Statue of Liberty

New York patrí jednoznačne k najzaujímavejším cestovateľským destináciam. Snom hádam každého cestovateľa je navštíviť Big apple a na vlastné oči vidieť Sochu Slobody,Empire State Building, predtsavenie na Broadwayi, alebo aj ochutnať new yorský cheesecake či sa len tak previesť v žltom taxíku.

V tomto cestovateľskom blogu vám priblížim môj poznávací zájazd do New Yorku a zároveň vám dám rôzne tipy, ktoré sa vám môžu hodiť počas vašej návštevy.

Brooklyn bridge filter2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Brooklyn Bridge

Čo treba vedieť pred návštevou New Yorku?

ESTA žiadosť

Napriek tomu, že Slovensko je má s USA bezvízový styk, je povinné vyplniť si tzv. ESTA žiadosť. Tá sa vypĺňa vo forme online formulára. Určite to nie je 10-minútová záležitosť a odporúča sa výplňať tento formulár aspoň 72 hodín pred odletom. V prípade, že cestujete do USA na viac ako 90 dní, či za účelom práce alebo štúdia, musíte si zakúpiť víza.

Kedy navštíviť New York?

Ja som New York navštívila na prelome októbra a novembra tohto roku. Navštíviť New York práve na jeseň bol bezpochyby úžasný nápad. Stromy v Central parku, ale aj v celom New Yorku hrali všetkými možnými farbami a navyše som priletela zrovna na Halloween, takže som mala možnosť vidieť takzvaný Halloween prade či slávny new yorský maratón. Pravdou ale je, že tamojšie teploty sa kolíšu z jedného extrému do ďaľšieho, v lete tam môžete zažiť extrémne horúčavy a v zime naopak mrazy. Preto je najvhodnejšou dobou návštevy práve jar či jeseň.

NY Central park3 Fotor5 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Central Park

 

Let

Priamy let do New York z Bratislavy nájdete asi len ťažko. Z Viedne ale takýto spoj určite nie je problém zohnať. Ja som mala let s prestupom a to v Berlíne a cestou späť v Londýne. Leteli sme Boeingom, čo sú lietadlá určené hlavne na dlhé vzdialenosti a na takéto lety našťastie veľmi komfortné. V llietadle má každé sedadlo vlastný malý televízor s ponukou rôznych filmov, takže ani let, ktorý trvá od 6-9 hodín (v závislosti od poveternostných podmienkach či miesta odletu) nemusí byť nudný či celý prespatý.

V NY- Pripravte sa na prísnu kontrolu na letiskách v New Yorku, nepochybne vám skontrolujú pas, spravia fotku tváre, a zoberú otlačky prstov.

Ubytovanie

V NY nájdete hotely skutočne na každom rohu. Ja som sa s rodinou ubytovala priamo v centre v hoteli Grand Hotel Hyatt hneď pri Chrysler Buildingu. Musím povedať, že s hotelom som bola nadmieru spokojná a ubytovať sa v Manhattane je určite najlepší nápad, nakoľko si zredukujete náklady na dopravu počas pobytu, s vysokou cenou hotela ale v centre mesta určite treba počítať. Vhodné ubytovanie nájdete bezpochyby na stránke booking.com.

NY z Brooklyn Bridge panoráma2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
New York

Rozhodnite sa, čo presne chcete v New Yorku vidieť

Big Apple ponúka obrovské množstvo atrakcií, ktoré by ste nestihli všetky preskúmať ani za rok. Preto je dobré si svoj výlet dopredu naplánovať a uistiť sa, ktoré miesta sú pre vás prioritné. Inšpirovať sa môžte tiež článkom 28 miest, ktoré v New Yorku musíte vidieť , alebo si prečítaje tento článok, kde vám najznámejšie miesta New Yorku predtsavím, pridám možný plán vášho výletu na 4 dni a pár tipov, ktoré sa vám môžu na vašom tripe hodiť.

Chrysler Building4 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Chrysler Building

Deň 1

Halloween v New Yorku

Nakoľko sme do New Yorku prileteli práve 31.10.2018 a teda na Halloween, mali sme tú možnosť vidieť tzv. Halloween parade. Ten bol síce zaujímavý, avšak v takomto kostýmovom smere sa mi určite viac či v Benátkach páčil karneval v Kolíne,  či v Benátkach.

