okolí Senca.

Turecky dom2 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

3.  Aquapark Senec

Senecký aquapark je obľúbené miesto každého, kto miluje vôňu bazéna a zábavu na tobogánoch. Aquapark v Senci má vnútorné aj vonkajšie bazény a preto je tento vodný svet otvorený celoročne.

Aquapark 300x169 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť
Ilustračné foto

4. Slnečné jazerá

Pre tých, čo nemôžu vynechať letné opalovanie pri jazerách, skúsených plavcov, alebo milovníkov vodných športov ponúka Senec široké možnosti vďaka Slnečným jazerám. Na Slnečné jazerá každoročne zavítajú nie len obyvatelia Sneca, ale aj ľudia zo širokého okolia, aby si užili všetky vymoženosti, čo tieto jazerá ponúkajú. Samozrejme v okolí týchto jazier sa nachádza množstvo hotelov, penziónov a apartmánov na prenájom, takže o ubytovanie tu určite mať núdzu nebudete.

Slnecne jazera1 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

5. Kostol sv. Mikuláša

Kostol sv. Mikuláša je najväčší a najstarší kostol v tomto okresnom meste. Je postavený na menšom kopci a nájdete pri ňom aj cintorín s peknou kaplnkou.

 

Kostol sv. Mikulasa1 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

6. Morový stĺp

Morový stĺp zvaný aj Immaculata stojí na Mierovom námestí a bol postavený ako pamiatka obetiam morovej epidémie, ktorej podľahli desiatky obyvateľov mesta Senec a jeho okolia.

Morovy stlp Senec 1 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

7. Stĺp hanby

Ďaľším stĺpom na Mierovom námestí je možno o niečo zaujímavejší stĺp hanby, alebo inak zvaný pranier. V minulosti boli o tento stĺp priviazavaní a následne bičovaní  kriminálnici a väzni a to pred očami ostatných obyvateľov. Aby boli títo ľudia dostatočne zahanbení, zostávali na stĺpoch pripútavaní aby ich mohli okoloidúci aj opluť, alebo do nich hodiť kameň, či iný predmet. Takejto verejnej potupe sa bohužiaľ občas nevyhli ani nevinné ženy, ktoré boli obvinené z čarodejníctva. Vedeli ste, že aj takéto stredoveké praktiky boli v minulosti v Senci vykonávané?

 

Stlp hanby3 300x225 - Senec- 7 pamiatok, ktoré by si mal v Senci navštíviť

Pevne verím, že sa vám článok páčil a ak máte nejaké tipy na iné zaujímavé miesta v Senci, alebo v jeho okolí tak neváhajte ich napísať do komentárov: 🙂 Ak rozmýšlate nad výletom v okolí, tak určite si pozrite aj články Bratislava-12 miest, ktoré musíte navštíviť, alebo Trnva-Slovenský Rím a jeho poklady.

Zdroj Foto (Aquapark): Canva