Venice25 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky

Benátky patria k celosvetovo presláveným mestám. Vďačia za to zaujímavou spleťou kanálov po ktorých sa v celých Benátkach plaví presne 400 gondól,  farebnému karnevalu kde sa môžete pokochať detailne vypracovanými maskami, alebo nádherným námestím sv. Marka, ktoré býva každým rokom celé zaplavené.

Doprava

Benátky sa nachádzajú na severe Talianska. Cesta autom zo Slovenska trvá menej ako 10 hodín (záleží od toho odkiaľ presne cestujete). Obľúbenými sú ale aj autobusové zájazdy na jeden či dva dni, ktoré sú takisto finančne pomerne výhodné. Pre tých pohodlnejších cestovateľov sú v ponuke samozrejme aj letecké zájazdy. Určite sa na hoteli spýtajte na najbližšiu cestu do mesta, keďže práve tam vám vedia dobre poradiť a zvyčajne si už priamo na hotelovej recepcii môžete zakúpiť lístky na autobus. Pokiaľ ste prišli autom, podľa parkoviska zavisí, či sa do centra dostanete pešo, alebo pomocou lodičiel, ktoré v Benátkach premávajú bežne, ako u nás električky.

Ubytovanie

Ubytovacích zariadení nájdete v okolí mesta skutočne dostatok. Osobne vám odporúčam vyberať si hotel cez booking.com keďže tam nájdete aj hodnotenia zákazníkov a iné dôležité informácie.

Benátky v sebe ukrývajú množstvo pamiatok

Benátky ako historické mesto bolo veľmi rozvinuté už v 15. storočí, kedy prekvital obchod. Bolo tam vybudovaných množstvo obdivuhodných stavieb ako napr. Chrám sv. Marka, ktorý sa nachádza na tiež veľmi známom Námestí sv. Marka.

Nájdete tu aj takmer 100 metrov vysokú vežu Campanilu, a Dóžov palác, ktorý dnes slúži aj ako múzeum.Toto všetko na jednom a tom istom námestí, ktoré býva v časoch povodní celé zaplavené a turisti sa tam môžu pobybovať na umelo vytvorených chodníkov.

Venice5 300x225 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky
Pohľad na Campanilu a Dóžov palác

Vzhľadom na to, že Benátky sú popretkávané rôznymi kanálmi, ako napríklad tým najznámejším, Canalom Grande, musí sa tam nachádzať aj mnoho mostov. Tým najmonumentálnejším je Ponte di Rialto a týči sa práve nad spomínaným kanálom.

Venice 10 300x225 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky
Ponte di Rialto

 Známy je aj Most vzdychov. Ten voľakedy patril k miestnemu väzenie a hovorí sa, že zakaždým, keď odsúdení väzni cez most prechádzali tak hlasno vzdychali. A tak získal svoje meno.Veľmi obľúbený pohľad na Benátky (viď. nižššie) si môžete vychutnať aj z mosta Ponte dell’Accademia, ktorý je známy aj tým, že naňho páry zavesujú zámky, symbolizujúce lásku medzi nimi.

Venice12 300x225 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky
Pohľad na Canal Grande z Ponta dell’Academia

ZAUJÍMAVOSTI

Skutočne výnimočnou udalosťou, ktorú treba aspoň jedenkrát v živote vidieť a teda aj zažiť je benátsky karneval. Ten sa koná každý rok vo februári a je známy po celom svete. Môžete tam vidieť ľudí prezlečených do prekrásnych kostýmov, často predstavujúce benátsku spoločnesť v minulosti.

K obľúbeným atrakciám Benátok patria jednoznačne aj  gondoly.Tých sa v tu nachádza presne 400. No neznie to zaujímavo pracovať ako taký gondoliér? Celý deň prevážať turistov v peknom kostýme, po krásnom meste a zarábať pritom peniaze. (jedna krátka plavba stojí min. 80 eur). Pravdou ale je, že pokiaľ ste sa nenarodili do gondolierskej rodiny tak žiadneho gondoliera robiť nemôžete a okrem vlastnej gondoly potrebujete na toto povolanie dokonca aj školu.

IMG 1554 1 300x262 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky
Karneval

Muránske sklo je sklo, známe pre Benátky, kde sa ja vyrába. Nájdete ho v každom obchode so suvenírmi. Ajkeď vám však predavač ukáže certifikát o pravosti produktu, v skutočnosti bola daná vec v Benátkach iba zoskladaná a tak majú podnikatelia právo hovoriť a predávať výrobky ako pravé. Ajkeď sa teda nie vždy jedná o pravé meránske sklo, sú výrobky z nich skutočne krásne a ako suvenír sa z toho učite budete ešte dlho tešiť.

Venice collage2 300x225 - Pamiatky, gondoly, ale aj karneval- to všetko ponúkajú Benátky

Benátky sú celosvetovo známe mesto a teda aj veľmi intenzívne navštevované turistami. Jedného dňa budú bohužiaľ pod vodou. Ajkeď zostáva od tejto katastrofy ešte pomerne dlhý čas, tak návštevu nemusíte odkladať. Pevne verím,že vás svojou jedinečnosť ohromí tak ako mňa a navštívite ho kľudne aj niekoľkokrát. Určite sa máte na čo tešiť.

Pokiaľ vás Benátky, zaujali, tak si prećítajte aj o iných úžasných miestach Talianska.