Mexiko-Vallalodid

Mexiko je presne 8. najnavštevovanejšia krajina sveta a túto priečku získala zaslúžene. Mexiko je pre turistov rajom na zemi. Nájdete tu prekrásne pláže, môžete sa kúpať v Karibskom mori, navštíviť mayské pyramídy, či zavítať do tamojšej džungle. Možností je mnoho a poloostrov Yucatán je najlepšia voľba ak plánujete cestu do Mexika. Tu je zoznam 11 dychberúcich miest, ktoré na mexickom Yucatáne určite musíte vidieť a zažiť.

 

NEUTRALS 300x240 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

1. Chichen Itzá, Yucatán, Mexiko

Jedným z novodobých 7 divov sveta je práve Kukulkánová pyramída v starobylom mayskom meste Chichen Itzá. Toto asi najvýznamnejšie archeologické nálezisko v celom Mexiku malo skutočne zaujímavý účel. Napriek tomu, že mayské pyramídy sú známe hlavne kvôli ich krvavej histórii s ľudskými obeťami, Kukulkánova pyramída mala úplne iný význam. Mayovia boli známi ako vynikajúci astronómovia a možno vás prekvapí, že táto pyramída im slúžila ako kalendár. Štyri strany pyramídy predstavujú štyri ročné obdobia. Na každej strane má presne 91 schodov, čo je po sčítaní presne 364. Jeden schod teda predstavuje jeden deň v roku. V Chichen Itzá mali dokonca observatórium a vďaka astronómii vedeli presne určiť vhodný čas na sadenie semien.

Napokon aj ľudské obete neslúžili na privolanie dažďa. To bola len zámienka s ktorou mohli kňazi obyvateľstvo ovplyvňovať a manipolovať nimi. Vzdelanci vedeli presne, kedy obdobie dažďov nastane a to bol pre nich aj čas, kedy sa obete začnú vykonávať. Naopak, keď malo prísť obdobie sucha, neboli ani obete. Dážď by totiž neprišiel a Mayovia by stratili dôveru v kňazov.

IMG 1547 300x225 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

 

2. Cenotes Hubiku

Cenotes sú výnimočné jaskyne s otvorom v zemi zvyčajne naplnené podzemnou vodou. V Mexiku sa týchto krásnych prírodných úkazov nachádza až okolo 8 000. Nakoľko ale nie sú všetky ešte objavené, podľa niektorých zdrojov ich môže byť v Yucatáne až 10 000. Mnoho  Cenotes je sprístupnených verejnosti a dá sa v nich dokonca aj kúpať. Jednou z nich je aj Cenotes Hubiku, ktorá je sprístupnená len 4 roky.

 

 

3. Ek Balam, Yucatán

Na Yucatáne sa nachádza množstvo archeologických nálezísk a nájdetu tu aj mayské mestá s pyramídami. Ek Balam nepatrí k najznámejším náleziskám. O to viac, je jeho návšteva výnimočná. Nie je tu ani zďaleka toľko turistov ako v Tulume, či v Chichen Itzá. Okrem toho má jednu výhodu, ktorú už žiadne iné miesto na Mayskej Riviére nemá. V Mexiku už nie je možné vyjsť na mayské pyramídy v záujme ich zachovania. Pyramída v Ek Balam je úplne posledná, na ktorú ešte turisti môžu vyliezť. A že tento výstup naozaj stojí za to. Naskytne sa vám krásny poklad na starobylé ruiny ležiace uprostred rozsiahlej džungle.

4. Cenote Maya

Cenote Maya patrí k najväčším Cenotes v Mexiku. Nachádza sa blízko pyramídy Coba, či Chichen Itzá. Záujemcom ponúka aj možnosť absolvovania rôznych zážitkových športov. Jaskyňu môžete napríklad zľaňovať a alebo sa do vody spustiť zavesením sa na spúšťacie lano s úchytom. Pre menej odvážnych je možný vstup do Cenotes aj po schodoch.

 

5. Plávanie so žralokom veľrybím

Odvážili by ste sa plávať s najväčšou rybou na svete? Žralok veľrybí môže dorásť až do dĺžky 15 metrov a je to skutočne obrovská ryba. Mexiko ponúka turistom naozaj celoživotný zážitok a to je plávanie s týmito obrovskými tvormi. Nemusíte sa však ničoho báť. Tento žralok sa živí planktónom a je úplne neškodný. Vidieť tohoto žraloka v prirodzenom prostredí je veľká vzácnosť a v Karibskom mori máte túto možnosť tiež iba sezónne. Konkrétne ich môžete vidieť od júna po polovicu septembra, kedy majú obdobie párenia. To prebieha hlavne v Karibsom mori a po sezóne žaroky migrujú ďalej.

