Krakov-bazilika

Kto v Krakove bol, bude súhlasiť, že to je krásne a romantické mesto. Má však aj svoju odvrátenú stránku. Je poznačené hrôzami II. svetovej vojny a s ňou spojeným holokaustom. Pamiatky z tohto strašného obdobia tam nájdete aj dnes. Mesto sa z tohto čierneho mylníka v našich dejinách ale vymanilo a dnes láka turistov do ulíc svojho historického centra, aby obdivovali krásy Krakova.

Krakov Cover 300x240 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť1. Floriánska ulica

Keď prejdtete Floriánskou bránou do centra mesta, ocitnene sa na najkrajšej ulici v celom Krakove. Floriánsku ulicu lemujú všemožné obchody, kde si môžete kúpiť suveníry, alebo sa ponúknuť nejakým občerstvením. Celý čas sa pri tom budete pozerať na veže ikonického krakovského kostola, ktorý dohromady s ulicou vytvára nádhernú scenériu.

IMG 2508 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

2. Market Square

Srdcom Krakova je hlavné námestie, ktoré je jedno z najväčších v Európe. Toto námestie zohralo dôležitú úlohu už v čase stredoveku. Nájdete tu aj najznámejšie trhovisko v Krakove- Sukiennice. Tam sa v minulosti predával textil a dnes sa tu turisti môžu tešiť stredovekej atmosfére hlavného námestia.

IMG 2532 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

3. Kazimierz-Židovská štvrť

Krakov je úzko spätý s II. svetovou vojnou. Jeho súčasťou je aj židovská štvrť Kazimierz, odkiaľ nacisti vyviezli až 200 tisíc Židov. Naspäť domov sa ich vrátilo len okolo 1 000. Návštevou štvrti Kazimierz pocestujete naspäť do minulosti a v mysli vám zarezonuje to najtragickejšie obdobie ľudských dejín.

IMG 2510 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

4. Barbakán

Barbakán je stredoveká stavba, ktorá slúžila ako mestské opevnenie. Nachádza sa pri bráne do historického centra mesta. Dnes sa tam konajú rôzne výstavy pre turistov.

IMG 2516 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

5. Floriánska brána

Súčasťou mestského opevnenia Krakova je aj mohutná Floriánska brána. Slúži ako brána do historicého centra mesta. Táto brána patrí k najvýznamnejším gotickým bránam svojho druhu nie len v Krakove, ale aj v celom Poľsku.

IMG 2513 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

6. Wavelský hrad

Dominantou mesta je Wawelský hrad so svojou katedrálou, ktorý slúžil ešte ako sídlo pre poľských panovníkov. Pýši sa na brehu rieky Visla a je to neodmysliteľná zastávka na potuľkách Krakovom.

IMG 2507 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

 

7. Sukiennice- kryté trhovisko z čias stredoveku

Kedysi centrum medzinárodného obchodu, dnes luxusné nákupy. Sukiennice je kryté trhovisku v mestskej hale, kde nájdete všemožné suveníry, či krásne šperky. Všimnite si, že veľa obchodov ponúka šperky s jantárom. Dôvod je prostý. V Poľsku sa tohto netradičného minerálu nachádza veľa, a práve na tomto trhovisku sa vám naskytne príležitošt jantár vidieť, či dokonca kúpiť.

IMG 2526 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

8. Bazilika Nanebovzatia Panny Márie

Úplne najznámejšou sravbou v Krakove je Bazilika Nanebovzatia Panny Márie. Tento monumentálny kostol sa nachádza na hlavnom námestí a je to miesto, ktoré jednoducho musíte navštíviť. Pravdepodobne vám už sú známe fotky kostola s preletujúcimi holubami. Takúto fotku si môžete spraviť aj vy. Nakoľko sú na námestí neustále holuby prítomné a ľudia im permanentne hádžu nejaký chlieb, na ktorý sa rýchlo zbiehajú, stačí holubov rozohnať a zachytiť tak katedrálu aj s týmito tvormi. Výsledok sa vám bude páčiť.

