Štokholm mesto3 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Štokholm je hlavné a zároveň najväčšie mesto Švédska. Leží na viac ako 14tich ostrovoch, ktoré sú navzájom pospájané mostami, vďaka čomu dostalo mesto aj prezývku Benátky severu. Oplatí sa Štokholm navštíviť? Čo všetko sa dá v tomto meste vidieť a zažiť? Štokholm je bezpochyby hodný návštevy!

 

Sweden magnetka 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Zájazd do Štokholmu a ubytovanie

Do Štokholmu sme sa s priateľom vydali cez leto. ,,Veď tam bude slniečko”, hovorili sme si. Ani letná sezóna nás však nezachránila pred severským dažďom. Určite sme ale ocenili príjemných 20 stupňov, čo považujeme za ideálne teplotu na sightseeing tour. Program sme si dopredu náplanovali tak aby sme boli pripravený aj na dážď a aj na slnko, tak sme efektívne využili náš plán na spoznávanie mesta.

ja v Štokholme1 300x263 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Leteli sme so spoločnosťou wizz air, ktorú ja osobne veľmi nepreferujem, nakoľko vám dovolí zobrať si na palubu len ruksak, či väčšiu tašku, no nijaký kabínkový kufrík, narozdiel od iných nízkonákladových spoločností. Okrem toho sa mi nikdy nestalo, že by sme s ich spoločnosťou leteli načas. Ajtak ale musím povedať, že zájazd od spoločnosti pelikan.sk bol naozaj skvelý. Hotel sme síce nemali v centre mesta, ale nebol ani veľmi ďaleko a páčiť sa nám naozaj páčil. Okrem toho sme v zájazde mali letenky, ubytovanie a aj raňajky. Nájsť si samostatné ubytovanie v Štokholme nám pripadalo pomerne drahé, ale za to sa dá ušetriť na lacných letenkách od už spomínanej spoločnosti, ktorá do Štokholmu lieta pravidelne z Viedne. Ak hľadáte vhodné ubytovanie tak zájdite na booking.com.

V Štokholme sme strávili 4 dni a to vrátane cesty. Prileteli sme v piatok večer a v pondelok večer sme odlietali. Ajkeď sa možno zdá, že štyri dni nie sú postačujúce, podľa mňa to bola ideálna dlĺžka, videli sme všetko čo sme chceli a keby sme tam zostali čo i len o deň dlhšie tak by sme asi mali problém s vymýšlaním programu.

 

Doprava

Počas celého pobytu sme sa premiestňovali jedine pešo alebo metrom. Ešte prvý deň sme si kúpili jednorázové lístky na metro, aby sme sa dostali do hotela, tie ale boli pre nás naozaj nevýhodné. Dve zástavky nás stáli 7 eur/ osobu a my sme sa chceli metrom prepravovať každý deň. Na ďaĺší deň sme už neurobili tú istú chybu a si zakúpili lístky na 3 dni a tie nás naštastie vyšli iba okolo 18eur/osobu, čo ma úprimne potešilo, nakoľko som si pred tým myslela, že to bude omnohom vyžšia suma. A my predsa cestujeme na low budget! Alebo sa o to aspoň snažíme. 😀

 

Akalla 1 300x222 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Čo robiť a vidieť v Štokholme

1. Gamla Stan, Štokholm- navštívte historické centrum

Gamla Stan je názov historického centra mesta v Štokholme. Je charakteristické svojimi typickými farebnými domami, ktoré stoja za nejednu fotku. V historickom cestre mesta sme boli počas nášho pobytu niekoľkokrát a zakaždým sme sa dostali na hlavné námestie s výraznými fasádami domov no okrem tohto námestia asi neviem spomenúť nejakú konkrétnu pamiatku, či miesto. Pravda je, že najvýznamnejším miestom tam je práve to námestie. Všade kam sa pozriete vidieť švédsku vlajku a to či už na oknách domov alebo na kaviárňach. To pridávalo centru skutočne  severskú atmosféru.

Štokholm art best pic 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Štokholm market 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

2. Štokholsmké metro art

Kto by povedal, že práve zo staníc metra môźu vzniknú’t umelecké diela. Nuž, švédom sa to naozaj podarilo a dnes patria stanice k turisticky najnavśtevovanejším miestam v Štokholme. Viac sa dozviete v článku- Štokholm-metro art-Zoznam 8 staníc metra.

3. Štokholm a história- navštívte skanzen

Radi by ste vedeli ako sa vo Švédsku žilo v minulosti? Tak to ste na správnom mieste. Na jednom zo štokholmských ostrovoch nájdete historický skanzen. Ajkeď cena vstupného je 19 eur/osobu, tak skanzen oplatí navštíviť. Ja som tam došla len chvíľku pred zatvorením a uvažovala som, či sa mi tam chce ísť ke’d väčšina budov bude už zavretých a môžem si ich pozrieť len z vonka, no a k tomu to vysoké vstupné. V zápetí som ale takéto myślienky hodila za hlavu a pripomenula si fakt, že som ten skanzen mala na svojom TO-DO IN STOCKHOLM liste. Tak som si dve minúty pred uzatvorením vstupnej brány kúpila lístky a hor sa na prehliadku.

Svoje rozhodnutie som určite neoľutovala, pretože v skanzene to dýchalo históriou. Všade naokolo boli historické obydlia, veterné mlyny, červené domy (ako tie čo nájdeme na krásnych ilustračných fotografiách zo severu a dávame si ich na pozadia naśich notebookov). Okrem toho tam bola aj ZOO so severskými zvieratami. Ajkeď ja osobne nie som veľký zástanca zoologických záhrad, tak ma potešlo, že som videla napríklad losa, avśak vidieť ho v prírode, to by bol skutočký zážitok. V kaźdom prípade je skanzen aj urćite vhodné miesto na výlet s deťmi a oporúčam ho navštíviť.

