10-najkrajších-synagóg-na-Slovensku

Ktorá synagóga na Slovensku sa vám páči najviac a ako dobre ich poznáte? Slovensko je krajina mnoha krásnych kostolov a sakrálnych stavieb. Prevažne to sú kresťanské kostoly, ale nájdete tu aj niekoľko synagóg. Tu je zoznam tých 10 najkrajších. Ktorá sa vám páči najviac?

 

1. Synagóga Nové Zámky

Novozámocká synagóga je charakteristická svojou sýtomodrou farbou a patrí medzi štyri synagógy na Slovensku, ktoré stále slúžia svojmu pôvodnému účelu. Bola postavená v roku 1910 a nájdete tam aj niekoľko pamätníkov holokaustu. Na rozdiel od iných synagóg je tu na vyžiadanie možný aj vstup pre verejnosť.

Nove Zamky synagoga 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

2. Synagóga  Ružomberok

Ďaľšia významná židovská stavba sa nachádza v Ružomberku pri sútoku rieky Váh a Revúca. Spoznáte ju vďaka jej červenej farbe a za zmienku stojí aj tamojší ornamentálne vyzdobený interiér. Kto ešte nenavštívil, tak chytro do Ružomberka!

Ruzomberok synagoga 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

3. Synagóga caffé Trnava

Práve v Trnave  nájdete jedinečné spojenie histórie a vynikajúcej kávy.  Dajte si kávu, či koláč v Synagóga café a obdivujte krásne priestory dnes už odsvätenej trnavskej synagógy. Po návšteve tohto miesta už zrejme pre vás nebude prekvapením, že práve táto stavba získala v roku 2010 ocenenie najkrajšej sakrálnej stavby na Slovensku.

Synagoga Trnava 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

4. Synagóga Malacky

K najkrajším synagógam  určite patrí aj tá v Malackách. Zaradila sa k  národným kultúrnym pamiatkám a je to najvýznamnejšia stavba mesta. Výnimočnou ju robí aj jej netradičná architektúra a pásikavá fasáda. Vedeli ste, že máme na Slovensku takúto unikátnu stavbu?

Malacky synagoga 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

5. Trenčianska synagóga

Medzi synagógy, ktoré pozná naozaj naozaj každý patrí určite tá v Trenčíne. Je jednou z najzaujímavejších stavieb v meste a taktiež spolu s Lučeneckou synagógou je úplne najznámejšia na Slovensku. Spoznáte ju aj vďaka jej sýto tyrkysovej farbe a takisto patrí k najnavštevovanejším pamiatkám v Trenčíne. V minulosti ju využívali Židia, avšak počas 2. svetoj vojny bola zničená Hlinkovou gardou. Našťastie po rekonštrukcii ju môžu turisti obdivovať aj dnes.

Synagoga Trencin 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

6. Synagóga Senec

Táto až 200 rokov stará židovská stavba sa nachádza na Mierovom námestí  v Senci. Posledné roky zostala nepovšimnutá a chátrala pred očami miestnych obyvateľov. Našťastie po dlhom čakaní sa bratislavský samosprávny kraj rozhodol zafinancovať rekonštrukciu tejto významnej historickej pamiatky a tak po rokoch chátrania bude táto stavba znova navštevovaná a sprístupnená verejnosti a to aj za účelom konania rôznych koncertov, festivalov, workshopov a iných akcií.

synagoga Senec2 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

7. Synagóga v Lučeneci

Jednou z najznámejších synagóg na Slovensku, a zároveň tá najväčšia sa nachádza práve v Lučenci.  V minulosti patrila k veľmi významným synagógam na Slovensku a tak ak sa chystáte do Lučenca, nezabudnite sa zastaviť aj pri tejto pamiatke.

Synagoga Lucnec 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

8. Synagóga v Liptovskom Mikuláši

Vedeli ste, že Liptovský Mikuláš dostal v minulosti prezývku židovské Atény? K tomuto názvu samozrejme prislúcha aj zriadenie židovskej synagógy. Tá sa nachádza na ulici Hollého a napriek tomu, že jej zvonka nepôsobí až tak významne, má naozaj impozantný interiér. Príležitoste sa tu organizujú rôzne akcie ako napr. koncerty.

Synagoga LM 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

9. Synagóga Brezno

Svoju povesť medzi židovskými synagógami na Slovensku si vyslúžila aj tá v Brezne. Patrí k národným kultúrnym pamiatkám a vysokej návštevnosti sa teší aj vďaka rekonštrukcii, ktorou nabrala stavba pre turistov na atraktívnosti.

Brezno synagoga 300x223 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

10. Synagóga vo Vrbovom

Synagóga vo Vrbovom nepatrí k zrovna známym synagógam na Slovensku,avšak  určite je jedna z tých krajších. Ešte pred druhou svetovou vojnou žilo v meste mnoho Židov, avšak po druhej svetovej slúžila táto majestátna stavba ako sklad. Bohužiaľ ani dnes neslúži svojmu pôvodnému účelu a chátra. Ajkeď v jej interiéri už nič neostalo, zvonka je relatívne zachovaná. Jediný problém je, že je obklopená masívnymi stromamami a preto ju budete lepšie vidieť na jeseň, či zimu, keď už budú listy opadané.

 

Vrbove11 300x225 - TOP 10 najkrajších synagóg na Slovensku

 

Ktorá synagóga sa vám páčila najviac? Moja obľúbená je tá v Malackách, avšak naozaj všetky majú dačo do seba a hlavne každá je iná. Navštíviť sa oplatí každú z nich a pri niektorých je o to väčší zážitok, keď je sprístupnený aj jej interiér.