Urbex-Devínska-Kobyla

Zaujíma ťa urbex a rád objavuješ nové miesta? Potom tvoju pozornosť určite zaujme bývalá raketová základňa v Bratislave! Na svoje si tu prídu nadšenci vojny a aj urbexeri, ktorí môžu preskúmať tamojších 20 unikátnych objektov z obdobia Studenej vojny a sú všetky sprístupnené verejnosti. A kde sa toto jedinečné miesto nachádza? Základňu nájdeš na vrchole Devínskej Kobyly, kam môžeš ísť z Devínskej Novej Vsi, alebo z Dúbravky a ver, že návšteva tohoto miesta skutočne stojí za to. Tak čo, trúfneš si?

Urbex1 300x225 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

urbex9 300x225 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

História

Vojenská raketová základňa na Devínskej Kobyle vznikla v rokoch 1978 až 1983. Nachádzajú sa tam betónové silá, kasárne, bunkre a 4 odpaľovacie rampy s tým, že z toho 1 bola určená iba na tréning. Cieľom tejto základne bola obrana štátov Varšavskej zmluvy pred letectvom a raketami štátov v NATO a na objekte dohromady pracovalo 140 vojakov. Existujú povery, ktoré tvrdia, že na základni sa nachádzali aj rakety s jadrovými hlavicami. Avšak toto tvrdenie bolo s najväčšou pravdepodobnosťou vyvrátené, nakoľko údajne sa zbraňe takého typu na Slovensku nikdy nenachádzali.

urbex bunker 300x225 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

urbex7 300x225 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

Dnes

Dnes základňa chátra a preto sa stala ideálnym miestom pre tzv. urbex. Toto miesto je pre urbxer úplne dokonalé! Atmosféru miesta z prostredia studenej vojny vytvárajú samotné odpaľovacie rampy a prostredie a hlavná budova vyzerá naozaj autenticky. Nájdete tam dokonca pôvodné kachličky s umeleckými motívami a ajkeď je väčšina stien nasprejovaná grafitmi, tak budova dýcha históriou. Základňa je vhodným miestom na výlet nie len pre urbexerov, ale aj pre nadšencov histórie vdetajšieho Československa a na svoje si tu prídu aj obyčajní turisti. Na záver možno len dodať, že záujemci majú možnosť aj vyjsť na strechu budovy, avšak treba upozorniť na to, že bezpečnosť vám tam nikto garantovať nebude.

 

 

Nezabudnite navštíviť aj Rozhľadňu Modlivka

Do prostredia dúbravských lesov je okrem vojenskéj základne zasadená ešte jedna turistická atrakcia. Je ňou 21 metrov vysoká rozhľadňa. Podľa mnohých svojím tvarom pripomína exitický hmyz modlivku. Rozhľadňa leží vo výške 514 metrov na vrchole Devínskej Kobyly. Rovnako ako aj k bunkrom, tak aj k rozhľadni vedie asfaltová cesta, no dá sa ísť aj cez les a to buď z Dúbravky, alebo z Devínskej Novej Vsi. Výstup sa skutočne oplatí. Naskytne sa vám úžasná 369 stupňová panoráma s výhľadom na Bratislavu, ale aj Rakúsko a okolie. Za pekného počasia uvidíte z rozhľadňa okrem iného až na vrch Zohor v Nitre, či na rakúske Alpy. 

Devinska Vyhliadka 300x218 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

Devinska Kobyla vyhlad 300x225 - Zaujíma ťa urbex? Príď sa pozrieť na raketovú základňu v Bratislave!

 

Pevne verím, že Devínska Kobyla vás zaujala a že pokiaľ ste bunkre a Rozhľadňu ešte nenavštívili, tak tak v blízkej dobe urobíte. Či už vás zaujal samotný urbex, alebo miesto ako také, tak Devínska Kobyla je výborý tip na víkendový výlet. 🙂 Ak vás zaujíma, aké pamiatky môžete v Bratislave navštíviť, pozrite si tento zoznam 12 miest v Bratislave.