Banská Bystrica

Banská Bystrica je mesto na strednom Slovensku. Nájdete tam veľa zaujímavých miest o ktorých mnohí ľudia nevedia a vôbec netušia, že aj Banská Bystrica toho pre cestovateľov veľa ponúka. Čo presne by ste mali v Banskej Bystrici vidieť sa dozviete v tomto článku.

Zaujímavé miesta

Námestie SNP

Pravdepodobne najznámejším miestom v Banskej Bystrici je Námestie SNP. Nájdete tu mnoho farebných domov, kostolov, krásnu fontánu a rôzne budovy úradov. Dominantou námestia je ale Hodinová veža, ktorá v minulosti slúžila ako mučiareň. Dnes tam nájdete informačné centrum a tiež môžete ísť na vrch veže odkiaľ sa vám naskytne úžasný pohľad na celé námestie ako aj na okolité strany.

Banská bystrica Námestie SNP1ä 300x225 - Banská Bystrica-Prečo by se mali Banskú Bystricu navštíviť?

Mestký hrad-Banská Bystrica

Aj zo spomínanej hodinovej veže si môžete užiť krány výhľad na Mestký hrad. Je to dominanta Banskej bystrice. Hrad bol postavený už okolo 12.-13. storočia. Dnes sa v dolnej časti hradu nachádza reštaurácia s kaviarňou. Hneď za ním sa nachádza aj Kostol Nanebovzatia Panny Márie.

Banská Bystrica 300x221 - Banská Bystrica-Prečo by se mali Banskú Bystricu navštíviť?

Múzeum SNP

Múzeum SNP sa nachádza práve v Banskej Bystrici. Pre tých, čo sa chcú o Slovensku v časoch svetových vojen dozvedieť viac, určite odporúčam toto múzeum navštíviť. Exponáty rôznych dopravných prostriedkov z I. a II. svetovej vojny nájdete aj vo vonkajšej časti múzea, ktorá je bezplatne prístupná verejnosti. Uvidíte tam tanky, parnú lokomotívu či dokonca vojenské lietadlo.

Múzeum SNP 300x225 - Banská Bystrica-Prečo by se mali Banskú Bystricu navštíviť?
Múzeum SNP

Vrch Urpín

Vrch Urín siaha až do výšky 510 m.n.m. Po výšľape na vás bude čakať pekná kalvária s malou fontánkou na pitnú vodu. Hneď za ňou sa rozprestiera široká lúka, kde si po náročnom výšľape môžete rozprestrieť piknik a dopriať si zaslúženú pauzu. Pre tých, čo po turistike naozaj priahnu tu je aj 3,6 km dlhý náučný chodník.

BB Urpín 300x225 - Banská Bystrica-Prečo by se mali Banskú Bystricu navštíviť?
lúka na vrchole Urpínu

 

Sadnite si na kávu

Zaujímavé miesta v Banskej Bystrici už máte za sebou tak prečo si nedopriať dúšok kávy..? V meste nájdete samozrejme množstvo kaviarní, avšak je tu jedna naozaj špeciálna. Kaviareň Rozprávka je skutočne čarovné miesto. Ako už jej meno hovorí, pripomína detskú rozprávku a to hovorím o jej architektúre. V kaviarni má všetko nepravideľný tvar a farebnú výzdobu, čo pôsobí skutočne jedinečne.

BB kaviareň 300x225 - Banská Bystrica-Prečo by se mali Banskú Bystricu navštíviť?
Kaviareň Rozprávka

Kde nakupovať?

V Banskej Bystrici sa nachádza jedno veľmi moderné nákupné centrum- Europa. Zoznam tamojších obchodov nájdete tu.

Dúfam, že vás tento článok aspoň troha inšpiroval k návšteve Banskej bystrice, nakoľko ja si stále stojím za tým, že je dobré podporovať aj naše malé Slovensko a Banská Bystrica za návštevu naozaj stojí.

Pokiaľ sa zaujímate aj o návštevu iných slovenských miest, odporúčam prečítať si napríklad článok o Bratislave či Trnave.