IMG 1538 300x162 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

6. Tulum

Ďaľším významným archeologickým náleziskom je Tulum. Nakoľko je toto bývalé mayské mestečko naozaj malé, býva často preľudnené a na jeho preskúmanie vám stačí pár hodín. Toto miesto je známe aj vďaka ikonickým fotkám pyramídy s krásnou plážou, ktoré si aj vy môžete spraviť z tamojšieho útesu. Nanešťastie v posledným štyroch rokoch je mexické pobrežie zaplavované morskými riasami z Brazílie a preto sa vám nemusí podariť zachytiť pláž s bielym pieskom, ale páchnicimi riasami. Rovnako tak kúpanie nemusí byť sprístupnené, nakoľko pláž je miesto liahnutia korytnačiek, štát obmedzil prístup turistov na túto známu pláž. To však nič nemení na tom, že Tulum je výnimočné miesto, ktoré zohrávalo významnú úlohu v období mayskej cvilizácie a oplatí sa ho navštíviť.

IMG 1542 300x225 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

7. Isla Mujeres

Isla Mujores v preklade znamená ,,ostrov žien.” V skutočnosti však nemá priamo so ženami nič spoločné. Tento len 7 km dlhý ostrov je snom všetkých dovolenkárov. Nájdete tu piesočné pláže s palmami a tyrkysovou vodou. Proste raj. Neďaleko tohto ostrova možno vidieť aj žralokov veľrybích, či morské karety.

 

8. Valladolid

Mestečko Valladolid vyzerá viac mexicky,ako samotné Mexiko. Takáto krásna scenéria sa vám naskytne buď v amerických filmoch, alebo priamo vo Valladolide. Sú tu farebné domy, tequila na každom rohu, ľudia jedia tacos a nosia tie slamené mexické klobúky. Dominantou Valladolidu je kostol San Servacio, ktorý sa nachádza hneď vedľa hlavného námestia Parque Principal Francisco Cantón Rosado s fontánou uprostred.

 

 

9. Mangrovové porasty v Mexiku

Mangrovové porasty sú veľmi výnimočným typom vegetácie. Z dôvodu neustále sa zdvíhajúcej hladiny morí patria k ohrozeným druhom. Žijú v riekach vlievajúcich sa zvyčajne do mora a dokážu prežiť v stokrát slanšej vode ako obyčajné rastliny. Tieto na pohľad zvláštne vyezerajúce stromy v riekach umožňujú okrem správneho chodu ekosystému aj zážitok pre turistov. V Mexiku nájdete mnoho miest, kde sa turisti môžu cez mangrovové porasty plaviť na člne, paddle boarde, alebo jednoducho cez ne plávať.

IMG 1819 300x225 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

 

10. Wildlife, Mexiko

Mexiko je úžasná krajina na pozorovanie exotických živočíchov. Ak ste fanúšikom prírody, potom je Mexiko naozaj pre vás. Dokonca ani nemusíte chodiť ďaleko na to, aby ste niektoré z nich videli. Napríklad už v samotných dovolenkových rezortoch môžete vidieť opice, nosále, medvedíkov čistotných, obrie motýle a mnohé ďaľšie živočíchy. Mnoho rezortov je totiž obklopených džunglov a zvieratká ako nosále si vedia v rezortoch jednoducho zohnať jedlo. Mimo rezortov ale žijú aj väčśie živočíchy. V Mexiku by ste vedeli nájsť aj krokodílov, veľhada kráľovského, žraloka veľrybieho, delfínov, či ocelota.

11. Oddych na pláži

Mexiko je známe pre svoje idylické pláže s bielym pieskom a tyrkysovým Karibským morom. Oddych na prekrásnej pláži padne dobre každému z nás. Treba sa však mať na pozore. Mexiko býva z dôvodu klimatickej krízy posledné 4 roky zaplavované morskými riasami a tie často úplne znemožnia kúpanie sa vode. Aj v takom prípade si ale treba dopriať odpočinok pod palmou a knižkou v ruke.

IMG 2486 300x225 - Mexiko- TOP 11 dychberúcich miest v mexickom Yucatáne

 

Ktoré z miest, či aktivít vás zaujalo najviac? Pre mňa osobne to je veľmi ťažká otázka. Je úžasné mať možnosť naživo pozorovať exotické zvieratá a aj navštevovať pamiatky z čias rozkvetu mayskej civilizácie. Každé miesto má niečo do seba a Mexiko jednoznačne patrí ku krajinám, ktoré by nemali chýbať na vašom bucket liste.