10-najkrajších-kostolíkov-na-Slovensku

Slovensko je krajina množstva hradov, zámkov, ale aj pekných kostolíkov.  Tých na Slovensku vôbec nie je málo, konkrétne ich tu nájdete až 4125 a to od najmenšieho slovenského kostolíka v Trnave v mestkej časti Tulipán, až po Dóm sv. Martina, najväčší kostol n Slovensku, kde okrem iného bola korunovaná Mária Terézia. No a tu je zoznam tých 10 najkrajších, ktoré sa určite oplatí navštíviť. Nech sa páči.

1. Modrý kostolík-Bratislava

Modrý kostolík, alebo Kostol svätej Alžbety je nepochybne najkrajší kostolík Bratislavy. Turistov zaujme vďaka svojej svetlomodrej farbe. Pravidelne sa tu konajú bohoslužby a ináč toto miesto je ideálnym spotom pre instagramových fanúšikov.

 

Modrý kostolík1 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

2. Bardejovský drevený kostolík východného obradu Ochrany Bohorodičky

Tento pekný drevený kostolík nájdete v bardejovskom skanzene, ktorý je situovaný hneď vedľa známych Bardejovských kupeľov. Pôvodne bol postavený v Mikulášovej a tamojšie pôvodné ikonostasy patria k tým najzachovalejším na Slovensku, avšak momontálne sa nachádzajú v Šarišskom múzeu v Bardejove.

Bardjov drevený kostolík1 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

3. Kostol Premenenia Pána-Špania Dolina

Tento kostol je dominantou celej obce a bol postavený v roku 1254. Dostanete sa k nemu z parkoviska po 180tich krytých schodoch. Avšak najlepší zážitok budete mať z tejto historickej pamiatky, ak sa na ňu pozriete z tamojšej vyhliadky Halda Maximiliána.

Špania Dolina2 1 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

4. Dražovský kostolík-Nitra

Kostol svätého Michala Archanjea, alebo Dražovský kostolík je najstarší románsky kostolík na Slovensku. Bol postavený už v 11. storočí. Nájdete ho v mestskej časti Dražovce. Pokúka úžasnú romantickú atmosféru s výhľadom na Nitru a okolie. Podľa legendy sa tu zjavila Panna Mária pozerajúca na steny kostola. Dedinčania si vtedy uvedomili, že zanechali kostol v schátranom stave a tak prešiel kostolík viacerými rekonštrukciami.

DRAŽOVCE 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

 

5. Kalvária a kostolík, Banská Štiavnica

Banskoštiavnická kalvária je považovaná za jednu z najkrajších na Slovensku. Pozostáva z dvadstiatich dvoch sakrálnych stavieb. Na vrchu kopca nájdete výrazný červený kostolík, odkieľ je prekrásny výhľad nie len na Banskú Štiavnicu, ale aj na ale aj na okolité Štiavnické vrchy. Príroda v Bansko-bystrickom kraji je skutočne prekrásna a ajkeď výstup na kalváriu vám dá trocha zabrať,za ten výhľad sa to oplatí.

Kalvária1 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

6. Nový evanjelický kostolík v Kežmarku

Tento protestantský kostol bol vybudovaný iba nedávno. Jeho sýta červená farba vám udrie hneď do očí a tak túto obrovskú stavbu môžete vidieť už z diaľky. Napriek tomu, že tento kostolík sa neteší na Slovensku obvzlášť veľkému počtu turistov, jeho neovyklá farba a architektúra dodáva kostolu veľmi zaujímavý vzhľad a tak si aj Nový evanjelický kostol v Kežmarku zaslúži priečku v tomto rebríčku.

Kežmarok kostol 300x230 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

7. Mestký hrad-Banská Bystrica

Z tzv.  hodinovej veže v Banskej Bystrici na Námestí SNP si môžete užiť krány výhľad na Mestký hrad. Je to dominanta Banskej bystrice. Hrad bol postavený už okolo 12.-13. storočia. Dnes sa v dolnej časti hradu nachádza reštaurácia s kaviarňou. Hneď za ním sa nachádza aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Banská Bystrica 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

8. Synagóga v Lučenci

Synagóga v Lučenci je jednou z najvýznamnejších pamiatok mesta. Možno na prvý pohľad nepôsobí ako veľmi zaujímavá stavba, v minulosti patrila k veľmi významným synagógam na Slovensku a tak ak sa chystáte do Lučenca, nezabudnite sa zastaviť aj pri tejto pamiatke.

Lučenec Synagóga 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

9.  Hronsek-jeden z UNESCO drevených kostolíkov

Kostolík Hronsek sa nachádza neďaleko Banskej Bystrice a spolu so zvonicou patrí k skutočným unikátom Slovenska, vďaka čomu sa zapísal do zoznamu UNESCO. Zaujímavosťou je, že podmienkou výstavby Hronseku bolo nepoužiť ani jeden kovový prvok, takže  že jediný materiál, ktorý bol na stavbu tochto kostolíka použitý bolo drevo.

 

Hronsek 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

10. Hronský Beňadik-jeden z kostolíkov s historickým významom

Kostol Hronský Beňadik v rovnomennej obci Hronský Beňadik je benediktínsky chrámový koplex postavený v roku 1075. Kostol mal veľký význam hlavne v stredovekom Uhorsku a tak patrí dodnes Hronský Beňadik k významným kostolom na Slovensku.

Hronská Beńadik 300x225 - 10 najkrajších kostolíkov na Slovensku

 

Tak ktorý zo spomínaných kostolíkov a kostolov sa vám páčil najviac? 🙂