Budapešť-parlament

Budapešť, hlavné mesto Maďarska, sa pýši bohatou históriou a kultúrou. Vzniklo spojením doposiaľ troch samostatných miest a to Budína, Starého Budína a Pešti. Dnes tu môžete obdivovať množstvo úžasných pamiatok, tu je zoznam 12tich najlepších.1.Parlament

Maďarský parlament je impozantná stavba nachádzajúca sa na brehu rieky Dunaj. Patrí k najstarším vládnym budovám v Európe. Dnes je parlament symbolom Maďarska a patrí k najnavštevovanejším miestam v celom meste.

Budapešť parlament 300x188 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

2.Rybárska bašta

Ajkeď nie je rybárska bašta medzi pamiatkami až tak známa, jedná sa o skutočne zaujímavý pamätník. Skladá sa zo siedmych vežičiek, ktoré symbolizujú kedysi vládnúcich siedmych panovníkov. Rybárska sa volá preto, lebo v minulosti na tomto mieste stál rybí trh. Z rybárskej bašty si tiež môžete vychutnať prekrásny výhľad na Pešť.

fishersman bastionň 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

3.Topánky pri Dunaji

Na brehu Dunaja nájdete pamätník, ktorý v nejednom človeku vyvolá smútok. V čosoch druhej sv. vojny tu boli Židia o seba navzájom zväzovaní reťazami, pričom jeden z nich bol zastrelený a pri páde stiahol so sebou všetkých ostatných do Dunaja. Takýmto tragickým spôsobom šetrili Nemci náboje. Ešte pred zastrelením si museli všetci vyzuť topánky, ktoré boli následne predané. Na tomto mieste nájdete dnes takýto symbolický pamätník.

Shoes on Danube 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

4.Szimpla Kert

Jednou z naozaj najzaujímavejších miest v Budapešti sú ruinové bary Szimpla Kert. Tieto bary boli zničené počas vojny, avšak dnes sú renovované v skutočne netradičnom štýle. V Szimpla Kert sú steny dekorované predmetmi ako napríklad plyšovými hračkami, starými hudobnými nástrojmi či rôznymi nápismi. Namiesto sedačiek si sadnete napríklad do starej vane a stretnete sa tam s predmetmi, ktoré by ste v klasických baroch hľadali asi len ťažko.

Szimpla Kert1 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

5. Matthias Church

Asi najkrajším kostolom v Budapešti je Matiášov chrám, pomenovaný podľa Mateja Kovína. Na tomto kostole je zaujímavá hlavne jeho architektúra a to pre jeho nezvyčajné dve veže, ktoré nemajú symetrickú výšku ako väčšina kostolov a chrámov.

matthias church1 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

6. Chain Bridge

Reťazový Széchenyiho most, či Chain bridge je najznámejší budapeštiansky most. Ako jeden z ôsmych mostov spája Budu a Pešť.

chain brige1 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

7. Budapest Eye

Kto by bol povedal, že nielen Londýn, ale aj Budapešť má svoje oko. Toto ruské koleso síce nie je tak veľké ako to londýnske, avšak za návštevu určite stojí.

Budapest eye2 300x210 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

8. Bazilika sv. Štefana

Bazilika sv. Štefana je jednou z najvýznamnejších chrámov v Budapešti, je pekná z vonka ako aj z vnútra. Pekný pohľad na ňu budete mať z ulice Zrínui, ktorá bola práve vďaka tomututo pohľadu neraz označená ako jedna z najkrajších ulíc sveta.

San stephans Basilica 300x224 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

9. Buda Castle

Skutočne krásny výhľad na celú Budapešť budete mať z Budínskeho hradu, historického sídla uhorských panovníkov. Zaujímavé je tiež, že pod týmto hradom bolo nájdené podzemné bludisko s archeologickými nálezmi starými až 350 000 rokov.

Budapalast2 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

10. Synagóga

Veľká synagóga či synagóga v ulici Dohány je najväčšia synagóga v Európe a jedna z najväčších na svete. Nájdete tam aj židovský cintorín či pamätník v podobe veľkej kovovej vŕby, ktorá má na svojich lístkoch vyrezané mená obetí Židov.mešita 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

11. Tropikárium

Jedno obrovské morské akvárium má aj Budapešť. Nájdete tam hneď niekoľko žralokov a okrem akvárii s morskou ako aj sladkovodnou faunou vstúpite aj do dažďového pralesa kde uvidíte aligátorov a každú štvrť hodinu tam hromí a prší.

Tropicarium5 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

 

12. Andrássy ut.-nákupy

Najznámejšou nákupnou ulicou v Budapešti je Ándreassy utza (z maď. ulica). Tam nájdete moderné a luxusné módne značky. Okrem toho patrí Andrássy ut. aj k svetovému dedičstvu UNESCO a pod ňou sa tiahne metro, ktoré sa radí k prvým metrovým linkám v Európe.

andreasyy 300x225 - Budapešť- 12 najkrajších pamiatok a atrakcií

 

Tak to bolo 12 najzaujímavejších pamiatok a atrakcií v Budapešti.

Pokiaľ máte záujem aj o návštevu iných úžasných miest v okolí Budapešti tak určite odporúčam prírodný úkaz v Égerszalóku- Soľný vrch.