MoMa-blog-New-York

Múzeum moderného umenia MoMa v New Yorku patrí k desiatim najnavštevovanejším múzeám sveta, rovnako ako parížsky Louvre, či vatikánske múzeá. Nájdete tu širokú zbierku moderného a súčasného umenia od svetoznámych maliarov, sochárov, výtvarníkov a fotografov. V MoMe je tiež uložených niekoľko diel, o ktorých sa dodnes učia žiaci v školách, toto je tých 5 najznámejších.

 

1. Salvador Dalí- La persistencia de la memoria, MoMa

Obraz La persistencia de la Memoria sa dá zo španielčiny preložiť ako ,,potvrdenie spomienky”. Toto dielo od kontroverzného umelca Salvádora Dalího býva tiež často označené ako mäkké hodiny, ktoré možno na obraze rozpoznať. Nezameniteľné obrazy Salvádora Dalího úputajú už na prvý pohľad svojou netradičnosťou. Či to sú už slony a kone s dlhými nohami, lietajúce tigre, či roztápajúce sa hodiny, tento umelec vedel vždy zaujať. Mnohí kritici dokonca tvrdia, že Salvádor Dalí maľoval svoje obrazy pod vplyvom omamných látok. Či je to skutoňe pravda, to sa už nedozvieme asi nikdy.

MoMa Salvador Dalí 300x225 - MoMa- týchto 5 umeleckých diel nájdete v New Yorku

 

2. Andy Warhol- Golden Marilyn Monroe, MoMa

Pravdebodobne najznámejšie umelecké dielo od umelca slovenského pôvodu Andyho Warholaje vystavené v newyorskom múzeum MoMa. Je namaľovaný v štýle pop art, ktorý vznikol v Amerike ešte počas druhej sv. vojny. Práve Andy Warhol je najpopolárnejším zastupiteľom tohto umeleckého štýlu a farebné podobizne herečky Marilyn Monroe sú toho dôkazom.

MoMa Golden Marilyn Monroe 300x225 - MoMa- týchto 5 umeleckých diel nájdete v New Yorku

3. Vincent van Gogh- Hviezdna noc, MoMa

Obraz Hviezdna noc od holanského postimpresionického maliara Vincenth van Gogha vznikol už v 18. storočí. Obraz znázorňuje pohlad z izbového okna psychiatrickej liečebne vo francúzskom meste Saint- Rémy-de- Provence pred západom slnka. Vincenth van Gogh pridal k západu slnka cyprusový strom, ktorý v sanatórium vídaval. Toto dielo patrí k najznámejším obrazom na svete a je zaradené k stálej výstave v múzeum MoMa v New Yorku.

Starry night MoMa 300x225 - MoMa- týchto 5 umeleckých diel nájdete v New Yorku

 

4. Pablo Picasso-Slečny z Avignonu, MoMa

Španielsky maliar a sochár Pablo Picasso je jedným z najnámješích maliarov na svete. Je spoluzakladeteľom umeleckého smeru zvaný kubizmus. Kto by už len nespoznal Picassov obraz Slečny z Avignonu (vystavené v MoMa), či obraz s názvom Sediaca žena, ktoré sú charakteristické vďaka množstvu geometrických tvarov. Jeho diela sú vystavené v múzeách po celom svete. Jedna z jeho zbierok je tiež vystavená v nemeckom Kolíne.

MoMa Picasso 300x225 - MoMa- týchto 5 umeleckých diel nájdete v New Yorku

 

5. Henri Matisse- Tanec

Henri Matisse je jeden z najznámejších francúzskych umelcov a väčšina jeho diel je abstraktných. Okrem maľovania sa venoval aj sochárstvu a bol zberateľom černoškého umenia. K jeho najslávnejším dielam patrí obraz Slimák, či Tanec, zobrazujúci päť nahých osôb tancujúcich v kruhu. Dielo Tanec je vystavené v MoMa v New Yorku a teší sa veľkému záujmu návštevníkov.

MoMa obraz3 300x225 - MoMa- týchto 5 umeleckých diel nájdete v New Yorku

 

MoMa je len jednou  mnohých atrakcií New Yorku, ktoré sa zaraďujú medzi najnavštevovanejšie pamiatky, atrakcie a inštitúcie na svete. Prečítajte si článok New York- 28 najúžasnejších miest v Big Apple a zistite, čo všetko v tomto veľkolepom a jedinečnom meste nájdete.