Deň 2

ja na Grand central station 225x300 - New York- môj cestovateľský blog

Pokiaľ nebývate zrovna v centre New Yorku, tak nejako sa tam predsalen dopraviť musíte. Preto, môže vaše spoznávanie Big Applu začať práve na najväčšej vlakovej stanici sveta, a teda na Grand Central Station. Hneď pri tejto stanici nájdete ďaľší svetový unikát, a tým je mrakodrap, ktorý bol už neraz označený ako najkrajší na svete, čomu ja osobne dávam určite za pravdu. Týmto mrakodrapom je teda svetoznámy Chrysler Building.

 

 

NY Grand central park Fotor1 300x230 - New York- môj cestovateľský blog
Grand Central Station

 

 

 

 

 

Ďaľším významným mrakodrapom je Empire State Buiding, ktorý sa takisto nachádza pomerne neďaleko. Pokiaľ vás zaujíma aké to je na v tomto mrakodrape, TU máte stránku kde si môžete kúpiť lístky do vnútra do budovy. Ak ale preferujete výhľad, z ktorého uvidíte krásne aj Empire State Building, tak odporúčam ísť na Top of the Rock o ktorom si povieme zachvíľku. 🙂

 

Poobedie môžete stráviť v Central parku, kde si môžete vychutnať napríklad Hot-dog. Tie nájdete v New Yorku síce na každom rohu, avšak v kľude si ho vychutnáte práve v Central parku.

 

Central Park

Time Square

Túto rušnú križovatku ciest vidno vďaka množstvu svietiacich reklám až z Vesmíru a určite treba toto miesto navštíviť aj cez deň, aj v noci, kedy na vás bude svetlo reflektorov dopadať skutočne z každej strany. Netreba si ale Time Square zamieňať s nejakým námestím, je to skutočne rušná križovatka.

NY Time Square1 Fotor2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Time Square

 

OSN

Neodmysliteľnou súčasťou New Yorku je aj budova OSN a teda Organizácia spojených národov. My sme sa do OSN chstali práve v deň, kedy nebolo možné zúčasniť sa nijakej prehliadky, avšak do budovy sa dostanete ajtak a dokonca zadarmo. Jediné, čo sme potrebovali bolo identifikovať sa naším občianskym preukazom a prejsť následným detektorom kovov a pod. veci. A nakoľko sme my v OSN nijaké zlé úmysli nemali, krátka kontrola prebehla bez problémov a my sme sa dostali do budovy kde sme cez okno videli dokonca aj zasadaciu miestnosť.

NY OSN2 Fotor2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

OSN1 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

 

Deň 3

MoMa

MoMa je jedno z mnohých múzeí v New Yorku, ktoré sa určite oplatí navštíviť (link neskôr). Umenie mám určite rada, ale že by som bola vyslovene veľký fanúšik, to povedať nemôžem. Na čo som sa ale určite tešila, boli obrazy svetoznámych umelcov ako Pablo Picasso, Vincenth van Gogh, či Andy Warhol. 

Príjemným prekvapením pre mňa bolo, keď som len tak prechádzala chodbou, a keď som sa pozrela na stenu, uvidela som skutočne malý obraz. Na prvý pohľad ma nijako nazaujal a pokračovala som ďalej, avšak po dvoch krokoch som si uvedomila, čo na obraze bolo, zvrtla som sa na jednej nohe a hneď sa k nemu vrátila. Bol to totiž najslávnejší obraz od Salvadora Dalího- La Persistence of Memory, ktorý znázorňuje veľmi známe, roztekajúce sa hodiny. Veľmi príjemne ma tiež prekvapil obraz Golden Marilyn Monroe od Andyho Warhola, o ktorom som takisto nevedela, že je vystavený v MoMe, alebo som jednoducho mala možnosť vidieť obrazy, ktoré si jednoducho pamätám zo školských učebníc.

 

 

Little Italy

Little Italy si budem pamätať asi navždy ako miesto, kde som jedla tú najúžasnejšiu pizzu na svete. Ale naozaj, tá pizza jednoducho nemala chybu! V Little Italy žije až cez 100 tisíc Talianov, nájdete tam veľmi veľa talianskych reštaurácii, kde si môžete vychutnať špaghetti, cestoviny, či takú úžasnú pizzu, akú som aj ja mala.

Little Italy F5 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Little Italy

best pizza meines Lebens 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

 

China Town

Ďaľšou významnou štvrťou je China Town. Tu som sa koncentrovala hlavne na moju obľúbenú činnosť a teda na ochutnávanie cudzích jedál a spoznávame novej kultúry. Tu nájdete netradičných jedál naozaj veľa. Ja som napríklad vstúpila do náhodného čínskeho obchodu kde na prvý pohľad pripomínal starý komunistický obchod. Kúpila som si náhodne vybraný nápoj a musím povedať, že chutil naozaj dobre. Predavačka sa ma snažila lámavou angličtinou presvedčiť, že sa jedná o náš Bubble tee, načo som jej len prikývla avšak bolo mi jasné, že od Bubble tee to má veľmi ďaleko, že by mi to ale nejako prekážalo, to povedať nemôžem.

