Trnava

Vedeli ste, že Trnava je prezývaná aj Slovenský Rím? Túto prezyvku dostala vďaka veľkému množstvu kostolov, ktoré sa tu nachádzajú. A skutočne, pri pohľade na Trnavu uvidíte množstvo vežiciek, ktoré sem tam vytŕčajú spomedzi budovy. Okrem kresťanských kostolov tam ale nájdete aj známe synagógy a príznačné je pre toto mesto aj veľmi romantické historické centrum. Tu je zoznam 7 miest, ktoré by ste v Trnave mali navštíviť. 

 

1. Mestská veža

Dominantou Trnavy je mestská veža, ktorá je najdôležitejšou stavbou v Trnave. Keď budete v Trnave, určite choďte aj na na vyhliadkovú plošinu, z ktorej sa vám naskytne krásny pohľad na Malé Karpaty a mesto Trnava. Vstupné pre dospelú osobu stojí 3 eurá a výstup určite stojí za to.

Mestka veza 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

2. Synagóga caffé

Práve v Trnave  nájdete jedinečné spojenie histórie a vynikajúcej kávy.  Dajte si kávu, či koláč v Synagóga café a obdivujte krásne priestory dnes už odsvätenej trnavskej synagógy. Po návšteve tohto miesta už zrejme pre vás nebude prekvapením, že práve táto synagóga získala v roku 2010 ocenenie najkrajšej sakrálnej stavby na Slovensku.

Synagoga Trnava 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

3. Katedrála sv. Jána Krstiteľa

Trnava si drží aj jeden svetový rekord, má totiž najvyšší neskorogotický krídlový oltár na svete. Tento svetový unikát nájdete v katedrále sv. Jána Krstiteľa v historickom centre mesta.

Kostol Jana Krstitela 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

4. Súsošie najsvätejšej Trojice

Hneď pod mestskou bránou na Trojičnom námestí, s prekrásnou mozaikovou dlažbou, ktorú vidno hlavne z výšky sa nachádza Súsošie najsvätejšej Trojice. Napriek tomu, že bola po 2. svetovej vojne rozobratá a sochy boli premiestnené do rôznych častí mesta, neskôr sa Trnavčania rozhodli vrátiť ju na jej pôvodné miesto, kde ju nájdete dodnes.

Susosie najsvatejsej trojice 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

5. Synagóga Status quo ante

V  Trnave sa nachádzajú až dve synagógy a jednou z nich je Synagóga Status qua ante. Na konci stredoveku boli kvôli spornému prípadu vraždy dieťaťa z mesta Trnava vykázaní všetci Židia. Ich vyhnanie trvalo viac ako 250 rokov a po jeho zrušení začali v meste Židia znova žiť, pracovať a nakoľko ich počet neustále vzrastal, vznikla aj synagóga.

synagoga1 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

6. Centrum mesta Trnava

Centrum mesta Trnava je skutočne pekné a romantické miesto na vychutnanie si poobednajšej kávy, či osvieženie sa v lete chutnou zmrzlinou. Nájdete tu aj mnoho malých obchodíkov a s orientáciou v’ma pomôže mestká veža, ktorá sa pyšne týči na konci promenády.

Trnava city center 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

7. Kostol sv. Heleny

Tento pekný Kostol sv. Heleny slúžil v minulosti aj ako špitálsky kostolík. Patrí k známym kostolom v Trnave a určite stojí za návštevu. Nájdete ho v historickom centre mesta.

Trnava kostol12 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

8. Bazilika sv. Mikuláša

Ďalším pekným kostolom v Trnave je Bazilika sv. Mikuláša, nie nadarmo je predsa Trnava nazývaná slovenským Rímom. Zaujímavosťou je, že sa tu nachádza jeden z najväčších zvonov v Európe.

Kostol Trnava 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

9. Mestské opevnenie

Voľakedy bolo mestské opevnenie v Trnave tým najväčším v Uhorsku a patrila k veľmi významným stavbám. Dnes sa po nich môžete prejsť do obvode meste a zároveň obdivovať kvalitnú prácu, ktorá tam stojí už od 13. storočia.

Trnava mestske hradby 300x225 - Trnava- slovenský Rím a jeho 9 pokladov

 

Ak vás Trnava zaujala a rozmýšlate aj nad návštevou iných okolitých miest, tak odporúčam Bratislavu, Nitru, či Piešťany.