Positano-Taliansko

O Neapole sa hovorí, že to je najšpinavšie mesto Európy. Na druhej strane len hodinku cesty odtadiaľ nájdete tie najkrajšie európske pobrežia a pláže. Oplatí sa teda Neapol navštíviť? Rozhodne áno! Okrem historických Pompejí môžete navštíviť aj romantické amalfské pobrežie, či jednu z najkrajśích staníc metra na svete.

1. Pompeje

Len hodinku vlakom od Neapolu leží jedno z najvýznamnejších historických miest. Legendárne Pompeje poznajú všetci, avšak nie každý sa môže pochváliť, že ich aj skutočne videl. Pri návšteve Neapola si nesmiete nechať ujsť túto jedinečnú príležitosť. V Pompejách nájdete ruiny mesta, rôzne zachovalé predmety, či dokonca odliatky tiel po erupcii sopky Vezuv z roku 79 n.l.

Pompeii2 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

2. Positano

Positano je asi najznámejšie mestečko na krásnom Amalfskom pobreží. Leží uprostred hôr na skalnatých útesoch a predstavuje dokonalý zážitok pre milovníkov mora a mestského turizmu. V mestečku je mnoho kaviarní a reštaurácii a nakoľko je Positano maximálne fotogenické, tak perfektný výhľad budete mať naň asi z každého uhla.

Positano1 1 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

 

3. Capri

Capri je ostrov v Neapolskom zálive a napriek tomu, že nemá piesočné pláže,  tak turisti si Capri obľúbili pre jeho hornaté okolie, ktoré umožňujú prekrásny výhľad na skalnaté pobrežie tohto ostrova v Neapolskom zálive. Nenechajte si ujsť výstup na Monte Solaro, vrch, ktorý siaha až do výšky 560 m.n.m. a vedie naň aj lanovka.

Capri 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

4. Procida

Ostrov Procida patrí k menej známym ostrovom v južnom Taliansku. Nadchne vás svojimi farbami a romantickou atmosférou ostrova. Na Procide sa nachádza aj pláž s čiernym pieskom a teda na svoje si tu prídu aj záujemci o kúpanie. Ostrov je však skutočne malý a na jedho prejdenie vám postačí necelý deň.

Procida1 1 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

5. Toledo metro station, Neapol

Kto by povedal, že práve stanica metra môže byť krásnou turistickou atrakciou. Tá v Neapole je skutočne výnimočná a oplatí sa ju navštíviť. Zástavka metra Toledo, sa nachádza na linke číslo 1 a patrí k najnavštevovanejším miestam v Neapole a v rebríčkoch najkrajších staníc metra na svete zvykne obsadiť druhé a niekedy aj prvé miesto.

Toledo metro station 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

6. Galleria Umberto I, Neapol

Galleria Umberto I je nákupná galéria v srdci Neapola. Je náramne podobná galérii Vittorio Emanuele II v Miláne a to z toho dôvodu, že moderné prvky boli do týchto galérii pridané tou istou osobou-architektom Emanuelom Roccom. Dnes je táto galéria jednou z najnavštevovanejších turistických atrakcií v Neapole a okrem nákupou sa tu môžete zastaviť aj na chutný obed, či večeru.

Galleri Umberto I 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

7. Banksyho obraz Madonna con la Pistola, Neapol

Meno Banksy pozná už vo svete skoro každý. Pouličný umelec, ktorého identita je dodnes neznáma vytvára miliónové diela po celom svete. Jedno z nich nájdete práve v Neapole. Dielo ,,Madonna con la Pistola” znárorňuje sväticu s pištolou nad jej hlavou. Najpravdepodobnejšou interpretáciou tohto diela je poukázanie paradoxné spojenie katolíckeho obyvateľstva s vysokou mierou kriminality v meste.

Banksy 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

8. Piazza del Plebiscito, Neapol

Námestie plebiscitu dostalo svoje špecifické pomenovanie práve podľa skutočného plebiscitu, ktorý sa odohral v roku 1860 a z Talianska sa tak vďaka nemu stalo kráľovstvo. Námestie lemujú stĺpy masívneho kostola San Francesco di Paola, pripomínajuci rímsky Pantheón. Oproti nemu sa nachádza kráľovský palác. Toto námestie nájdete v historickom centre Neapolu a hneď vedľa je aj známa galéria Umberto I.

Piazza plebisco 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

9. Vezuv

Odvážite sa vystúpiť na Vezuv, ajkeď to je jedna z najnebezpečnejších aktívnych sopiek vo svete? Napriek tomu, že je Vezuv stále aktívny, tak v jeho okolí žijú až 3 milióny ľudí. Najznámejšia erupcia tejto sopky v roku 79 n.l. pohltila slávne mesto Pompeje a aj mnohé ďaľšie. Dnes majú turisti možnosť objednať si fakultatívny zájazd na vrchol tejto sopky. Autobus vás avšak nedopraví až na samotný vrchol Vezuvu a preto si treba posledných 30 min k vrcholu vyšlapať. Výstup avśak nie je vôbec náročný a zvládnu ho aj rodiny s ďeťmi.

Vezuv2 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

10. Castel Nuovo

Castel Nuovo je stredoveký hrad, ktorý v minolosti slúžil ako sídlo kráľovskej rodiny. Nachádza sa v blízkosti historického centra mesta na pobreží Neapolského záliva. Patrí k najstarším pamiatkám v meste, a preto by aj táto pamätihodnosť mala figurovať na zozname miest, ktoré treba v Neapole navštíviť.

Castel Nuovo 300x225 - Neapol- 10 miest, ktoré by ste mali navštíviť

Ak by vám spomenuté pamiatky a miesta nestačili navštíviť môžete zavítať aj na ďaľšie miesta na Amalfsom pobreží. Okrem samotného Positana je krásne aj Amalfi, či Sorrento. A ak vás najviac lákajú ostrovy tak skúste neďalekú Ischiu a jej liečivé pramene. Ak sa hystáte na roadtrip a zaujímajú vás aj okolité mestá, ktoré možno navštíviť, tak určite odporúčam Rím a Bari, nakoľko obe tieto krásne mestá sa od Neapolu nachádzajú iba 3 hodiny jazdy autom.