NY Chinatown v obchode 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

NY ja v čínskej štvrti 225x300 - New York- môj cestovateľský blogChinatown drink 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SoHo

SoHo je skratka pre South of Houston Street. Štvrť s identickým menom nájdete mimochodom aj v Londýne. SoHo bolo voľakedy označované ako štvrť umelcov, avšak dnes je známa hlavne vďaka množstve fashion outlétov a obchodov. Preto je teda práve SoHo dobrá štvrť na nákupy.

Little Italy2 300x211 - New York- môj cestovateľský blog
SoHo

 

Prejazd cez Harlem

Ešte pred odletom som bola pevne rozhodnutá, že pokiaľ chcem naozaj vidieť a spoznať NY ,,se všýmvšudy,” musím navśtíviť aj pre turistov menej atraktívne destinácie, a teda konkrétne som chcela vidieť Bronx. Po dlhšej debate, kedy som avšak o Bronxe dozvedela viac, mi bolo jasné, že ísť tam naozaj nie je zrovna najlepší nápad. Namiesto toho som však našla skvelú alternatívu a tou bola štvrť Harlem. Nakoľko sme cestovali veľa dvojpozchodovým autobusom s odkrytou strechou, videli sme naozaj veľkú časť New Yorku zo strechy autobusu a tak sme prešli aj celý Harlem. Počas asi 15 minútovej jazde v autobuse cez túto štvrť, som videla presne troch ľudí s bielou farbou pleti. Táto štvrť je obývaná iba prisťahovalcami a životná úroveň tam je pomerne nízka. Úprimne povedané, som rada, že som túto štvrť mohla vidieť práve z toho autobusu.

Broadway

Najlepší spôsob ako zakončíte deň strávený v New Yorku je na svetoznámom Broadweyi. Na výber máte divadelné predstavenia ako Aladin, King Kong, Wicked, Harry Potter či mnoho ďaľších. Ja som si vybrala Fantóma opery a musím povedať, že toto rozhodnutie absolútne neľutujem. Napriek tomu, že osobne nie som až tak veľký fanúśik divadla, bolo toto skutočne skvelé a keby som naň mohla ísť znova, neváhala by som ani chvíľku. Je to teda úplná pravda, keď budem tvrdiť, že to bolo najúžasnejšie divadlo, aké som v živote videla. Napriek tomu, že aj najlacnejšie lístky stoja 70eur, divadlo na Broadwayi sa pri návšteve New Yorku absolvovať určite musí. 🙂

Broaway5 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Broadway

 

Deň 4

World Trade Centre&Wall Street

V južnej štvrti Manhattanu nájdete World Trade center aj s najvyžšou budovou na celej západnej pologuli- 1 World Trade Center. Na mieste, kde voľakedy stáli Dvojičky nájdete dnes dva pamätníky pre nešťastné udalosti z 9/11, kde sú aj mená všetkých obetí. Len neďaleko od tejto štvrti sa nachádza finančná štvrť Wall street s burzou, alebo známu sochu býka-Charging bull s malým dievčaťom stojacim pred ním.

Wall Street Fotor2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Wall Street
NY BULL Fotor2 300x241 - New York- môj cestovateľský blog
Charging Bull

 

 

 

Vo svetovom obchodnom centre a teda World trade centre sa nachádza jedna skutočne veľmi zaujímavá stavba. Na internete som našla, že budova Oculusu má pripomínať kostru holuba, či jednoduchu stavbu tela holuba, ale myslím si, že v tomto prípade ide o čo sa týka architektúry jednoducho zaujímavú stavbu. V budove nájdete tiež zastávku metra a veľa luxusných obchodov. Navštíviť Oculus musíte ale v každom prípade, a to už či vám obchody, či metro zaujímajú ale nie, táto stavba určite zaujme vašu pozornosť či už svojím interiérom, alebo už spomínaným zaujímavým tvarom.