Plavba na lodičke cez Štokholm

Najrýchlejší spôsob ako vidieť mesto? Nuž, samozrejme, že v prvom rade ho treba pešo prejsť. Avšak prejsť celé mesto vám môže takisto trvať týždeň. My sme sa rozhodli pre asi hodinovú plavbu výletnou ľoďkou okolo celého mesta. Keď hovorím celého mesta tak tým myslím všetko okrem historického centra. Áno, to že sme nevideli práve centrum z loďky bola škoda, ale ako sme tak pozerali, tak ani ostatné loďky tadiaľ nechodili. Takže si myslím, že sme si vybrali tú najlepśiu možnosť. Tam sme totiž dostali mapu s pamiatkami a cestou sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých faktov o rôznych budovách, štvrtiach, alebo meste vo všeobecnosti.

Mne osobne sa páčili záhrady s malinkými romantickámi domčekami, ktoré sú obľúbenou atrakciou dodnes. Nebyť  plavby po tejto loďke, tak nie len že tie záhrady nevidím, ale ani by som nezistila, že dačo také existuje.

Alebo sme sa napríklad dozvedeli a teda aj videli najstaršiu, dodnes fungujúcu  militárnu školu na svete. Niekdy je naozaj dobré mať k pamiatkám výklad a v tomto prípade sme to naozaj ocenili.

4. Výhľad na Štokholm z kopca

Už od začiatku sme vedeli, že Štokholm chceme vidieť aj z nejakej výhľadkovej veže. Nakoľko ale v Štokholme nijaká Eiffel Tower nie je, išli sme na protiĺahlý kopec (obr. č 3), odkiaľ sme si mohli vychutnať naozaj prekrásny výhľad. Ajkeď cesta k nemu bola trocha zavádzajúca, s hľadaním nám pomohol jeden veľmi milý a ochotný Švéd, veď práve Severania sú známi svojou ochotou a slušnou výchovou, nie?

štockholm mesto 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Štokholm mesto3 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Štokholm mesto 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

 

 

5. Ako sme sa náhodou dostali do prírody

Ešte pred návśtevou Štokholmu sme dopredu vedeli, ktoré stanice metra chceme vidieť. So stanicou Kungsträdgården sme avšak mali menšie problémy. Z problému sa našťastie vzápätí stal super zážitok a okrem mesta sme videli aj niečo zo švédskej prírody.  Ako správni turisti sme si neprečítali názov stanice poriadne a našou vlastnou vinou sme sa dostali asi 20 km na sever od Štokholmu a to na stanicu metra s podobným návom. Až po vystúpení z metra sme sa zmierili s realitou, že o Kungsträdgården sa nejdená a ocitli sme sa pri nejakom jazere. V každom prípade sme si povedali, že keď už sme pri jazere, spravíme si krátku prechádzku a nachvíľu si od veľkomesta oddýchneme. Tento nápad sa ukázal ako skvelý. V prípade, že aj vy by ste si chceli spraviť zástavku k nejakému tomu jazeru, tak viete, že vám stačí len niekoľko zástavok metrom. 😀

Švédsko jazero 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Švédsko jazero2 300x225 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Cesta domov

Ako som už spomínala, letecká spoloćnosť s ktorou sme mali aj my tú česť letieť na náš vysnený výlet zvykne naozaj pomerne meškať (ajkeď meškania lietadiel zvyčajne so spoločnosťou nemajú absolútne nić do činenia). Ani let z Štokholmu Skvansta airport (nízkonákladové letisko asi 100 km od Štokholmu) na Vienna International Airport nebol výnimkou. Len na letisku sme čakali s cez 2 hodiny navyše. Ale budiš. V lietadle sme zažili silné turbulencie, spôsobené búrkami. Okrem toho tam bolo jedno malé dieťa, ktoré celú cestu nezažmúrilo oka, takmer celý et preplakalo a tak nijakému unavenému pasaźierovi nebol dopriaty ten vytúžený spánok. Keď sme sa konečne blížili ku Viedni, kapitán podal hlásenie, v ktorom uviedol, že kvôli zlému počasiu nemôžeme pristáť..

Super. Posledný autobus z viedenského letiska nám išiel o pól noci a my sme už vedeli, že nie je šanca aby sme ho stihli. Tak sme sa zmierili s tým, že prespíme na letisku, veď aspoň budeme mať zážitok, nie? Po 40tich minútach krúženia nad Viedňou sa kapitán rozhodol pre núdzové pristánie v Bratislave. My sme sa síce poteśili, nakoľko presne tam by sme museli ísť tak či tak, no ostatným cestujúcim to až tak jedno nebolo. Nuž, tento skutočne zaujímavý, ale náročný let som skutočne zmieniť musela. 😀

ja v Štokholme 225x300 - Štokholm-Čo navštíviť v meste prezývanom Benátky severu

Návšteva Štokholmu bol pre mňa skutočne nezabudnuteľný zážitok. Veď akoby nie, keď som Škandináviu navštívila úplne po prvýkrát. Nemôžem povedať, že by bol Štokholm najkrajšie mesto aké som videla, to nie. No mal neuveriteľné čaro a ja len dúfam, že sa tam jedného dňa budem môcť vrátiť.