Cnnes-Francúzska-riviéra

Každý si Cannes spája s filmovým festivalom. Práve tam sa každý rok, zvyčajne v máji, stretnú hollywoodske hviezdy, slávni herci a režiséri z celého sveta, aby spoločne oslávili ich úspech a spolu vyhodnitili tých najlepších umelcov. Pred budovou festivalu nemôžu oči návštevníka prehliadnuť chodník slávy. Okrem návštevy filmového festivalu, historického centra mesta môžu turisti v Cannes stráviť popoludnie aj na krásnej pieskovej pláži.

Mesto Cannes leží na juhu Francúzska a patrí k mestám francúzskej riviéri, po francúzsky zvanej  Cote de Azur. Atmosféru južasnkého mesta tu dopĺňajú aj všadeprítomné palmy.

Cannes 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Cannes kolotoč 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Festival de Cannes

Pravdepodobne najznámejší a najprestížnejší filmový festival sveta sa odohráve práve vo francúzskom meste Cannes. Svojou nevídanosťou predbehol dokonca aj poredné svetové festivaly v Banátkach, či v Berlíne. Počas približne 10 dní sú na festivale premietané filmy od režisérov z približne 20tich krajín, ktoré následne súťažia o rôzne ocenenia.  Súťaží sa v rôznych kategóriach avšak najprestížnejšie ocenenie je Zlatá palma (,,Palme d’Or”). Ďaľšími kategóriami sú napríklad cena o najlepšiu herečku, herca, najlepší scénar, cena poroty a mnoho ďaľších.

Cannes filmový festival 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Promenáda La Croisette

Promenáda La croisette je jedna z najviac ocenených gemov Cannesu. Svoje meno získala podľa kríža (z franc. croisette), ktorý bol voľakedy jej neodmysliteľnou súčasťou a pútnici sa podľa neho orientovali počas púte na neďaleké Lérinské ostrovovy. Nádhernú promonádu lemojú palmy, luxusné hotely, ale hlvane Stredozemné more s krásnymi pieskovými plážami. Na jej konci nájdete práve už spomínaný festivalový palác, dejisko filmového festivalu.

Cannes pláž 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

 

Železná maska

Podľa kritikov nie úplne najlepší herecký výkon podal Leonardo di Caprio vo filme Muž so železnou maskou. O čom ale tento film bol a kto bol v skutočnosti muž so železnou maskou? Tento tajomný muž žil okolo roku 1960 a do histórie sa zapísal vďaka tomu, že od svojho zatknutia nosil železnú masku. Jedna z mnohých teórii tvrdí, že muž bol bratom kráľa Ľudovíta XIV. Práve podľa takejto varianty bol nakrútený už spomínaný film. Podľa historikov ale o nijakého príslušníka kráľovskej rodiny nešlo. Údajne bol tento nešťastník len obyčajný komorník, ktorý sa dozvedel o tom, ako sa jeho zamestnávateľ dostal k špinavým peniazom. Teórii je ale samozrejme omnohom viac a tak je na vás, ku ktorej sa prikloníte. Čo má ale tento muž spoločné s Cannes? Už spomínanú železnú masku totiž nájdete práve v tomto meste.

Cnnes železná maska 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Krásny výhľad na Cannes zo starého mesta, Le Suquet

Najkrajší výhľad na mesto a na prístav jácht-Le Vieux Port si môžete dopriať zo štvrti Le Suquet. Na vysokom kopci nájdete tiež kostol s menom Notre Dame (tak ako skoro každý kostol, či katedrála vo Francúzsku :D).

Cnnes výhľad 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Hollywoodsky chodník slávy v Cannes

Tak ako Hollywood, aj Cannes svoj vlastný chodník slávy. Nachádza sa rovno pri festivalovom paláci a nájdete tam odtlačky rúk svetových hviezd filmových plátien akými sú Angelina Jolie, Meryl Streep, Cameron Diaz, môj obľúbený režisér Tim Burton a mnoho ďaľších.

Cannes ruky Tim Burton 300x225 - Svetoznámy filmový festival a krásne pláže v Cannes

Rozmýšlate nad výletom na francúzsku riviéru? Za návštevu stojí určite aj Nice, francúzske Benátky- Port Grimaud, či Monacké kniežactvo.

 

Pokiaľ máte k tomuto článku nejaké poznámky, či pripomienky, určite sa nehanbite zanechať mi tu nejaký ten komentár. 😀