NY Oculus1 Fotor2 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Oculus

Socha Slobody

Ďaľším bodom programu je Socha Slobody. Tá sa nachádza na ostrove a výletné lode majú prístav práve v tejto južnej časti Manhattanu. Ja som priamo ma tomto ostrove nebola, avšak loďou sme podnikli okružnú jazdu, kde sme mohli vidieť ako Sochu Slobody, tak aj štvrť World Trade center a plavili sme sa popod Brooklyn Bridge. Táto plavba mi pripadá lepšia ako ísť priamo do Sochy Slobody, nakoľko už z lode bolo vidieť hrozné zástupy ľudí čakajúcich na vstup nedá sa povedať, že sa vám odtiaľ naskytne vyslovene dobrý výhľad. Vstupenky na rôzne výletné lode sa dajú kúpiť priamo v prístave, avšak pokiaľ sa chcete vyhnúť dlhým radám, odporúčam kúpiť ich online.

Aj takýto pohľad sa vám naskytne z výletnej lode:

NY 2018 panoráma13 Fotor1 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Manhattan-World Trade Centre

Ja som mala lístky v cene ,,Top view” busu, čo je spôsob dopravy Hip on hop busov. Tento spôsob dopravy ale bohužiaľ nebol zrovna dvakrát najvýhodnejší, nakoľko dopravná situácia v New Yorku nie je práve najlepšia a teda sme sme sa týmto autobudom prevážali naozaj dlho. Výhľad sme ale mali. Ale späť k plavbe ľoďou. Socha Slobody je súčasťou  New Yorku a je na vás, či sa chcete dostať priamo na Island of Liberty, kde sa tento div sveta nachádza, alebo či vám stačí vidieť ju z paluby lode.

Statue of liberty Fotor3 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
Statue of Liberty

Nákupy v Macy’s

V New Yorku sa nachádza neuveriteľne veľa budov a miest, ktoré držia rôzdne svetové rekordy. Jedným z týchto rekordov je aj najväčšie obchodné centrum na svete. V Macy’s nájdete nájdete oblečenie a doplnky od svetoznámych značiek. Avšak napriek tomu, že bolo Macy’s v New Yorku ospevované z každého rohu, na mňa osobne neurobilo nijaký dojem. Väčšina značkového oblečenia mi tam pripadala ako z posledného výpredaja a nakoľko bolo toto obchodné centrum založené pred 160 rokmi, pôsobilo pomerne staromódne. Samozrejme, že Macy’s už len z princípu navštíviť treba, avšak pokiaľ chcete ísť vyslovene na nákupy, tak si myslím, že taký slovenský Aupark či Eurovea je tak akurát. 🙂

NY Macys Fotor1 Fotor3 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

Deň 5

 

Rockefeller centre

V Rockefellerovom centre nájdete slávne klzisko, ktoré sa objavilo napríklad aj vo filme Sám doma. Práve tu je rok čo rok postavený veľký vianočný stromček s prekrásnym osvetlením, ku ktorému sa takisto viaže dlhá história.

Mne osobne pripadá budova Rockefellerovho centra ako najvyšia budova v celom New Yorku. Minimálne taký pocit vo mne vyvolala, keď som stála priamo pod ňou. Pokiaľ sa ale necháte vyviezť až na vrchol tohto mrakodrapu, dostanete sa na najúžasnejšiu rozhľadňu v celom meste-Top of the Rock. Práve odtiaľto sa vám naskytne krásny výhľad na Empire State Building, World Trade Center, či Central park. Napriek tomu, že lístky na túto výliadkovú plošinu nie sú zrovna najlacnejšie (odporúčam si ich kúpiť dopredu online), je Top of the Rock atrakcia, ktorú by bol hriech pri návšteve New Yorku vynechať.

 

JA na Top of the Rock 6 256x300 - New York- môj cestovateľský blog

Empire State Building1 Fotor2 300x223 - New York- môj cestovateľský blog

 

 

 

 

 

Určite treba spomenúť, že práve pri Rockefellerovom centre sa nachádza známe NBC štúdio. Tam sa dá poľahky nahliadnuť dovnútra, kde môžete vidieť svetové hviezdy, ktoré tam môžu práve robiť interviwe. Mňa skoro porazilo, keď som ráno v hoteli pri raňajkách videla v telke rozhovor s anglickým hercom Jude Lawom, ktorý mal práve interview v NBC, ktoré bolo od nás vzdialené možno 2 km. Nuž, ajkeby som utekala, Juda Lawa by som na vlastné oči už nevidela, takže aspoň viem, že nabudúce sa treba dopredu informovať o prebiehajúcom programe v NBC štúdiu a možnože nabudúce uvidím aj nejakú tu známu tvár.

NBC NY Fotor3 300x225 - New York- môj cestovateľský blog
NBC

Katedrála sv. Patrika

Hneď vedľa Rockefelleroveho centra nájdete jednu, na New York veľmi netradičnú stavbu a tou je katedrála sv. Patrika. V prostredí vysokých budov pôsobí odlišne a zaujímavo, apreto je aj táto sakrálna stavba hodná videnia.

