Istanbul-Ortaköy-Mosque

Istanbul je skutočným unikátom medzi veľkomestami. V minulosti známy ako Konštantínopol, či Carihrad si dodnes zachoval svoju orientálnu kultúru. Mešity, turecká káva, či chaos na tureckých bazároch, to všetko je neodmysliteľnou súčasťou tejto metropoly. Istanbul sa ročne teší návšteve až cez 12 miliónov turistov, ktorí zavítajú do mešity Hagia Sofia, Grand bazaaru-najväčšieho bazáru na svete, a alebo si jednoducho prídu vychutnať kultúrmy zážitok, ktorý Istanbul ponúka na skutočne vysokej úrovni. V tomto článku nájdete zoznam miest, ktoré v Istanbule musíte bezpodmienečne vidieť.

 

1.Modrá mešita-Mešita sultána Ahmeta

Mešita sultána Ahmeta dostala prezývku Modrá mešita, podľa svetlo-modrých dlaždíc, ktoré kupolu zdobia. Má šesť minaretov. Toto číslo je odôvodnéné nedorozumením medzi sultánom a jeho architektom. Hovorí sa, že sultán chcel, aby  špičky minaretov boli pozlátené, avšak nakoľko by sa tak nemohli náklady na stavbu zmestiť do stanoveného rozpočtu, rozhodol sa architekt prepočuť slovo zlato (,,altin“) a zameniť ho za slovo ,,alti“, čo znamená šesť.

Modrá mešita  300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

2. Palác Topkapi

Palác Topkapi je jednou z najnavštevovanejších pamiatok v Istanbule. Tento impozantný chrámový komplex svedčí o veľkom bohatstve osmánskej ríše. Žilo tu až 40 000 ľudí a stavbu zdobí nespočetné množstvo orientálnych ornamentov. Známy je aj sultánov hárem, ktorý je takisto sprístupnený návštevníkom. V háreme žilo až 2000 dievčat, ktoré boli chránené armádou eunuchov. Tie sa tu mali vzdelávať v hudbe, tanci a umení. Len pár sultánových obľúbenkýň však smelo priniesť na svet jeho potomkov. Vrámci Topkapi paláca je práve farebne zdobený hárem obľúbenou atrakciou pre turistov.

Adresa: 34093 Fatih/İstanbul

 

TOPKAI 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

 

3. Hagia Sofia, Istanbul

Chrám Hagia Sofia, často prekladaný ako Chrám Božej múdrosti je dôkazom jedinečnosti byzantskej architektúry. Pôvodne kresťanský chrám bol postavený za vlády rímskeho cisára Justiniána I., ktorý osobne dohliadal na priebeh stavby takmer každý deň. Až v 15. storočí bol chrám prestavaný na mešitu a dnes slúži ako múzeum.

Hagia Sofia 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

4. Ortaköy Mosque, Istanbul

Ikonická mešita menom Ortaköy sa pýši na brehu Bosporu a síce nepatrí k najväčším, za to k najkrajším mešitám v celom Istanbule a možno aj v celom Turecku. Táto mešita sa nenachádza v historickom centre mesta a človek sa musí skutočne trocha prejsť, aby ju videl. Pohľad ale skutočne stojí za to a hlavne počas západu slnka.

Adresa: Büyük Mecidiye Camii (Ortaköy Camii)

Istanbul Koroday 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

 

5. Rainbow steps, Istanbul

Istanbul je ako stvorený pre milovníkov farieb. Jedným z menej známych, avšak za to veľmi zaujímavých gemov tohto mesta patria aj dúhové schody, inak nazývané Rainbow steps. Tých nájdete v Istanbule nie len jedny, ale hneď niekoľko. Niektoré boli premaľované sivou farbou a pôsobia na návštevníka pochmúrne, no iné sa pýšia sýtymi farbami dúhy.

V prípade, že sa vám nechce prehľadať celé mesto, len pre to aby ste ich našli, tu píšem aj konkrétnu adresu schodov vyobrazených na obrázku: Pürtelaş Hasan Efendi, Salı Pazarı Ykş. No:2, 34427 Beyoğlu/İstanbul, Turecko 

Istanbul Rainbow steps 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

6. Galata tower, Istanbul

Galatská veža, inak známa aj ako Kristova veže je jednou z dominánt Istanbulu. Týči sa na kopci v mestskom obvode Beyoğlu. Významnú úlohu zohrávala už v byzanskom období, kedy bola aj najvyššou stavbou mesta. Dnes môžu turisti navštíviť vežu aj zvnútra kde sa nachádzajú krásne reštaurácie s výhľadom na mesto, alebo jednoducho ísť na výhliadkovú plošinu.

