Trenčín-Synagóga

Trenčín je mesto na severo-západe Slovenska s veľkým historickým významom. Svoj historický charakter a atmosféru si zachoval dodnes a to vďaka Trenčianskemu hradu, ktorý je aktuálne najnavštevovanejšou turistickou pamiatkou mesta, či vďaka starovekému rímskemu nápisu vytesanom na hradnej skale. Toto je 7 pamiatok, ktoré v Trenčíne musíte navštíviť.

 

1. Trenčiansky hrad

Dominantou nie len Trenčína, ale aj Považia je práve Trenčiansky hrad, ktorý sa týči na skalnom brale. Je to najnavštevovanejšia pamiatka v meste a je odtiaľ nádherný výhľad na mesto. Ajkeď je vstup na hrad spoplatnený symbolickým vstupným, za ten výhľad sa návšteva skutočne oplatí.

Trenčín hrad 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

2. Trenčianska synagóga

Trenčianksa synagóga je jednou z najzaujímavejších stavieb v meste a taktiež spolu s Lučeneckou synagógou to je najznámejšia synagóga na Slovensku. Spoznáte ju aj vďaka jej sýto tyrkysovej farbe a takisto patrí k najnavštevovanejším pamitkám v Trenčíne. V minulosti ju využívali Židia, avšak počas 2. svetoj vojny bola zničená Hlinkovou gardou. Našťastie po rekonštrukcii ju môžu turisti obdivovať aj dnes.

Trenčín Synagóga 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

3. Mestká veža

Ako súčasť mestkého opevnenia bola postavená aj mestská veža, ktorá slúži aj ako brána na Mierové námestie v Trenčíne. Dnes je to obľúbená atrakcia v meste, nakoľko sa dá ísť hore na vežu, odkiaľ máte pekný výhľad na historické centrum mesta.

Trenčín Mestká veža 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

4. Omarova studňa

Omarova studňa, známa tiež ako Studňa lásky je studňa na Trenčianskom hrade a viaže sa k nej známa povesť o láske Omara a Fatimi. Podľa povesti bola táto studňa vykopaná na vysokom hradnom brale šlachticom Omarom, ktorý chcel vyslobodiť krásnu Fatimu, väznenú Štefanom Zápoľským. Po troch rokoch ťažkej práce studňu vykopal a tak vyslobodil zo zajatia svoju lásku Fatimu.

Omarova studňa 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

5. Centrum mesta

Trenčín má skutočne veľmi pekné a romantické centrum mesta. Nájdete tu množstvo, reštaurácií, kaviarní, či zmrzlinární. Okrem toho sa tu nachádza aj väčšina trenčianskych pamiatok vrátene ikonickej synagógy, či mestkej veže. Je to ideálne miesto na prechádzku, či príjemne strávené popoludnie.

Trenčín Centrum mesta 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

6. Fontána vodníka Valentína

Trenčín neukrýva iba jedno miesto, ku ktorému sa viaže povesť, či leganda. Fontána vodníka Valentína totiž vznikla podľa povesti o vodníkovi, ktorý sa zamiloval do pernikárky Aničky, avšak okrem nej ho v meste nikto iný nemal rád. Jedného dňa chytil Aničkin dom požiar. Vodník vypustil nové pramene vo Váhu, aby dom uhasil a Aničku tak zachránil. To sa mu síce podarilo, ale on sám o život prišiel. Na tom mieste je dnes fontána, z ktorej vodník v intervaloch strieka vodu na okoloidúcich turistov.

Trenćín Vodník 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

 

7. Rímsky nápis na skale

Rímsky nápis na hradnom brale je jeden z najvýznamnejších zachovalých nápisov z rímskej ríše v Európe.  Pravdepodobne je na ňom zmienka o osade Laugariciou v okolí Trenčína. Avšak POZOR, nápis na hradnom brale nenájdete len tak v centre mesta. Musíte ísť do hotela Elisabeth. Tam sa našťastie nemusíte ubytovať, aby ste nápis mohli vidieť, stačí dojsť na recepciu  a tam vás k nápisu buď už budú navigovať, alebo sa necháte viesť smerovými tabuľami.

Trenčín rímsky nápis 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

 

7. Kostol sv. Františka Xaverského

Pravdepodobne najkrajším kostolom v Trenčíne je Kostol sv. Františka Xaverského, ktorý nájdete v historickom centre mesta. Najlepší výhľad naňho ale budete mať počas výstupu cez hradné bralo na Trenčiansky hrad.

Trenčín kostol 300x225 - Trenčín-Čo navštíviť v tomto historickom meste

 

Toto bolo 7 najkrajších pamiatok v historickom Trenčíne. Ak poznáte aj vy zaujímavé miesta v Trenčíne, ktoré sa oplatí navštíviť, tak neváhajte a napíšte ich do komentára. 🙂 Ak rozmýšlate nad návśtevou aj nejakého iného mesta na západnom Slovensku, tak odporúčam aj Nitru, či Bratislavu.