Sysľovisko

Sysľovisko je doslova lúka plná sysľov situovaná v prostredí krásnych hôr Muránskej planiny. Táto lúka predstavuje obrovský zážitok pre všetkých milovníkov zvierat. Nájdete tu totiž desiatky, ba až stovky voľne žijúcich sysľov. Nakoľko sú tamojšie štvornohé hlodavce pravidelne prikrmované, sú na ľudí úplne zvyknuté, a tak sa od vás nechajú nakŕmiť a dokonca aj pohladkať. Sysľovisko sa skutočne oplatí navštíviť ak chcete na vlastné oči vidieť toto donedávna v tomto regióne ešte pomerne vzácne zvieratko.

syslovisko2 300x225 - Sysľovisko- lúka plná sysľov na Muránskej planine

syslovisko3 300x225 - Sysľovisko- lúka plná sysľov na Muránskej planine

 

Ako vzniklo sysľovisko?

História muránskeho sysľoviska zachádza do roku 2000, kedy boli sysle premnožené na košickom letisku. Odtiaľ ich vrámci deratizácie premiestnili na Muránsku planinu a do roku 2003 sa samé rozmnožili. Na lúkach boli chované kravy, ktoré to tam spásali a sysle tak mohli žiť v nízkej tráve, ktorá im umožňovala dostatočný rozhľad na okolie a prípadne včasné spozorovanie možného dravca. Práve dravé vtáky sú pre sysle najväčšou hrozbou a schovávajú sa pred nimi vo vykopaných norách. Odkedy sa však na lúkach prestali pásť kravy, sysle sa množiť prestali. Ich počet klesol na jednu desatinu a ani cielené kosenie trávy nepomáhalo.

V roku 2011 nasadili na lúku somárikov, ktoré sú na chov veľmi nenáročné a spasú všetku trávu, narozdiel od kráv, ktoré si vyberajú len tú dobrú.  Tak aj lúky zostávali vždy zkosené a sysle sa znova rozmnožili. Od roku 2011 tu prebieha cielené prikrmovanie sysľov, ktoré im pomáha vytvoriť si potrebné zásoby potravy. Práve vďaka prikrmovananiu môžu turisti na vlastné oči vidieť a nakŕmiť tieto milé stvorenia, a tak aj takýmto spôsobom prispievajú k udržaniu takéhoto prírodného unikátu.

Syslovisko1 300x225 - Sysľovisko- lúka plná sysľov na Muránskej planine

syslovisko4 300x225 - Sysľovisko- lúka plná sysľov na Muránskej planine

 

Nezabudnite si na sysľovisko priniesť kŕmenie

Na to, aby ku vám syseľ dobrovoľne prišiel a nechal sa pohladkať netreba naozaj veľa. Priľákte ich jednoducho na kŕmenie. Úplne najradšej majú slnečnicové semienka. Okrem nich sa neštítia zobrať si aj rôzne iné orechy, ako napríklad tie vlašské. Určite, ale nepohrdnú ani ovocím, či zeleninou (ideálne nestriekanou), ako napríklad mrkvou, jablkom, či cviklou. Ovocie ktoré vám nezjedia sysle, zjedia somáriky, ktoré sa na lúke pasú spolu so sysľami. Pozor, medzi potraviny, ktoré by ste sysľom dávať nemali patrí aj čerstvý chlieb. Slnečnicovými semiačkami a zeleninou skutočne nič nepokazíte a tak netreba s potravinami veľa vymýšľať, aby ste náhodou sysľom viac neuškodili, ako pomohli. Sysľov môžete kŕmiť z vlastnej ruky a alebo im môžete nechať jedlo pred norou. Sysle si po ne prídu samé a vy tak môžete na vlastné oči vidieť tieto milé zvieratká.

syslovisko6 300x225 - Sysľovisko- lúka plná sysľov na Muránskej planine

Čo navštíviť v okolí?

  1. Turistika na hrad Muráň s krásnym výhľadom na okolitú prírodu
  2. Navštívte telgártsky viadukt
  3. Vysokohorská železnica v Čiernom Balogu
  4. okresné mesto Brezno
  5. dedinka Drábsko
  6. Jaskyňa mŕtvych netopierov
  7. Jaskyňa Bystrá

Ak budú vaše cesty mieriť aj trocha severnejšie, tak sa určite oplatí precestovať ten najkrajší slovenský región, Oravu, zasadený do prostredia majestátnych Tatier.