Galata tower 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

7. Istanbul- Balat

Jednou z najfarebnejśích štvrtí Istanbulu je poemerne rozlahlá oblasť menom Balat. Možno sa na prvý pohľad zdá, že táto štvrť  je jedným z highligtov Istanbulu, avšak pravda je taká, že Balat je veľmi chudobná štvrť a od bohatetého centra mesta má veľmi ďaleko. Napriek tomu sa zoskupenie farebných domov v tejto štvrti zaradilo k vyhľadávaným destináciam a ani pred turistami nezostáva táto romantická štvrť skrytá.

Adresa: Balat Mahallesi, Kiremit Cd. No:28, 34087 Fatih/İstanbul, Turkey

Istanbul Balat 300x222 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

8. Bospor bridge, Istanbul

Istanbul je unikátne mesto nie len vďaka jeho histórii, ale aj vďaka tomu, že leží na dvoch kontinentoch a nimi sú Európa a Ázia. Tieto kontinenty spája bosporský most, ktorý je dlhý až 1,5 km. Prejsť sa na druhú kontinent počas prechádzky bohužiaľ možné nie je. Most nie je vybavený pre chodcov a na ázijskú stranu sa musíte dostať autom. POZOR: Je potrebné platiť clo.

Bospor bridge Istanbul 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

 

9. Grand bazaar

Jednou z najväčších atrakcií v Istanbule je práve veľký bazár, známy ako Grand bazaar. Bol uznačený ako prvým nákupným centrom v dejinách. Preslávil sa hlavne vďaka svojej veľkosti, nájdete tu až cez 4 000 obchodov a denne tento bazár navštívi 25 000-40 000 turistov. V tomto krytom bazáre nájdete všemožné koreniny a čaje, orientálne predmety ako lampy a taniere, až po suveníry a turecké sladkosti.

Istanbul Grand Bazaar 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

10. Spice bazaar

Ďaľším zaujímavým tureckým bazárom je spice bazaar. Tento bazár s korenímn vás nadchne sýtosťou jeho farieb, ale aj prenikavými vôňami. Je to ideálne miesto na kúpu praktického suveníru. Nájdete tu čaje od výymyslu sveta a to aj vrátane najdrahšieho čaju na svete. Je ním šafrán, ktorý sa získava z kvetov šafránu. Kilo tohto čaju stojí až neuveriteľných 20 000 eur. Ak tu natrafíte na dobrého predajcu, dostanete aj príležitosť šafránový čaj ochutnať, takýmto príjemným spôsobom vás obchodníci krásne nalákajú na kúpu ďaľších čajov a korenín.

Po návšteve tohoto bazáru vám bude hneď jasný výrok : ,,Je tu chaos ako na tureckom bazáre.”

dxdsRQzRZS9y5PEzh1yxQ thumb 85af 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

11. Egyptský obelisk

Úplne najstarším monumentom v Istanbule je egyptský obelisk z starovekého chrámu v Karnaku v egyptskom Luxore, ktorý vznikol za vlády faraóna Tuthmosa III. Nachádza sa vedľa Modrej mešity. Významým je hlavne podstavec tohto obelisku, na ktorom sú rôzne vyobrazenia faraóna, čím získal veľkú historickú hodnotu.

Istanbul obelisk 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

 

12. Cisterna Basilica

Cisterna bassilica sú cisterny chrámu Hagia Sofia. O tomto mieste sa dlho nevedelo a bolo objavené takpovediac náhodou. Nájdete tu stovky gréckych stĺpov, ktoré sú niekedy z časti ponorené do vody. Významou pamiatkou tu sú dva stĺpy s vyobrazením antickej medúzy Gorgony, ktoré sú obrátené hlavou nadol. Význam týchto sôch v cisternách sa interpretuje rôzne, ale jednou z najznámejśích teórii je, že medúzy mali za úlohu cisterny chrániť. Návštevu týchto cisterien určite odporúčam aj knihomolom, či fanúšikom amerického spisovateľa Dana Browna, ktorý o nich rozpráva vo svojej knihe Inferno.

Cisterny 300x225 - Istanbul-Zoznam 12 miest, ktoré musíte vidieť

 

 

Tak ako? Má Istanbul skutočne čo ponúknuť? Ktorá pamiatka sa vám páči najviac? Ak poznáte, prípadne ste navštívili ešte nejaké zaujímavé miesto v Istanbule, tak neváhajte a napíšte mi komentár. 🙂 Dúfam, že sa vám článok páčil.