#zbieramespaky

#Zbieramespaky je iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu. Jej cieľ je úplne jednoduchý, a to zbierať cigaterové ohorky. Prečo to je vôbec dôležité? Možno ste nevedeli, že práve cigaretové ohorky, ľudovo povedané špaky sú najrozšírenejším odpadom na planéte. Ročne ich je údajne na zem pohodených až 1,69 miliárd kilogramov.

V týchto 1,69 miliárd kilogramov sa nachádza až 70 karcinogénnych látok, ktoré škodia rastlinám, živočíchom, ale aj ľuďom. Kanalizáciou sa tieto mikroplasyty dostávajú do vody, ktorú neskôr pijeme a ohrozujeme tak nie len naše zdravie, ale aj zdravie ďalších generácií. Problém cigaretových ohorkov sa teda týka nás všetkých, ako fajčiarov, tak aj nefajčiarov  a práve preto, považujeme cigaretové ohorky za globálnu hrozbu.

motyl a spaky 2 300x225 - #zbieramespaky- Iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu

 

Čisto na porovnanie, ročne je na svete predaných až 6,5 triliónov cigariet. Nepredstaviteľné číslo, však? Možno to bude lepšie takto. Napriek tomu, že jeden ohorok váži úbohých 0,28 gramov, tak váha všetkých cigaretových ohorkov vyprodukovaných za jeden rok je až  1,84 miliónov ton.

Je toto číslo pre vás stále nepredstaviteľné? Skúsme to takto. Videli ste už najväčší mercedes- SUV-GLS? Pretože cigaretové ohorky vyprodukované za rok sa rovnajú až 736 667 takýmto obrovským SUV. Pre tých, ktorým autá nič nehovoria, môžu poslúžiť na porovnanie olympijské bazény.  Ak by sme totiž vyzbierali všetky ohorky vyprodukované ročne, zaplnili by až 2500 takýchto obrovských bazénov. 

Teraz si to už viete predstaviť? Pre väčšinu z nás sú tieto čísla stále pomerne abstraktné a práve to je dôkazom toho, že množstvo špakov predstavuje enormnú záťaž pre našu planétu a pre naše životy.

cigaretts on the beach1 300x225 - #zbieramespaky- Iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu

Aký majú pohodené špaky dopad na prírodu?

Podľa prieskumu organizácie KAB nepovažuje až 77% ľudí cigaretový ohorok za odpad a v dôsledku toho končí tento plastový odpad častejšie na zemi, ako v smetnom koši kam aj patrí. Údajne je každú sekundu odhodených na zem až alarmujúcich 137 000 cigaretových ohorkov. Aký dopad majú tieto špaky na nás, živočíchy a okolitú prírodu?

Ukazovateľom škodlivosti cigaretových zvyškov v prírode je aj fakt, že len jeden cigaretový ohorok hodený do dvoch litrov vody automaticky zabije všetky mikroorganizmy vrátane kôrovcov. Iná štúdia zas umiestila ryby do vody, kde pred tým plávali ohorky, trvalo len 4 dni, kým všetky ryby umreli. Fakt, že cigaretové zvyšky škodia živočíchom je nevyvrátiteľný a najviac tým trpia naše oceány, kde aktuálne pláva až 6 miliárd kusov špakov. Ich plastové filtre (ktoré sú mimochodom aj napriek snahe zachytiť cigaretový decht úplne neúčinné) si ryby, či dokonca vtáky často zamenia s potravou v dôsledku čoho umrú. Nanešťatie aj tie ryby, ktoré prichádzajú do kontaktu s týmito ohorkami a veľmi znehodnocujú rybie mäso sú lovené a slúžia ako potrava pre ľudstvo.

ryby a spaky1 300x225 - #zbieramespaky- Iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu

Okrem živočíchov ale škodí tento odpad aj rastlinám. Prieskumy ukázali, že na miestach, kde boli hodené špaky prestala rásť tráva a rovnako tak to škodí pôde a živočíchom žijúcej v nej. Práve už spomínaných 70 karcinogénnych látok v cigaterách sa cez pôdu dostáva do podzemných vôd a znehodnucuje ju. Najviac zarážajúci fakt ale je, že aj takáto prefiltrovaná špaková voda slúži práve nám ľuďom ako pitná voda. Nazdravie!

Spaky v prírode 300x225 - #zbieramespaky- Iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu

Kedy sa nezodpovední fajčiari poučia?

Kôš naozaj nikdy nie je tak ďaleko, aby fajčiar nemohol ním vyprodukovaný odpad zahodiť  kam patrí. Bohužiaľ mnohým fajčiarom je zbytočné dačo dohovárať, špak hodia na zem ajtak. Nanešťastie takto v dôsledu ľudskej hlúposti zostávjú cigaretové ohorky pohodené na zemi. Okrem toho, že tento odpad výrazne škodí živočíchom a rastlinám, ako je spomenuté vyžšie, má to aj svoje estetické následky. V dôsledku tohto znečistenia vyzerajú naozaj hnusne autobusové zastávky, zem pri lavičkách, parkoviská, chodníky a jednoducho prostredie, v ktorom žijeme. Je to naozaj zašpakovaná a špinavá zem, ktorú tu chceme nechať ako odkaz pre ďaľšie generácie? Musia naozaj turisti spoznať nevyspelosť našej krajiny hneď po vystúpení z vlakovej stanice? Je toto vzor pre druhých, alebo len nekonečná ľudská hlúposť, na ktorú dopláca obyvateľstvo a životné prostredie?!

O čom je projekt #zbieramespaky?

Projekt #zbieramespaky je iniciatíva, ktorá má za úlohu zbierať pohodené cigaretové ohorky za účelom ochrany životného prostredia. Vyzbierať 1,5 litra takýchto špakov trvá približne iba hodinu. Nájdete ich skutočne všade. Najviac ich býva na zastávkach, pod výškovými bytovkami, na parkoviskách, pri lavičkách, či paradoxne pri kontajneroch.

V dôsledku tohto nezodpovedného ľudského správania je nutné konať a postaviť sa za naše životné prostredie. Projekt #zbieramespaky takto zásadným spôsobom pomáha oddialiť závažné dôsledky klimatickej krízy, ktorú bohužiaľ pociťujeme už dnes. Zapojte sa aj vy a pomôžte našej planéte.

Na zbieranie špakov nepotrebujete nič, len rukavice a fľašu na odkladanie vyzbieraných špakov. Odfoťte sa s vyzbieranými špakmi, alebo len samotné vyzbierané špaky a posielajte ich na ssofokles@gmail.com, alebo na instagram @ssofokles. Prípadne  pridávajte fotky na sociálne siete s hashtagom #zbieramespaky a motivujte aj vašu rodinu a priateľov.

Doteraz bolo vďaka tejto iniciatíve vyzbieraných až 57L špakov. Koľko ich ešte dokážeme vyzbierať? Posielajte fotky a uvedené číslo vyzbieraných špakov sa bude neustále zvyšovať. (aktualizované 1x týždenne)

 

Zatiaľ vyzbieraných: 57L špakov

Pevne veríme, že sa Vás zapojí čo najviac. Veľa zdaru!

zbieramespaky 300x225 - #zbieramespaky- Iniciatíva, ktorá pomáha zvrátiť globálnu krízu

Zaujíte sa o udržateľný spôsob života a radi by ste boli viac eko? Tu máte 10 tipov ako byť eko, ktoré poznáte, ale neriadíte sa nimi, ktoré vám pomôžu stať eco-friendly.