Český-Krumlov

Český Krumlov je významné historické mesto na juho Česka, ktoré v minulosti slúžilo ako sídlo mnohých českých rodov. Dnes navštevujú Český Krumlov turisti z celého sveta, aby si vychutnali pohľad na panorámu mesta s esovitým tokom rieky Vltava, čo pridáva mestu na jeho originalite. Preto niet divu, že si Český Krumlov vyslúžil svoje miesto v zozname svetového dedičstva UNESCO. Pri návšteve Krumlova určite nesmiete vynechať tamojší zámok, ktorý je hneď po Pražskom hrade druhým najväčším hradným komplexom v Čechách, alebo otáčacie divadlo, ktoré patrí k svetovým unikátom.

Historické centrum mesta Český Krumlov

Prechádzka ulicami historického centra Českého Krumlova je plná umeleckých a farebných budov, ktoré pridávajú mestu na skutočne rozprávkovej atmosfére. Nájdetu tu aj množstvo kostolov a takmer z každého uhla sa vám naskytne nádherný pohľad na hradný komplex s jeho vežami, vďaka ktorým patrí Český Krumlov k naozaj veľmi fotogenickým mestám.

cesk. Krumlov4 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

Cesky Krumlov centrum mesta 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

 

 

Zámok Český Krumlov

Zámok Český Krumlov je hneď po Pražskom hrade druhým najväčším hradným komplexom v Čechách. Tento rozsiahly komplex sa skladá z viacerých celkov, a to: Dolný hrad, Horný hrad, Plášťový most, zámocká záhrada a mnoho ďaľších. Jedným z najkrajších častí je II. zámocké nádvorie, kde nájdete zámockú vežu, na ktorú je možný aj výstup.

cesky Krumlov11 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

cesk. Krumlov3 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

Morový stĺp

Morový stĺp sa nachádza na Námestí svornosti v historickom centre mesta. Bol postavený ako pamiatka pre obete morovej epidémie a dnes predstavuje dominantu námestia. Okolo neho sa nachádza plejáda farebných budov s reštauráciami a kaviarňami, takže ak túžite po troche oddychu, toto historické námestie je skutočne vhodným miestom.

Cesk. Krumlov6 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

cesk. Krumlov5 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

Chrám sv. Víta

Chrám sv. Víta je jednou z hlavných dominánt Českého Krumlova. Pochádza zo začiatku 15. storočia.  Práve tu boli nájdené hrobky viacerých českých vládcov a to vrátane pozostatkov Viléma z Rožmberka a Anny Marie z Rožmberka. Tento kostol nádherne dotvára panorámu mesta a preto je jeho neodmysliteľou súčasťou.

cesk. Krumlov2 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

Otáčacie divadlo Český Krumlov-svetový unikát

Ste fanúšikom divadla? Ak aj nie, v Českom Krumlove nájdeme také, ktoré zaujme aj tých náročnejších. Je ním otáčacie divadlo. Ako takého divadlo funguje a čo to vôbec znamená? Pravdou je, že kreslá s divákmi sa počas celého predstavenia otáčajú a tak je hercom sprístupnené omnohom väčšie pódium. Celé predstavenie vďaka otáčaniu naberá na atraktivite a jedná sa tak o skutočný svetový unikát.

Napriek tomu, že mnohí si myslia, že pri otáčaní sa divákom musí nepochybne točiť hlava, tieto pochybnosti by som naozaj rada vyvrátila. Ajkeď patrím k ľuďom, čo rôzne kolotoče veľmi nemusia a naozaj sa mi zvykne často točiť hlava, tak na predstavení som sa cítila úplne prirodzene a nijaký negatívny efekt to otáčanie nemalo. Naopak, bolo to skutočne zaujímavé a predstavenie som si užila (Boli sme na  Ženy Jindricha VIII.).

Na predstavenie do otáčacieho divadla neprichádzajú diváci len z Česka a Slovenska. Toto divadlo každoročne zaujme návštevníkov z celého sveta, a tým je potom poskytnuté samostatné audio predstavenia v ich rodnom jazyku. Osobne si avšak myslím, že ozajstný zážitok máte, ak počúvate repliky tamojších hercov priamo v češtine, teda ak jej samozrejme rozumiete.

Musím však upozorniť na fakt, že divadlo sa nachádza pod šírim nebom a preto ak má v deň predstavenia pršať, je bohužiaľ odložené. Napriek tomu je o predstavenia obrovský záujem a lístky sú zvyčajne vypredané už rok v predstihu. V divadle je bohužiaľ zakázané fotiť a preto som ani sem nemohla pridať nijakú fotografiu, na ktorej by ste divadlo videli.  Možno práve o to to bude pre vás väčší zážitok, ak ho prvýkrát uvidíte naživo. 🙂

Ilustracne foto divadlo1 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka
Ilustračné foto

Splav Českého Krumlova

Ak máte radi dobrodrožstvo, určite nevynechajte túto príležitosť. Český Krumlov totiž  nemusíte spoznávať len peši. Rafting spomedzi ulice nádherného Českého Krumlova je jedinečná možnosť, ako naplno spoznať toto historické mesto a zároveň zažiť poriadne dobrodružstvo na vodách rieky Vltavy.

Cesk. Krumlov1 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

Cesk. krumlov7 300x225 - Český Krumlov- navštívte historické mesto na juhu Česka

 

Pevne verím, že vás Český Krumlov zaujal a ak vám napadne nejaké iné zaujímavé miesto v Českom Krumlove, ktoré stojí za návštevu, tak ho neváhajte napísať do komentáru 🙂 Ďaľším určite významným miestom v okolí je rozprávkové mesto Telč, takže pri výlete do Krumlova určite nevyhechajte ani ten. 🙂