Navštívte Bojnický zámok

Slovensko je známe ako krajina s veľký počtom hradov a zámkov. Nájdete tu aj mnoho kaštieľov, či zrúcanín, toto je zoznam 10-tich najkrajších hradov a zámkov na Slovensku. Koľko z nich ste už stihli navštíviť?

1. Mestský hrad v Banskej Bystrici

The town castle is the dominant feature of the town of Banská Bystrica. It is located next to the main square called SNP Square. This castle can rightly be considered one of the most beautiful monuments in the wider area. If you want to see the city castle from the best angle, be sure to go to the clock tower. The view from here is great not only for the castle, but also for the historic city center.

Banská Bystrica 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Mestský hrad

2.Trenčiansky hrad

História Trenčianskeho hradu siaha až do čias rímskej ríše. Nájdete tam dokonca aj rímsky nápis na hradnom brale (ten môžete vidieť z hotela Alžbeta). Naštastie ale nemusíte byť v hoteli ubytovaní, aby ste sa naň mohli ísť pozrieť. Trenčiansky hrad je tiež známy povesťou o Omarovej studni, ktorú kopal 7 rokov, aby vyslobodil svoju milovanú Fatimu. Túto studňu môžete vidieť na vlastné oči, hneď po vstupe do hradného areálu.

Hrad Trenčín 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Trenčiansky hrad

3.Oravský hrad

 Oravský hrad, nájdete v obci Oravský Podzámok, neďaleko Dolného Kubína. Tento hrad je dominantou oravského regiónu a určite hodný návštevy. Verejnosti je samozrejme sprístupnený a konajú sa tam pravidelné prehliadky.

Orava castle 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Oravský hrad

4.Bratislavský hrad

Často sa hovorí, že hrad v hlavnom meste Slovenska pripomína so svojimi štyrma vežičkami obrátený stôl. Veľký význam mal už v minulosti, keďže v tomto hrade zvykla byť ubytovaná uhorská panovníčka Mária Terézia, počas jej pobytov v Bratislave. Pokiaľ sa chcete dozvedieť viac o iných pamiatkách v Bratislave, kliknite sem.

Bratislava pic 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku

5. Spišský hrad

Spišský hrad je najväčší hrad na Slovensku a od roku 1993 je zapísaný v svetovom dedičstve UNESCO. Určite odporúčam ísť aj na prehliadku zámku, nakoľko je veľmi zaujímavá a veľa sa o hrade dozviete.Napríklad aj to, že miesto, sa pýši omnohom dávnejšou históriou ako si myslíte.. Konkrétne, bolo toto miesto obývané už v období neolitu.

Spišský hrad 300x218 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Spišský hrad

 

6.Bojnický zámok

Hrady a zámky nájdeme na Slovensku skutočne v hojnom počte. Len máloktorý zámok  je ale tak romantický ako ten Bojnický. Svojou architektúrou dokonca pripomína krásny zámok Neuschwanstein v bavorských Alpách.

bojnický zámok 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku

 

7. Levický hrad

Z Levického hradu, ktorý bol postavený v 13. storočí sa dnes už bohužiaľ zachovali iba ruiny. Ja si ale stále myslím, že je hodný videnia. Východná bašta je dnes využívaná ako čajovňa a v areáli sa nachádza aj renesančný kaštieľ.

IMG 4228 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Levický hrad

 

8. Zvolenský hrad

Zvolen patrí k najstarším mestám Slovenska. Dominantou mesta je Zvolenský hrad a vďaka svojim štyrom vežiam pripomína ten Bratislavský. Pokiaľ sa chcete o Zvolene dozvedieť viac, prosím kliknite sem.

Zvolen hrad kópia 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku

9.Devín

Rovnako ako na hrade Červený Kameň, tak aj na Devíne sa často konajú rôzne akcie vrátane hradných slávností. Devín sa takisto nachádza v krásnom prostredí, a teda tam môžete ísť napríklad na prechádzku popri Dunaji. Určite dobrý tip na výlet.

Hrad Devín 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku
Hrad Devín

 

10. Smolenický hrad

Smolenický zámok nájdete v obci Smolenice. Zámok obklopuje romantický park, akurát vhodný na prechádzku. Hrad je sprístupnený pre verejnosť a vystúpiť môžete aj na hradnú vežu, kde si vychutnáte prekrásny výhľad na trnavský kraj.

Smolenicky zámok 1 300x225 - 10 najkrajších hradov a zámkov na Slovensku

 

Naozaj vidno, že aj Slovensko patrí ku krajinám, ktoré majú turistom čo ponúknuť. Môžeme sa pýšiť krásnou prírodou, peknými mestami a množstvom hradov a zámkov. Ktorý sa vám páči najviac?