9.  Námestie Hrdinov geta

Ďaľšie miesto so smutnou históriou. Námestie Hrdinov Geta spoznáte podľa rozmiestnených kovových stoličiek. Tieto stoličky symbolicky predstavujú nábytok, ktorý po Židoch zostal po ich vysťahovaní z geta. Práve na tomto námestí čakali Židia na vlak, ktorý ich zaviezol do koncentračného tábora v Płaszowie.

IMG 2509 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

10. Továreň Oscara Schindlera

V každom období dejín sa nájdu aj dobrí ľudia. Inak tomu nebolo ani počas holokaustu. Pre tých, komu meno Oscar Schindler nie je známe, bol to nemecký továrnik a člen nacistickej strany NSDAP. Oscar umiestňoval Židov do svojej továrne v Krakove, kde sa mu podarilo od istej smrti zachrániť až 1200 Židov. Za tento hrdinský čin mu bol udelený titul Spravodlivý medzi národmi. Ak vás jeho príbeh zaujal, určite si pozrite aj film od Stevena Spielberga Schindlerov zoznam.

IMG 2505 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

11. Ulička umelcov na Floriánskej

Po tom čo prejdete Floriánskou bránou na Floriánsku ulicu, ocitnete sa v uličke umelcov. Tu nájdete na predaj krásne obrazy a iné umelecké diela od pouličných maliarov. Môžete si tam zakúpiť napríklad vyobrazenie mesta, alebo kadejaké iné scenérie.

IMG 2515 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

12. Múzeum voskových figurín

Tak ako ulička umelcov, aj múzeum voskových figurín nájdete na Floriánskej ulici. Tu môžete vidieť voskové figuríny rôznych známych osobností od herečiek a hercov ako Will Smith, Marilyn Monroe, až po rôznych politikov, spevákov, či členov kráľovských rodín.

IMG 2527 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

13. Múzeum mačiek

Máte radi mačky? Ak patríte k nadšeným milovníkom týchto rozkošných stvorení, potom by ste nemali vynechať ani návštevu takéhoto netradičného múzea. Veď kde inde vo svete by ste hľadali múzeum mačiek? Treba vśak upozorniť na fakt, že v múzeum bohužiaľ nenájdete žiadne živé mačky, s ktorými by ste sa mohli hrať a alebo si ich adoptovať.

IMG 2528 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

14. Krakow Planty

Krakow Planty je mestský park, ktorý ohraničuje staré mesto (Stare Miasto) od nového mesta. V minulosti sa týmto parkom rozprestierali mestké hrady a teraz slúži park na jednoduchý oddych po náročnej mestskej turistike.

IMG 2529 300x225 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť

15. Soľná baňa Wieliczka

Soľná baňa Wieliczka je jedna z najnavštevovanejších atrakcií v Poľsku. Siaha až do hĺbky 327 metrov a ťažba v nej prebiehala od 13. storočia až do roku 2007. Takmer všetko tu je vyrobené z kryštálov soli. Dokonca aj lustre. Wieliczka je naozaj obrovská. Nájdete tam aj kaplnku, veľkú sieň, či dokonca podzemné jazero.

IMG 2543 300x200 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť
Foto: wikipedia

16. Auschwitz-Birkenau (Osvienčim)

Vyhľadzovací tábor Osvienčim je najväčší nacistický koncentračný tábor. Odhaduje sa, že len v Osvienčime bolo zavraždených 1,1 milióna ľudí. Najväčšie zastúpenia medzi obeťami mali Žiadia, ale sú medzi nimi aj Rómovia, homosexuáli a iní nepriatelia nacistického režimu. Osvinčim sa stal symbolom holokaustu, počas ktorého prišlo o život viac ako 6 miliónov Židov. Návšteva tohto miesta naozaj nie je pre slabšie povahy. Naskytne sa vám pohľad na kruté prostredie a podmienky, v ktorých museli zajatci prežívať a ako masové vyvražďovanie prebiehalo. Históriu však treba poznať a preto aj táto zastávka by nemala chýbať na vašej návšteve Krakova.

IMG 2540 300x199 - Krakov- 16 miest, ktoré by ste mali vidieť
Foto: wikipedia