NY St Fotor1 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

 

Po prekrásnom výhĺade na celé mesto a návśteve rôznych miest budete nepochybne hladní. Práve s New Yorkom sa spája jeden veľmi obľúbený zákusok a tým zákuskom je cheescake. Napriek tomu, že väčšina ľudí si myslí, že táto pochúťka bola vymyslená práve v NY, pravda je taká, že pochádza ešte z čias starovekého Grécka a do Ameriky sa tento recept dostal až neskôr. Napriek tomu je ale  cheescake notoricky spájaný práve s mestom New York.

cheeccake NY Fotor1 300x222 - New York- môj cestovateľský blog

Newyorský maratón

Musím povedať, že dátum našeho výletu nemohol byť už naplánovaný lepšie. Nielenže sme videli americkú halloween prade, ale aj najznámejší maratón na svete a teda newyorský maratón. Dňa 4.11. bolo počasie ako stvorené pre šport a my sme mohli pohodlne pozorovať všetkých neuveriteľne nadaných bežcov ako sa blížia k cieľovej čiare v Central parku.

neworský maratón 300x225 - New York- môj cestovateľský blog

Nečakane dobrý program 🙂

K dnešnému dňu patrila ja návšteva múzea. Spočiatku som týmto faktom nebola úplne nadšená, nakoľko týmto múzeom bola vojnová loď Intrepid, čo bolo zaujímavé pre iného člena rodiny. Ja som sa tešila, že večer budem sledovať západ slnka z Brooklynu, kde som mala naplánované ísť, avšak ako sa ukázalo, tatinovi prišla návšteva Intrepidu nevyhnutná. Prvých 20 minút som možno na vojnovej lodi zaujala mierne trucovitý postoj, avšak musím uznať, že môj názor k múzeám tohoto takpovediac ,,chlapčensky orientovaného typu” sa rýchlo zmenil.

INTREPID BOL NEUVERITEĽNE ZAUJÍMAVÝ! Boli tam originál modely, ktoré boli vyslané na mesiac. Celé to bolo spravené interaktívne aby sa zabavili aj návštevníci, ktorí sú ako ja a lietadlá pre nich nie sú alfou a omegou. Najviac sa mi ale páčila ponorka. Áno, skutoćne som bola prvýkrát v živote v ponorke a bol to skvelý zážitok. Tam sme mohli vidieť v ako stiesnených podmienkách musia niektorí ľudia prežiť často niekoľko týždňov a odvtedy mi je termín ponorková choroba omnohom jasnejší 🙂

 

DEŇ 5

Brooklyn bridge

V momente, keď sme sa rozhodli tento most navštíviť sa poriadne rozpršalo, to nám ale vôbec nevadilo. Do Brooklynu sme sa nechali priviezť taxíkom a cestu naspäť do Manhattanu sme išli pešo cez Brooklyn Bridge, kde sme spravili krásne fotky.

 

Následne sme sa prešli pešo cez Washington Square, ktorý takisto patrí k pamiatkám v New Yorku, avšak sláva takej Sochy Slobody tak nejako tieni povedomie a víťaznom oblúku na tomto námestí, to ale nemení nič na veci, že aj tento park môžete navštíviť. Odtiaľ sme išli k  Flaryton buildingu. Táto budova pôsobí medzi vysokými mrakodrapmi skutočne nepravidelne, nakoľko sa nachádza na jedinej, nie pravouhlej ulici New Yorku a teda na 5th avenue a celá budova má takpovediac trojuholníkový tvar.  Odtiaľ sme išli až k Chrysler Buildingu, kde sme aj boli ubytovaní. Nachodili sme toho skutočne veľa, ale predsa by to nebolo to pravé spoznávanie, kebyže sme všade išli metrom či taxíkmi. A teda tam náš výlet bohužiaľ bude končiť a my sa taxíkom presúvame z hotela na letisko New York Newark.

Z letiska New York Newark odkiaľ sme leteli do Viedne s jedným prestupom v Londýne. Spiatočný let bol o niečo kratší a a tých veľkých Boeing lietadlách s televízorom na každom sedadla som sa skutočne nemohla na nič sťažovať. Jediné, čo mi bolo ľúto, bol fakt, že to neuveriteľne hlučné, rôznorodé a v neposlednom rade krásne mesto opúšťam. Niet ale pochýb o tom, že New York je hodný nejedenej návštevy, a preto pevne dúfam, že sa tam ešte vrátim. 🙂